Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bycie eko się opłaca – największy bank w Polsce wspiera transformację energetyczną kraju

Dodał: Marta Data: 2021-05-06 13:17:52 (czytane: 1580)

W 2020 roku Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego obniżyła o 32 proc. emisję dwutlenku generowaną przez jej działalność operacyjną. Jednocześnie wdrożyła Politykę Odnawialnych Źródeł Energii, w ramach której finansowane są m.in. projekty farm fotowoltaicznych oraz wiatraków oraz zaostrzyła kryteria finansowania dla wysokoemisyjnych sektorów gospodarki.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Centrum Okulistyczne - Waligóra
www.okulistawaligora.pl,okulista, gabinet okulistyczny, kompleksowe badania okulistyczne, badanie okulistyczne, USG gałki ocznej, usg oczodołu, 3D OCT, pomiar ciśnienia Śródgałkowego, pachymetria, gonioskopia, badania pola widzenia, refraktometria.

Batorego 4. 28-100, Busko-Zdrój

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko Zdrój Zobacz
PKO BP

Pandemia miała ogromny wpływ na funkcjonowanie energetyki i jej oddziaływanie na środowisko. W 2020 r. spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną, co było szczególnie widoczne w początkowej fazie pandemii. W minionym roku jej produkcja była najniższa od dekady – wyniosła 158 kilowatogodzin (TWh), czyli prawie 4% mniej niż w 2019 r. Jednocześnie jednak coraz szybciej rośnie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – w ubiegłym roku wygenerowały one blisko 28 TWh.

Zmiany na rynku energetycznym oraz rosnąca świadomość klimatyczna konsumentów w istotny sposób wpłynęły na funkcjonowanie największych polskich przedsiębiorstw. Swoisty wyścig na wdrażanie kolejnych rozwiązań ograniczających szkodliwe dla środowiska działania wiąże się z nowymi proekologicznymi inwestycjami. Proces ten najlepiej ilustruje przykład Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego oraz skala zmian, jakich dokonał ten największy polski bank na przestrzeni minionego roku.

W 2020 r. Grupa Kapitałowa PKO BP ograniczyła emisję CO2 generowaną przez jej działalność operacyjną o 32 proc. W 2019 r. emisje bezpośrednie (na skutek zużycia paliw w pojazdach i budynkach) oraz pośrednie (na skutek zakupu energii elektrycznej i cieplnej) wynosiły 114,5 tys. ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. W ub. r. zostały one ograniczone do 77,9 tys. ton ekwiwalentu dwutlenku węgla.

W tym czasie zużycie energii w grupie spadło o 7,8 proc. Wyraźnie zmniejszyły się także wskaźniki intensywności emisji gazów cieplarnianych. W 2019 r. na każdego klienta banku przypadała emisja blisko 11 kg CO2, podczas gdy w 2020 r. było to już niespełna 7,5 kg CO2.

Przyczyniło się do tego przyśpieszenie cyfryzacji działalności banku, która umożliwiła szybsze przenoszenie relacji z klientami do świata cyfrowego. Na spadek emisji w dużym stopniu wpłynęło też pozyskanie przez bank gwarancji pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł niskoemisyjnych – objętych nimi zostało 73,3 GWh z 81,5 GWh zużytych w minionym roku.

W ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych pomogły też projekty modernizacyjne ukierunkowane na poprawę efektywności energetycznej. Za realizację jednego z nich, bank w lutym 2021 r. po raz pierwszy w swojej historii otrzymał białe certyfikaty, które sprzedał za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii. W niedalekiej przyszłości, w kilku budynkach banku zamontowane zostaną dodatkowo mikroinstalacje fotowoltaiczne.

W przeciągu ostatnich lat, akcjonariusze zaczęli wyraźnie wymagać dbałości o klimat w ramach działań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dlatego już w 2019 r. bank zdecydował sią zaznaczyć te obszary w aktualizacji strategii marki, a następnie podjął konkretne działania zmierzające do ograniczenia negatywnego wpływu działalności grupy na środowisko. PKO BP m.in. wdrożył ocenę ryzyka ESG do procesu oceny kredytowej klientów korporacyjnych, zaostrzył polityki kredytowe względem sektorów wysokoemisyjnych oraz szerzej otworzył się na finansowanie OZE.

