Strona startowa

Wiadomości - Turystyka

Zanocuj w lesie. Miejsca do biwakowania w województwie świętokrzyskim

Dodał: Marta Data: 2021-07-31 10:06:51 (czytane: 6040)

Na dobre ruszył program Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie". W województwie świętokrzyskim turyści mogą się zatrzymać na terenach 16 nadleśnictw. Mają do dyspozycji łącznie 25 tys. ha - 26 obszarów.

Perfekt-Bruk - układanie kostki brukowej, granitowej
www.perfekt-bruk.pl,układanie,kostka,kostki,bruk,brukowa,brukowej,granit,granitowej,granitowa,aranżacje,aranżacja,podwórka,otoczenia,domu,projekt,projekty,zagospodarowanie,podłoże,podłoża,bruk-bet,polbruk,libet,semmelrock,świętokrzyskie,pińczów,kazimierza, profesjonalne proj

Owczary, ul. Długa 48. 28-100, Busko-Zdrój

Centrum Okulistyczne - Waligóra
www.okulistawaligora.pl,okulista, gabinet okulistyczny, kompleksowe badania okulistyczne, badanie okulistyczne, USG gałki ocznej, usg oczodołu, 3D OCT, pomiar ciśnienia Śródgałkowego, pachymetria, gonioskopia, badania pola widzenia, refraktometria.

Batorego 4. 28-100, Busko-Zdrój“Zanocuj w lesie” to projekt dzięki któremu w tym roku do dyspozycji miłośników bushcraftu i surviwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46. Biwakuj w lesie w duchu zasad etyki outdoorowej leave no trace – nie zostawiaj śladów, minimalizuj wpływ na środowisko.

 Zobacz

Wyznaczone miejsca w Świętokrzyskiem do leśnego biwakowania:

 • Nadleśnictwo Pińczów – obszar stanowi zwarty kompleks w żyznych lasach typowych w nadleśnictwie położony jest na terenie dwóch leśnictw Teresów i Rudawa. 1 obszar, 3 miejsca na ognisko.

 • Nadleśnictwo Chmielnik

  1. Obszar o nazwie Wydmy w Potoku ze względu na położony tam użytek ekologiczny o tej samej nazwie. Obszar położony na południowy-wschód od granic miejscowości Raków o historycznej zabudowie i przyległy do zbiornika wodnego Chańcza. Raków położony jest nad rzeką Czarną przy zalewie Chańcza w kierunku południowo-wschodnim od Kielc w odległości 15 km na północny zachód od Staszowa. Przez wieś przechodzi szlak turystyczny z Szydłowa do Widełek. Brak miejsca na ognisko. Sugeruje się pozostawienie samochodu w miejscu postoju przy drodze prowadzącej do Mędrowa.

  2. Obszar o nazwie Las na nizinach znajduje się na trasie ze Staszowa do miejscowości Stopnica z ciekawą zabudową opactwa Sercanów, brak miejsca na ognisko, miejsce postoju nieopodal miejscowości Brody, obszar, bez miejsc na ognisko.Nadleśnictwo Staszów – obszar w kompleksie leśnym położonym na wschód od Staszowa, tzw. lasy Staszowskie, który przecina droga wojewódzka 765 w stronę Osieka. Przy drodze tej znajdują się dwa parkingi leśne, gdzie sugeruje się pozostawienie samochodu. Zwarty obszar składa się z lasów o złożonej strukturze wiekowej i gatunkowej, brak miejsca na ognisko.

 • Nadleśnictwo Włoszczowa

  1. Obszar w leśnictwie Lasocin – blisko rezerwat przyrody „Ewelinów” (wyłączony z nocowania) i ścieżka dydaktyczna.

  2. Obszar w leśnictwie Konieczno – bliskość ścieżki edukacyjnej i szkółki gospodarczej.

  3. Obszar w leśnictwie Czarna zbiornik kąpielisko Klekot oraz rodowa miejscowość Hetmana Czarnieckiego. 3 obszary, w każdym miejsce na ognisko.

