Złoto mistrzostw świata po raz piąty!

Dodał: Marta Data: 2019-09-09 13:32:34 (czytane: 4755)

W rozegranych w dniach 4-8 września 2019 r. w Hluboce nad Wełtawą (Czechy) mistrzostwach świata w wędkarstwie rzutowym, duży sukces odnieśli przedstawiciele naszego regionu - mieszkający w Busku-Zdroju reprezentanci Okręgu Kieleckiego Polskiego Związku Wędkarskiego, Renata Kuza i Jacek Kuza.

Zdobyli oni 4 medale w konkurencji indywidualnej i drużynowej.
„Złoto” - już piąte w swojej bogatej karierze (poprzednie w latach 2001, 2002, 2010 i 2014) - zdobył Jacek Kuza. Tym razem okazał się najlepszy w odległości spinningowej oburęcznej ciężarkiem 18 gram. Zwycięstwo dał  mu finałowy rzut na odległość 109,19 metra. Pokonał Szweda Larsa-Erika Erikssona (108,29 m) i Estończyka Dmitrija Borovkova (108,21 m). Warto dodać, że do finałowej ósemki w tej konkurencji zakwalifikował się również drugi Buszczanin, Maciej Kuza, który rzutem na odległość 107,53 m zajął VI miejsce.

Jacek Kuza zdobył ponadto dwa brązowe medal.
Pierwszy jest wart szczególnego podkreślenia, ponieważ wywalczył go w łącznej, końcowej klasyfikacji mistrzostw świata, tj. w 9-boju, na który składają się 4 konkurencje docelowe i 5 konkurencji odległościowych. Nasz zawodnik uzyskał łącznie 1077,68 pkt., a realną szansę na złoty medal „pogrzebał” w najbardziej stresującej konkurencji castingu, tj. skishu spinningowym, gdzie na 100 możliwych do zdobycia punktów uzyskał tylko 70. Dzięki jednak świetnym wynikom we wszystkich pozostałych ośmiu konkurencjach (zakwalifikował się do pięciu na dziewięć rozegranych finałów), Jacek Kuza zdołał wywalczyć „brąz”. Lepsi od naszego reprezentanta okazali się dwaj Czesi Karel Kobliha i Jan Bombera (1095,21 i 1092,01 pkt).

Drugi brązowy medal Jacek Kuza zdobył w klasyfikacji drużynowej, gdzie Polacy w składzie: Jacek Kuza, Tomasz Kościelniak (Poznań), Patryk Sapigórski (Warszawa) i Marek Noga (Katowice) przegrali tylko z gospodarzami mistrzostw Czechami i z Niemcami.

Bardzo udany występ w mistrzostwach świata zanotował również Renata Kuza – nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 3 w Busku-Zdroju.
W jednej z konkurencji docelowych, tj. w skishu multiplikatorowym zdobyła brązowy medal przegrywając z Czeszką Kateriną Markową i koleżanką z reprezentacji Natalią Polowczyk z Bydgoszczy. Pani Renata świetnie zaprezentowała się również w dwóch konkurencjach odległościowych, tj. w odległości muchowej (52,25 m w kwalifikacjach i 49,22 m w finale) i spinningowej (68,18 m w kwalifikacjach i 58,66 m w finale), zajmując w nich IV miejsca.

Reprezentacja Polski zdobyła łącznie 12 medali (2 złote, 2 srebrne i 8 brązowych).
W mistrzostwach świata startowało 80 zawodników z 15 krajów i trzech kontynentów.