Przykładem zaangażowania w rozwój odnawialnych źródeł energii jest umowa kredytowa o wartości 138 mln złotych, podpisana przez PKO BP i inne banki z PAK PCE Fotowoltaika. Dzięki niej w Wielkopolsce zbudowana zostanie farma fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej 70 MWp. Z kolei w lutym bank w konsorcjum z dwoma innymi instytucjami podpisał umowę o wartości 479 mln złotych na sfinansowanie portfela OZE należącego do Qair, niezależnego producenta energii odnawialnej. Finansowanie zostanie przeznaczone na budowę portfela 4 projektów wiatrowych i 29 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 106 MW.

PKO Bank Polski współorganizował również emisję obligacji zrównoważonego rozwoju Climate Awarness Bonds Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB). Była to pierwsza w historii publiczna emisja tego rodzaju obligacji dedykowana w całości polskim inwestorom, zaś pozyskane środki będą przeznaczone na wsparcie inwestycji przyczyniających się do łagodzenia zmian klimatu.

Jak podkreśla Paweł Sadalski, dyrektor Departamentu Skarbu w PKO Banku Polskim, jednym z priorytetów banku są „działania na rzecz zrównoważonego rozwoju”. „Współorganizacja emisji Climate Awarness Bonds to kolejny krok na >>zielonej drodze<< PKO BP zmierzającej do osiągnięcia tego celu” – dodaje.  

Obecnie bank pracuje nad wyznaczeniem mierzalnych celów w obszarze ESG na kolejne lata. Ich prezentacja planowana jest na połowę bieżącego roku, a realizacja tych celów silniej uwidoczni PKO Banku Polski na mapie przedsiębiorstw przyjaznych środowisku naturalnemu.  

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Reklama.


Tagi: PAP   PKO BP   Odnawialne Źródła Energii   Artykuł sponsorowany

Zobacz także

Komunikat w sprawie braku przydatności wody do spożycia

Dodane: 2021-06-17 16:50 - Komentarze  (0)  czytane (2302)

TAGI: MPGK, buskie wodociągi , powiat buskiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.184.215

Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Dom 75m2, działka 800m2, Chroberz, gm. Złota, blisko przystani kajakowej Na sprzedaż
Cena: 79000zl

Działka budowlana 7800m2. Skorocice, 4km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 79000zl

Działka budowlana 1700m2, Owczary, ul. Pęczelicka Na sprzedaż
Cena: 116000zl

Działka 1700m2, płaska, równa, prostokątna o wymiarach 26x65m, z warunkami zabudowy na dom jednorodzinny, w miejscowości Owczary 3 km od Buska-Zdroju. Spokojna okolica

Dom 75m2, działka 1900m2, budynki gospodarcze, Palonki gm. Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 139000zl

Dom mieszkalny ok. 75m2, 2 pokoje, wraz z budynkami gospodarczymi, garażem i stodołą na działce o pow. 1900m2 w miejscowości Palonki gm. Busko-Zdrój. Budynek mieszkalny

Mieszkanie 62m2, 3 pokoje, 2 piętro, Busko-Zdrój, Al. Mickiewicza Na sprzedaż
Cena: 329000zl

Dom 115m2, Busko-Zdrój, centrum, ul.Skałki Na sprzedaż
Cena: 499000zl

Atrakcyjna działka 3600m2 pod zabudowę jednorodzinną lub szeregową, Busko-Zdrój, Radzanów Na sprzedaż
Cena: 299000zl

Działka inwestycyjna/budowlana o pow 3600m2 w Radzanowie w pięknym miejscu przy zbiorniku wodnym. Idealne miejsce na budowę domu (w sąsiedztwie nowe domy jednorodzinne),

Dom 160m2 na działce 1050m2, Busko-Zdrój, ul. Wiosenna Na sprzedaż
Cena: 1390000zl

Piękny, duży dom (projekt Ariadna I) zbudowany w nowoczesnej technologii, z najwyższej jakości materiałów, z budynkiem gospodarczym i dwoma garażami, położony

Dom 138m2, Zbrodzice k.Buska-Zdroju. Okazja Na sprzedaż
Cena: 198000zl

Działka budowlana 3600m2, Stopnica, ul. Źródła Na sprzedaż
Cena: 59000zl

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przerwa w dostawie wody

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Busku-Zdroju informuje, że w związku z prowadzonymi pracami na sieci...