 • Nadleśnictwo Jędrzejów

  1. Obszar znajduje się w pobliżu trasy S7 (dobra komunikacja), w bliskości rzeki Biała Nida oraz Jędrzejowa

  2. Niewielki obszar w pobliżu rezerwatu Gaj (uwaga, obszar wyłączony z nocowania), 2 miejsca na ognisko.
 • Nadleśnictwo Łagów – największy zwarty obszar wyznaczony do programu w województwie świętokrzyskim obejmujący Pasmo Jeleniowskie. Z obszaru wyłączone są rezerwaty – Szczytniak, Góra Jeleniowska i Małe Gołoborze, ale warto je przy okazji odwiedzić by zobaczyć rumowiska skalne, podobne tym w ŚPN. Obszar o urozmaiconej rzeźbie terenu i składzie gatunkowym lasu, ze szczytami wznoszącymi się ponad 400 m npm. Teren należy do najcenniejszych przyrodniczo i geologicznie obszarów w regionie. Przebiegają przez niego czarny i czerwony szlaki turystyczne oraz trasy rowerowe. Osobliwością jest XVIII wieczny, drewniany kościółek na Górze Witosławskiej, XIX-wieczna figura Chrystusa w jej sąsiedztwie, czy źródło „Malinowy Stok”. Samochody można zostawić w miejscu postoju pojazdów znajdującym się przy drodze leśnej na południe od miejscowości Witosławice obok XIX wiecznej kapliczki Chrystusa.  3 miejsca na ognisko.

 • Nadleśnictwo Daleszyce – obszar stanowi rozległy kompleks Lasów Cisowskich, czyli lasu pomiędzy Daleszycami, a Cisowem, obejmujący Pasmo Cisowskie. W pobliżu przebiega droga wojewódzka 764, przy której znajduje się parking leśny, gdzie można zostawić samochód, drugie miejsce wyznaczone do pozostawienia samochodu znajduje się w miejscowości Cisów Pasieka przy ścieżce edukacyjnej. Lasy Cisowskie to kompleks leśny o jednej z największych różnorodności siedliskowych oraz cechujące się dużym urozmaiceniem rzeźby terenu. Lasy Cisowskie to obszar gdzie stacjonowali powstańcy styczniowi pod dowództwem płk Karola Kality Rębajły oraz partyzanci z oddziału AK Mariana Sołtysiaka Barabasza. Przez obszar przebiega niebieski szlak turystyczny Chęciny- Łagów. 1 miejsce na ognisko.

 • Nadleśnictwo Kielce – obszar stanowi rozległy kompleks leśny obejmujący Pasmo Zgórskie oraz fragment Pasma Zelejowskiego z bardzo zróżnicowaną rzeźbą terenu, z najwyższym szczytem – Patrol (388 m npm). Część kompleksu znajduje się w granicach administracyjnych Kielc lub ich sąsiedztwie, dosłownie kilka kilometrów od centrum miasta. Przez malownicze buczyny przebiegają niebieski, czarny i czerwony szlak turystyczny. Obszar przecina droga krajowa S7, nad którą można przejść przejściem dla zwierzyny. W bliskim sąsiedztwie znajdują się ciekawe obiekty geologiczne o statusie rezerwatu – Góra Zelejowa, czy Jaskinia Raj oraz Jaskinia Piekło (wyłączone z obszaru nocowania). Sugeruje się pozostawienie samochodów przy leśniczówce w miejscowości Szewce-Zawada, brak miejsca na ognisko.

 • Nadleśnictwo Zagnańsk – trzy obszary kilkusethektarowe.
  1. Pierwszy w Paśmie Klonowskim, w sąsiedztwie klonowskiej części Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz rezerwatów Bukowa Góra i Barcza (wyłączone z nocowania),

  2. Drugi na północ od Zagnańska, w okolicy wsi Belno i Kaniów w Lasach Suchedniowskich

  3. Trzeci w okolicy wsi Ćmińsk na terenie Wzgórz Kołomańskich. Wszystkie obszary należą do najbardziej zróżnicowanych pod względem różnorodności biologicznej i składu gatunkowego lasów, co potwierdzają obejmujące je powierzchniowe formy ochrony przyrody. Sugeruje się pozostawianie samochodów przy leśniczówkach lub powszechnie dostępnych parkingach, brak miejsca na ognisko.

Zobacz

 • Nadleśnictwo Suchedniów – dwa obszary kilkusethektarowe wyznaczone na terenie tzw. Lasów Siekierzyńskich.

  1. Pierwszy na północ od Wzdołu, drugi na wschód od Suchedniowa i Michniowa. Zróżnicowane pod względem lasów obszary obejmujące tereny znajdujące się w Sieradowickim Parku Krajobrazowym oraz obszarze Natura 2000 Lasy Siekierzyńskie. Pomiędzy oboma obszarami znajduje się ciekawy rezerwat Kamień Michniowski, a także pomnik przyrody – źródło Burzący Stok.

  2. Drugi obszar przyległy do Suchedniowa, znajduje się tu ciesząca się dużą popularnością nowa atrakcja turystyczna – wyrobisko w dawnym kamieniołomie Gębury, nazywane Oczami Ziemi. Nieopodal Michniowa, gdzie znajduje się Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej , 2 miejsca na ognisko.
 • Nadleśnictwo Skarżysko – obszar na południe od Starachowic oraz drogi krajowej 42, w Lasach Siekierzyńskich. Obszar bardzo zróżnicowany pod względem występujących lasów. Przez obszar przebiegają niebieski i zielony szlaki turystyczne. We wschodnim krańcu wyznaczonego obszaru znajduje się Polana Langiewicza – miejsce pamięci narodowej, tu też skarżyscy leśnicy wyznaczyli miejsce na ognisko. Sugeruje się zostawienie samochodów przy leśniczówce leśnictwa Wanacja, 1 miejsce na ognisko
 • Nadleśnictwo Radoszyce

  1. Obszar w oddziale 323 i – malowniczo położony teren nad rzeką Czarną Konecką. W pobliżu znajduje się zalew w Sielpi.

  2. Oddział 17 c – obszar doskonale nadaje się dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z nocowaniem w lesie. W pobliżu znajduje się droga krajowa nr 47 oraz miejsce postoju pojazdów.

  3. Oddziały leśne 157-253 – obszar ten charakteryzuje się zróżnicowanym drzewostanem pod względem gatunkowym. Znajdziemy tu jodły, olsze, buki, dęby. Obszar oddalony jest od zabudowań, brak miejsc na ognisko.

  Zobacz

 • Nadleśnictwo Stąporków – obszar stanowi kompleks leśny położony na północ od Stąporkowa, pomiędzy miejscowościami Wólka Zychowa, Furmanów i Pociecha w przeważającej części złożony z borów sosnowych. Sugeruje się pozostawienie samochodów na parkingu leśnym w Niekłaniu Wielkim przy szkółce leśnej. Na południe od wyznaczonego obszaru znajduje się spektakularny rezerwat geologiczny – Skałki Piekło pod Niekłaniem (wyłączony z nocowania). 1 obszar, brak miejsca na ognisko.
 • Nadleśnictwo Barycz – 1) obszar na północ od Końskich pomiędzy drogami wojewódzkimi 728 i 749, 2) na południe od Końskich, przyległy do zbiornika w Sielpi nazywanego „Świętokrzyską Ibizą” z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą rekreacyjną. Oba obszary mają charakter rozległych borów sosnowych. Przez południowy obszar przebiega niebieski szlak turystyczny. W przypadku obszaru 1 zalecane pozostawienie samochodów na parkingu przy siedzibie Nadleśnictwa Barycz, gdzie wyznaczone zostało miejsce na ognisko, w przypadku obszaru drugiego sugeruje się pozostawienie samochodu na parkingach leśnych przy zbiorniku Sielpia, 2 miejsca na ognisko.

