80. rocznica likwidacji chmielnickiego getta w ramach niemieckiej 'Akcji Reinhardt'. Dwudniowe obchody w Chmielniku

Data: 07 10 2022 - 08 10 2022
Miejsce: Chmielnik

6 października 1942 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Chmielnika. Tego dnia niemieccy okupanci - zgodnie z założeniami ludobójczej Akcji Reinhardt - rozpoczęli likwidację chmielnickiego getta.

W jej wyniku, od października 1942 r. do marca 1943 roku, ok. 13 tysięcy Żydów zostało deportowanych do obozu zagłady w Treblince, gdzie zostali zamordowani. Ich śmierć przyniosła kres funkcjonowania barwnego, wielokulturowego miasteczka.

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniach upamiętniających 80. rocznicą tych tragicznych wydarzeń.

Konferencja naukowa „Akcja Reinhardt w regionie kieleckim” oraz wernisaż wystawy czasowej
- Obchody rozpoczniemy 7 października od odsłonięcia wystawy czasowej „Aktion Reinhardt. 1942-1943”, która stanie na babińcu chmielnickiej synagogi – mówi Edyta Ślusarczyk ze „Świętokrzyskiego Sztetla” – Ekspozycja przybliża kolejne etapy prześladowań Żydów przez niemieckie władze na terenach okupowanej Polski, a zwłaszcza okrucieństwa popełnione w ramach „Akcji Reinhardt”, do których zalicza się utworzenie obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince – dodaje edukatorka chmielnickiego muzeum.

 Zobacz

Po wernisażu rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Akcja Reinhardt w regionie kieleckim. W 80 rocznicę niemieckiego ludobójstwa Żydów”, w której udział wezmą historycy reprezentujący m.in. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Organizatorami konferencji są Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach oraz OEM „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.

Wydarzenie będzie transmitowana na kanale YouTube oraz fanpage’u „Świętokrzyskiego Sztetla”.

Koncert „Sztetl. Życie i śmierć miasteczka” z udziałem gwiazd

Drugiego dnia obchodów (8 października) odbędzie się z dawna oczekiwane widowisko słowno-muzyczne pt. „Sztetl. Życie i śmierć miasteczka”.

- Celem widowiska jest upamiętnienie polskich Żydów, którzy przez stulecia wpływali życie społeczne, kulturalne i gospodarcze nie tylko Chmielnika, ale około 100 sztetli, które znajdowały się w granicach przedwojennego województwa kieleckiego – mówi Edyta Ślusarczyk – Niestety, „Akcja Reinhardt” położyła kres istnieniu tych społeczności.

Wydarzenie zainauguruje uroczysta msza św. w intencji Żydów zamordowanych w ramach „Akcji Reinhardt”, która rozpocznie się o godz. 15:00 w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbają utalentowani wokaliści – Beata Czernecka oraz Przemysław Branny.

Po zakończeniu mszy spod świątyni wyruszy Marsz Pamięci, którego uczestnicy - w skupieniu i ciszy - przejdą na stary cmentarz żydowski w Chmielniku, gdzie zapalą znicze.  Następnie goście wydarzenia udadzą się do OEM „Świętokrzyski Sztetl”, gdzie o godz. 16:30 rozpocznie się właściwa część koncertu.

Zobacz

W murach chmielnickiej synagogi zaprezentują się znakomici artyści – znana z występów „Piwnicy pod Baranami” Beata Czernecka, charyzmatyczny Przemysław Branny oraz Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia. Narratorem widowiska będzie Zbigniew Zamachowski.

Udział w koncercie jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu 734-158-969.

Widowisko słowno-muzyczne „Sztetl. Życie i śmierć miasteczka” zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

/Sztetl Chmielnik/

Imprezy

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />

W niedzielę, 10 marca 2024r. o godz. 16:00 w Wiejskim Domu Kultury w 
Szańcu odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy Szopek Krakowskich, 
pochodzących ze zbiorów Muzeum Krakowa.
2024-03-12 - 2024-04-19

Wystawa Szopek Krakowskich w Szańcu

Wszystkich miłośników sztuki graficznej i inspirujących 
przekazów pragniemy serdecznie zaprosić do Domu Zdrojowego przy buskiej 
Tężni, gdzie już od 2 kwietnia będzie można podziwiać niezwykłą wystawę 
pt. "V".

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przy Tężni w Busku-Zdroju.<br />
2024-04-02 - 2024-04-30

Wydarzenia przy buskiej Tężni

Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników sztuki na wernisaż Leszka Wawrzyka, który odbędzie
 się w piątek, 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii 
Antresola.
2024-04-18 - 2024-04-30

Terminarz Kina 'Zdrój'

Już w ten czwartek, 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 19:00 w 
Bristol ART & Medical SPA w Busku-Zdroju odbędzie się występ znanego
 komika, Wojtka Pięty.

Zapraszamy na seanse do Kina Solec-Zdrój! A w repertuarze:<br />
2024-04-19 - 2024-04-28

Kino w Solcu-Zdroju zaprasza na seanse


Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki na koncert 
wyjątkowego duetu Indivi-Duo, który odbędzie się w piątek, 19 kwietnia o
 godzinie 18:30 w Domu Zdrojowym przy buskiej Tężni.

<p>
Hotel Bristol w Busku-Zdroju zaprasza na koncert, które wypełni najbliższy weekend melodią i niepowtarzalnym klimatem muzycznym. W sobotę, 20 kwietnia zapraszamy na Koncert "Kłeczek i przyjaciele".<br /></p><p> </p><p> </p><p><br />















































</p>

Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Buski Klub Kolekcjonerów zapraszają na GIEŁDĘ KOLEKCJONERSKĄ, która odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia pod BSCK w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 22. <br />

<p>Kwiecień w Pińczowie będzie pełen kulturalnych wydarzeń. Szczegóły w programie.<br /></p>
2024-04-20 - 2024-04-27

Kulturalny Kwiecień w Pińczowie


Zapraszamy wszystkich miłośników motocykli i ekstremalnych 
emocji do udziału w zawodach 'I Runda Bejamoto Series Puchar Polski 
Południowej Cross Country, która odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia 
na terenie Kamienicy w Szańcu.