Strona startowa

Wystawa Magdaleny Leśniak w Galerii Zielona

Data:22 10 2021
Miejsce: Busko-Zdrój

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza do swojej filii "Galerii Zielona w Busku Zdroju" na wystawę malarstwa i haftu Magdaleny Leśniak UKŁADANKA. Wernisaż 22 października o godz. 18. Wystawa potrwa do 13 listopada.

Zobacz

Kuratorka wystawy Stanisława Zacharko-Łagowska napisała: Magdalena Leśniak jest artystką, której uważność obejmuje oba aspekty funkcjonowania: zarówno otaczającej ją przestrzeni, jak i wypełniających tę przestrzeń przedmiotów. Zauważa ich formę, zarysy kształtów i ich wizualne relacje wobec siebie. Ale zauważa też sensy i znaczenia jakie z nimi się wiążą, te prywatne, osobiste i emocjonalne, jak i te uniwersalne, symboliczne, osadzone w kulturze, tradycji i podświadomości zbiorowej. I jednych, i drugich świadomie używa w swojej malarskiej twórczości.

W oparciu o spostrzeżenia i przemyślenia wynikające z tej swojej podwójnej uważności, buduje – również podwójną – narrację swoich obrazów. Ta pierwsza to narracja formalna, zawarta w fizycznym i wizualnym wymiarze obrazów. Ich kompozycja wynika najczęściej z kształtów malowanych przez nią przedmiotów. Artystka rezygnuje z trzeciego wymiaru, z malarskiej iluzji przestrzenności, dostosowując je do dwuwymiarowej płaszczyzny obrazu. Zarysy przedmiotów czy fragmentów wnętrz wykrawują z niej płaskie formy, wypełnione stonowanymi i wyciszonymi barwami, czasami tylko skontrastowanymi z elementami wypełnionymi ostrym kolorem. W większym lub mniejszym stopniu, zachowując podobieństwo do realnego pierwowzoru, zaczynają one funkcjonować w sferze zbliżonej do sztuki abstrakcyjnej: poprzez przemyślaną harmonię, zarówno proporcji, jak i barw, elegancję i plastyczny rytm linii oraz dopełniających się wzajemnie płaskich kształtów, uprzednio przestylizowanych i starannie skomponowanych. I ta druga narracja, bardziej literacka – głęboko osobista, związana z chęcią wyrażenia swoich emocji i zakodowania ich w obrazach, przy pomocy zbioru znaczeń i skojarzeń, związanych z wyobrażonymi przedmiotami i sytuacjami.

Artystka tak napisała o swojej wystawie: Obecnie w swojej twórczości poszukuję wytchnienia i odskoczni od codzienności. Sztuka jest dla mnie jak terapia. Kiedyś to życie było dla mnie materią do tworzenia obrazów. Wyjmowałam jego fragmenty i po poddaniu ich modyfikacji wkładałam je do swoich prac. Codzienność mnie fascynowała i była źródłem inspiracji. Tworzyłam duże cykle, podparte badaniami wybranych zagadnień społecznych. Istnienie większości moich obrazów miało swoje uzasadnienie. Wystawa Układanka jest zbiorem obrazów i obiektów z całego okresu mojej twórczości.

Ekspozycja w większości składa się z prac odnoszących się do moich codziennych doświadczeń. Wśród nich są obrazy z dyplomowych cykli Rekonstrukcja mojej osobistej przestrzeni (ASP w Łodzi, 2012) i Życie w sieci. Wizualna interpretacja aktywności społeczeństwa sieciowego (UJK w Kielcach, 2018), kilka prac zainspirowanych twórczością znanych artystów (m. in. obrazy pt.: Jeff Koons i Sarah Lucas), obrazy krytyczne wobec pewnych zjawisk społecznych (np.: Nie zdążyłam, Komunia i Konkubinat) oraz prace namalowane na podstawie zdjęć z mojego telefonu (m. in.: Żółty szalik, Ciąża, Kanie, Ja i Hania).