 • Nadleśnictwo Starachowice – obszar stanowi kompleks leśny na wschód od Starachowic pomiędzy wsiami Lubienia i Lipie, obejmujący lasy objęte obszarem Natura 2000 – Uroczyska Lasów Starachowickich. Do strefy przylega malowniczy rezerwat Rosochacz, przy którym na skraju lasu i wsi Lubienia starachowiccy leśnicy zalecają zostawić samochód na parkingu leśnym. Przez północną część kompleksu przebiega trasa dawnej kolejki wąskotorowej ze Starachowic do Iłży. 1 obszar, 1 miejsce na ognisko.

 • Nadleśnictwo Ostrowiec – obszar stanowi zwarty kompleks przylegający do północnych granic Ostrowca Świętokrzyskiego i ośrodka wodno-rekreacyjnego Gutwin oraz na wschód od drogi w kierunku Sienna. Kompleks w przeważającej części złożony z borów sosnowych o dość gęstej sieci dróg i duktów gruntowych, chętnie wykorzystywanych do rekreacji przez lokalną społeczność. Ostrowieccy leśnicy zalecają pozostawienie samochodów na parkingu przy ośrodku Gutwin, w jego pobliżu wyznaczono również miejsce do rozpalania ogniska, 1 miejsce na ognisko.


Regulamin oraz mapa wyznaczonych do biwakowania obszarów


Jak się przygotować?

 Zobacz

Źródło: swietokrzyskie.pro

Reklama.


Tagi: Lasy Państwowe   zanocuj w lesie    

Zobacz także

Turystyczni blogerzy zwiedzają województwo świętokrzyskie

Dodane: 2021-10-16 10:49 - Komentarze  (2)  czytane (1710)

TAGI: co warto zobaczyć w świetokrzyskiem, Geopark Świetokrzyski, Ponidzie, tężnia w Busku-ZdrojuKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.232.99

(2021-08-01 16:55:07)

Jakby nie hołota to w lasach byłby burdel oni owszem czyszczą las ,ale z gałęzi pozostałych przy wycince ,a każ takiemu miastowemu czyścić zbierać gałęzie na furę nie schyli się bo ciężko mało tego jeszcze coś tam leśniczemu płacą za to . I co zatkało kakao ?

zakaz wprowadzić (2021-08-01 10:29:13)

zakaz wejścia do lasu synom wieśniaczym. sprawdzić do 4 go pokolenia. chamy zawsze łupiły lasy. a to wycinka bez papieru. a to kłusownictwo. hołota- wnyki , sidła, żelazka.. na hołotę sposób jeden - strzał w łeb

(2021-08-01 10:23:19)

oby tylko wspólcześni debile nie podpalili lasu od jointów

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

Bajkowa 7/15, 28-100 Busko-Zdrój

Willa SŁONECZNA - noclegi, pokoje gościnne

ul. Słoneczna 18, 28-100 Busko-Zdrój

Willa Bolesław - pokoje do wynajęcia

ul. 12-go Stycznia 9, 28-100 Busko-Zdroj

Willa MARCEL - noclegi, komfortowe pokoje gościnne

ul. Słoneczna 23, 28 -100 Busko-Zdrój

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

busko.com.pl poleca

Zakupy utrudnione z powodu koronawirusa

Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wprowadzają...

Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki jednorazowe?

Na wtorkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Spółdzielnia Socjalna 'Awokado' już działa

Już działa lokal gastronomiczny Spółdzielni Socjalnej 'Awokado',...

Ogłoszenia

Dodano: 2021-10-19 14:40:54

Szukam opiekunki

Dodano: 2021-10-19 14:40:09

Sprzedam działke

Dodano: 2021-10-19 14:39:10

Sprzedam dom lub zamiana

Dodano: 2021-10-19 14:38:01

Sprzedam działkę

Dodano: 2021-10-19 14:37:01

Szukam Pracy, pilne

Dodano: 2021-10-19 14:28:30

Orzech włoski

Dodano: 2021-10-19 14:28:30

Orzech włoski

Dodano: 2021-10-19 13:35:43

Dachy

Dodano: 2021-10-19 12:59:39

zatrudnię

Dodano: 2021-10-19 12:33:04

Paczki