Sukces akcji 'Miej oko na skórę' w Pacanowie

Dodał: Marta Data: 2021-06-24 09:48:25 (czytane: 2848)

Ponad 200 osób wzięło udział w akcji "Miej oko na skórę", która odbyła się w minioną niedzielę w Pacanowie. Do mobilnego gabinetu, który przyjechał do miasta mieszkańcy gminy przyszli z całymi rodzinami sprawdzić niepokojące znamiona na swojej skórze.

Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania. To pokazuje, że istnieje duża potrzeba kontroli stanu skóry i znajdujących się nie niej znamion, dzięki coraz większej świadomości nt. nowotworów skóry. Tego typu wydarzenia są niezwykle ważne w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do dermatologa jest utrudniony. 

Zobacz

 

Lokalizacja tegorocznej, pilotażowej akcji badania znamion w ramach kampanii „Miej oko na skórę” nie przypadkowo odbyła się w Pacanowie. Ta gmina w województwie świętokrzyskim jest położona bowiem w jednym z najbardziej nasłonecznionych rejonów w Polsce. Roczne natężenie słońca wynosi średnio 1160 kWh/m2.1 To oznacza, że jego mieszkańcy są szczególnie narażeni na działanie promieni słonecznych, które mogą prowadzić do podrażnień i oparzeń skóry, a także powstawiania na niej nowych znamion. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przebywając, w tym pracując na świeżym powietrzu chronić skórę i kontrolować jej stan regularnie.

W ramach akcji „Miej oko na skórę” w Pacanowie udział wzięło ponad 200 osób z Pacanowa oraz okolicznych sołectw. Z bezpłatnych badań dermoskopowych w specjalnych dermobusie, który stanął na parkingu przy Europejskim Centrum Bajki, skorzystały nie tylko osoby 50+, które należą do największej grupy ryzyka, ale również całe rodziny z dziećmi.  

Dużo osób zgłaszało się już z konkretnym problemem lub podejrzewało, że ich zmiany skórne mogą mieć charakter przed nowotworowy. Natomiast część skorzystała z odbywającej się w ich mieście akcji by po prostu sprawdzić swoją skórę, gdyż dostęp do dermatologa jest tu dość mocno utrudniony. Mobilny gabinet odwiedziły też takie osoby, u których w rodzinach miały miejsce przypadki czerniaka. Są one szczególnie uwrażliwione i dlatego chciały sprawdzić czy na ich skórze nie dzieje się nic niepokojącego. – powiedziała prof. UJK Beata Kręcisz, przewodnicząca Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD). W rezultacie 6 osób zostało skierowanych na pilne wycięcie znamienia z podejrzeniem czerniaka, a także wykryliśmy kilka innych nowotworów skóry. – dodała prof. Kręcisz.

Wyniki akcji potwierdzają, że niezwykle ważne jest, aby regularnie sprawdzać istniejące lub nowo powstałe znamiona na całym ciele, zwłaszcza w mniej dostępnych miejscach jak za uszami czy na głowie. Każdy pieprzyk czy narośl, które budzą niepokój lub zmieniają się w czasie, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem – rodzinnym lub dermatologiem, najlepiej przy pomocy dermoskopu.

Zobacz

 

To podstawa profilaktyki nowotworów skóry. Niezwykle ważne jest, aby raz do roku udać się do dermatologa i przeprowadzić badanie dermatoskopowe znamion melacytowych lub innych objawów na skórze, które budzą niepokój. Wczesne rozpoznanie i usunięcie zmian nowotworowych zwiększa szansę na 100 proc. wyleczenie. Jeśli będziemy zwlekać z decyzją o pójściu do lekarza to niestety ryzyko złego rokowania będzie zdecydowanie większe. – zwraca uwagę prof. Kręcisz.