Mniejszą grupą przedstawień są abstrakcje. Większość z nich tak naprawdę przedstawia trudne do zidentyfikowania elementy znalezione w rzeczywistości. Stworzyłam je dzięki wybraniu z większej całości, części najmniej sugerującej, czym jest obrazowany obiekt. Do tego typu kompozycji doszłam również przez zobrazowanie odpowiednich, mało charakterystycznych przedmiotów lub ich fragmentów. W zatarciu właściwego odbioru tego, co rzeczywiste pomogło także ustawianie kontrastowego światła i korzystanie z własnej intuicji i wyobraźni przy deformacjach wzorów znalezionych w naturze.

Obecnie pracuję nad kompozycjami całkowicie niezwiązanymi z rzeczywistością. Próbuję oddać za pomocą różnych środków wyrazu plastycznego ( malarstwo, rysunek, haft) swoje emocje i nastrój. Zmianie uległa również forma mojej twórczości. W wielu pracach odeszłam od zdyscyplinowanego, kontrolowanego sposobu malowania, na korzyść ekspresji, działania przypadku lub frywolnej stylizacji. Moje malarstwo nie próbuje naśladować fotografii – ślady pociągnięć pędzla są widoczne. Nie unikam też dekoracyjności i estetyzacji. Prace tego typu to m. in.: Guilty pleasure – niebieski jednorożec z rozwianą finezyjnie grzywą na różowym tle, Mucha – owad z ludzkim okiem zbudowany z rozlanej i odbitej plamy czy liczne, dziwne, przerażające stwory, hybrydy kilku gatunków zwierząt (Kotoryba-Rybokot). Obrazki te to głównie niewielkie formaty na papierze, wykonane w mieszanych technikach. Tworząc je, nie planowałam efektu końcowego. Pierwszym było przygotowanie miejsca pracy, a w następnej kolejności, pod wpływem impulsu, przypadku lub nastroju, pojawiły się plamy, kształty, które rozrosły się stopniowo do końcowej formy.

Zróżnicowana tematyka prac zaprezentowanych na wystawie wynika głównie z faktu, że tworzyłam je na przestrzeni wielu lat, podczas których krąg moich twórczych poszukiwań zmieniał się. Eksplorowanie jednego tematu czy problemu formalnego byłoby dla mnie męczące, dlatego swoją twórczość opieram na różnorodnych cyklach, tak skrajnie się od siebie różniących. Nie chcąc być niewolnicą jednego stylu, po zdyscyplinowanych minimalistycznych kompozycjach i konceptualnych instalacjach, stworzyłam wrażeniowy pejzaż, niebieskiego jednorożca, płaczące oko czy radioaktywne marchewki.

Źródło: www.bwakielce.art.pl

 

Imprezy

2021-12-01 - 2021-12-31

Kulturalny Grudzień w Pińczowie

2021-12-03 - 2022-01-04

Kino w Solcu-Zdroju zaprasza na seanse

2021-12-04 - 2021-12-06

Spotkanie z Mikołajem na Zamku w Chęcinach

2021-12-05

Turniej Piłki Siatkowej Kobiet i Mężczyzn w Busku-Zdroju

2021-12-05

Magiczny koncert Michała Szpaka

2021-12-05

Bajkowe Mikołajki w Centrum Bajki

2021-12-05

'Mikołajki z BSCK' tylko 5 grudnia

2021-12-05

Św. Mikołaj zaprasza na wspólny bieg w Solcu-Zdroju

2021-12-05

Mikołajkowe Pływanie z BOSIR

2021-12-05

Rajd Mikołajkowy z PTTK

2021-12-05

Lodowisko na Tężni

2021-12-05

Bajkowe Mikołajki w Centrum Bajki

2021-12-09

Profesjonalne Kino Objazdowe OUTDOOR CINEMA Pińczowie

2021-12-09

Spektakl 'Klimakterium i już' - zmiana terminu

2021-12-13

Podwieczorek z Gwiazdą w BSCK

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej