Zakończenie XIX edycji Świetokrzyskiej Ligi Pływackiej (foto)

Dodał: Marta Data: 2020-12-17 09:17:17 (czytane: 4885)

Tegoroczne rozgrywki Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej, zakończyły się ogromnym sukcesem dla klubu UNIA. Podopieczni Michała Skoczylasa i Michała Majewskiego zdobyli drugie miejsce w klasyfikacji Małej Ligi, natomiast zawodnicy trenowani przez Adriana Szumilasa są w rankingu drużynowym o jedno miejsce wyżej niż w poprzednim roku i stoją tuż za podium.

Na przełomie listopada i grudnia na pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrane zostały dwie ostatnie rundy zawodów pływackich, w których brały udział kluby zrzeszone w Świętokrzyskim Okręgowym Związku Pływackim: KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, UNIA Busko-Zdrój, Centrum Staszów, Barakuda Starachowice, ORKA MOSiR Kielce, Korona-Swim Kielce, FOKA Sandomierz, Salos Cortile Kielce, TS Połaniec, Delfin Połaniec i WODNIK Końskie.

Zobacz

Podczas 6 rundy Małej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej udało się obronić drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. To efekt ogromnej woli walki, ciężkich treningów i bardzo dobrego zgrania całego zespołu. Poza świetnymi wynikami w startach indywidualnych, wyjątkowo emocjonujące były wyścigi sztafetowe, które ostatecznie zdecydowały o tak wysokim wyniku drużynowym. Trenowani przez Michała Skoczylasa dziewięciolatkowie wygrali wyścig na dystansie 4 x 50 m stylem zmiennym (skład: Marcel Stachowicz, Jakub Wójcicki, Jakub Małek, Oskar Szczepański). Ten sam dystans o rok starsze koleżanki (trener Michał Majewski) pokonały zajmując drugie miejsce tuż za KSZO Ostrowiec Świętokrzyki (skład: Zuzanna Kozieł, Zuzanna Zalewska, Maja Arabska, Zuzanna Szybajło).

Zobacz

Finał Dużej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej można było porównać do ostatniej prostej, która wymaga maksimum skupienia i determinacji. Dzięki tym cechom zawodnicy trenowani przez Adriana Szumilasa stanęli na podium 17 razy w startach indywidualnych i 2 razy w wyścigach sztafetowych. Dwa pierwsze miejsca na dystansie 4 x 200 m stylem dowolnym w kategorii 13 lat zdobyły składy: Amelia Kwiatkowska, Ewa Sroka, Magdalena Grochowina, Weronika Kuc oraz Franciszek Gawlik, Mikołaj Przodo, Jakub Bisikiewicz i Igor Litwiński. Końcowo Unia zdobyła czwarte miejsce w "generalce" za KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Barakudą Starachowice i Salos Cortile Kielce.

W  rankingu indywidualnym Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej buscy pływacy plasują się na bardzo wysokich miejscach. Wśród chłopców 9 -letnich drugie miejsce zdobył Jakub Małek, czwarte - Marcel Stachowicz, piąte - Jakub Wójcicki, szóste - Oskar Szczepański. W klasyfikacji dziesięciolatków dwoje naszych zawodników stanęło tuż obok podium, z czwartym miejscem ligę zakończyli Zuzanna Szybajło i Maksymilian Karcz a jedenastoletni Filip Schabowski uplasował się na 2 pozycji.

Zobacz

W dużej lidze największym sukcesem było zdobycie przez Amelię Kwiatkowską tytułu najlepszej 13 letniej zawodniczki XIX edycji Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej. Ponad to Weronika Kuc była trzecia, Franciszek Gawlik drugi w kategorii 12 latków. Trzynastoletni Mikołaj Przodo zdobył trzecią lokatę. W gronie 14 latków czwarte miejsce zdobyła Milena Skoczylas, piąte Mieszko Papier.

W mijającym roku rozgrywki w Świętokrzyskiej Lidze Pływackiej ze względu na panującą pandemię były inne niż poprzednio. Zamknięcie pływalni, odwołane dwie rundy zawodów, zmiany decyzji co do organizacji czy brak udziału publiczności to trudności, które początkowo wydawały się nie do przejścia. Na pływaków zadziałało to niezwykle mobilizująco i jak widać dali z siebie więcej niż wszystko. Ogromne gratulacje i brawa należą się wszystkim buskim pływakom, którzy czynnie brali udział w zawodach, bo jak wiadomo na sukces drużyny składają się osiągnięcia każdego zawodnika.

Zobacz

Zadanie publiczne "Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej w dyscyplinie sportowej pływanie" jest współfinansowane ze środków Gminy Busko-Zdrój. Za nawodnienie zawodników Unii Busko-Zdrój odpowiada Buskowianka - naturalna woda mineralna z Uzdrowiska. Sponsorem Buskich pływaków jest Mastergrupa i Realnet Nieruchomości Marek Ciszewski.