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który bywa bardzo agresywny.2 Do najczęstszych czynników, które wpływają na rozwój czerniaka, zaliczamy przede wszystkim długotrwałą i powtarzającą się ekspozycję na promienie słoneczne, jasną karnację, piegi, dużą liczbę znamion czy wiek. Nie bez znaczenia będzie również to czy w rodzinie pojawiły się przypadki czerniaka.3

W jego rozpoznaniu pomocne będzie 5 kryteriów zwanych ABCDE czerniaka4:  
A – czyli asymetryczny kształt
B – nieregularne brzegi, które trudno określić
C – czerwony, czarny kolor – obecność kilku kolorów (również niebieskiego czy brązowego etc) lub jego nierówne rozłożenie to czasami znak ostrzegawczy
D – duża średnica zmiany – czerniaki często mają ponad 6 mm średnicy
E – ewolucja – jeśli znamię zmienia fakturę, kolor lub rozmiar, niezwłocznie udaj się do dermatologa

Aby chronić naszą skórę przed czerniakiem należy unikać słońca szczególnie w godzinach 11:00-16:00, kiedy świeci ono najmocniej. Należy również unikać sztucznego światła UV jakim jest np. solarium. Niezwykle ważne jest, aby stosować środki z filtrem o współczynniku ochrony co najmniej 30 SPF co dwie godziny. Należy również pamiętać o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy np. o czapce lub kapeluszu z większym rondem, aby zakryć ramiona.

Badania dermoskopowe w Pacanowie to pilotażowy projekt w ramach kampanii edukacyjno-profilaktycznej „Miej oko na skórę”, która ma za zadanie podkreślić konieczność odpowiedzialnego korzystania ze słońca oraz regularnej kontroli znamion na skórze.

Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Temat ochrony i badania skóry splótł się ze słoneczną pogodą jaka panowała w dniu wydarzenia. Mieszkańcy Pacanowa i okolic z wielką chęcią korzystali z możliwości darmowych badań dermoskopowych. To pokazuje, że tego typu wydarzenia mają kluczowe znaczenie właśnie w mniejszych miejscowościach. Myślimy już nad rozszerzeniem akcji o inne lokalizacje, aby zachęcić jeszcze większą liczbę Polaków, aby badali się i skutecznie przeciwdziałali nowotworom skóry. – podsumował Szymon Bubiłek, Członek Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, organizatora akcji.

Jest nam niezmiernie miło, że organizatorzy akcji wybrali właśnie nasze miasto i gminę na pilotażową akcję kampanii. Jestem przekonany, że była to doskonała okazja i szansa dla naszej społeczności, aby przebadać swoją skórę – bezpłatnie i bez skierowania. Cieszę się, że wielu z nas mogło utwierdzić się, że ich zmiany nie są niepokojące i odetchnąć z ulgą. A za tych, których skierowano do dalszej diagnostyki, trzymam kciuki za szybki powrót do zdrowia. – powiedział Wiesław Skop, burmistrz Miasta i Gminy Pacanów, który również wziął udział w badaniu dermoskopowym.

Mecenasem kampanii „Miej oko na skórę” organizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma jest firma Novartis, partnerami akcji są Akademia Czerniaka, Fundacja Gwiazda Nadziei, Rak&Roll oraz Polskie Amazonki Ruch Społeczny, a honorowy patronat objął nad nią Urząd Miasta i Gminy Pacanów.

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.118.184.237

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Szkoła Języków Obcych Europa College

Busko-Zdrój, ul. Batorego 3

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy 7



Konkursy



busko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-04-18 07:20:01

Pszenżyto

Dodano: 2024-04-18 06:48:37

Malowanie

Dodano: 2024-04-18 06:43:40

Labladory

Dodano: 2024-04-18 06:37:16

Montaż anten satelitarnych i naziemnych

Dodano: 2024-04-18 06:36:23

Naprawa komputerów, laptopów

Dodano: 2024-04-18 04:49:01

Luźna Ero Znajomość

Dodano: 2024-04-18 01:49:16

Szalona i Namiętna Szuka Faceta

Dodano: 2024-04-17 22:49:17

Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-04-17 21:23:09

Przyjmę do pracy brukarz pomocnik

Dodano: 2024-04-17 17:47:48

Zbiór Truskawek

Dodano: 2024-04-17 15:12:07

Kupię maszynę rolniczą

Dodano: 2024-04-17 14:38:53

Brukarz

Dodano: 2024-04-17 13:48:04

Kierowca C+E naczepa wywrotka , codziennie w domu

Dodano: 2024-04-17 13:06:11

Praca ocieplenia domów

Dodano: 2024-04-17 13:00:00

nieruchomość zabudowana