Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rekordowa kwesta w Busku-Zdroju (foto)

Dodał: Milena Data: 2014-11-05 11:19:39 (czytane: 10968)

Mieszkańcy naszego miasta i gminy oraz odwiedzający nasz cmentarz goście, chętnie wrzucali pieniądze do puszek i z roku na rok są coraz lepsi, bardziej otwarci i szczodrzy dzięki, którym zebraliśmy najwyższą kwotę od początku kwestowania: 23 299,92 zł. W roku ubiegłym zebrano 20 255,97 zł.

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko Zdrój

Centrum Okulistyczne - Waligóra
www.okulistawaligora.pl,okulista, gabinet okulistyczny, kompleksowe badania okulistyczne, badanie okulistyczne, USG gałki ocznej, usg oczodołu, 3D OCT, pomiar ciśnienia Śródgałkowego, pachymetria, gonioskopia, badania pola widzenia, refraktometria.

Batorego 4. 28-100, Busko-Zdrój

Perfekt-Bruk - układanie kostki brukowej, granitowej
www.perfekt-bruk.pl,układanie,kostka,kostki,bruk,brukowa,brukowej,granit,granitowej,granitowa,aranżacje,aranżacja,podwórka,otoczenia,domu,projekt,projekty,zagospodarowanie,podłoże,podłoża,bruk-bet,polbruk,libet,semmelrock,świętokrzyskie,pińczów,kazimierza, profesjonalne proj

Owczary, ul. Długa 48. 28-100, Busko-ZdrójKwotę 23.299,92 złotych zebrali do puszek zuchy, harcerze, wolontariusze, członkowie T M B – Z, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Przedstawiciele Władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, podczas XV Kwesty prowadzonej w okresie Wszystkich Świętych na Cmentarzu w Busku-Zdroju w dniach 1 - 2 listopada 2014 r. 


cmentarz_busko104.jpg

cmentarz_busko211.jpg

Niestrudzenie  i z wielkim zaangażowaniem w  godzinach 9-16 w ciągu dwóch dni kwestowali: około 130 osobowa grupa zuchów i harcerzy ze 117 Buskiej  Drużyny Wielopoziomowej im. Juliana Dytkowskiego,  pod opieką hm Teresy Leszczyńskiej i hm Adama Gadawskiego. Około 40 osobowa grupa ze 127 Buskiej Gromady Zuchowej  z Siesławic pod opieką- phm Barbary Skrzypek.

kwesta_busko4.jpg

kwesta_busko3.jpg

Przez jeden dzień kwestowali...
Około 10 osób z 89 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej ze Zbludowic pod opieką- phm Marty Kiełb, -3 osoby z XV Buskiej Drużyny Wielopoziomowej „Polne Kwiatki” ze Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie pod opieką phm Doroty Olszowej, - 2 osoby z I Buskiej  Drużyny  Wędrowniczej działającej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku- Zdroju pod opieką phm Mirosławy Gajdy. Ze składek kwestarskich dotychczas m.in. wzniesiono pamiątkowy obelisk dr Leopoldowi Byrkowskiemu ofiarodawcy na cele społeczne Willi Polonia, obecna Galeria Zielona. Wcześniej odnowiono, a dwa lata temu wybudowano rodzinny grobowiec pierwszego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę  Burmistrza Buska Kazimierza Gałdzińskiego, przebudowano nagrobek Andrzeja Brzuchala – Sikorskiego, a także wsparto koszty instalacji ppoż. i antywłamaniowej w Kościółku Św. Leonarda, oraz odnowiono nagrobek rodziny Rzewuskich, gdzie spoczywa zmarły w 1841 r założyciel buskiego Uzdrowiska Feliks Rzewuski.

W 2008 roku Towarzystwo odnowiło zabytkowy kopiec na Cmentarzu Parafialnym a przeprowadzone prace renowacyjne przy kopcu dobitnie świadczą że pieniądze z kwest są właściwie wydawane. Odnowiono również grobowiec Honowskich, w którym spoczywa m.in. znana w Busku filantropka oraz ofiarna altruistka Józefa Majewska oraz siostry Kanoniczki, które mieszkały w byłej willi „ Mickiewicz” ofiarowanej im przez śp. J. Majewską,  wykonano nagrobek dr Szymona Starkiewicza założyciela szpitala  "Górka”, wykonano nagrobek dr Jana Chuderskiego, wykonano odlew płyty żeliwnej oraz odnowiono pamiątkowy obelisk żołnierza  rosyjskiego.

kwesta_busko2.jpg

W ostatnim roku wykonano grób ofiar zbrodni hitlerowskich z 1943r., przebudowano grobowiec Brzuchala Sikorskiego, oraz grobowiec Michała Byszewskiego, byłego dyr. Uzdrowiska Busko-Zdrój i grobowiec Romana Zwolskiego, którego pokaźna kwota ofiarowanych pieniędzy pozwoliła na wybudowanie Szkoły na "GÓRCE”. Buszczanie oraz odwiedzający groby na buskim Cmentarzu nie żałują pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na  cmentarzu.

Każdego roku kwesta przynosi więcej pieniędzy. Są one zdeponowane na specjalnym koncie z którego środki w całości przeznaczone są na odnowę i renowację nagrobków. Towarzystwo gospodaruje pieniędzmi tak, by wystarczyło na jak najwięcej  prac.

kwesta_busko1.jpg

Wiele jeszcze nagrobków wymaga zabezpieczenia i remontu, o czym może przekonać się każdy, kto spaceruje po buskim cmentarzu. Bezinteresownie pomaga nam drukarnia „ Stemag” która corocznie nieodpłatnie drukuje i przekazuje nam samoprzylepne znaczki z logo Towarzystwa i napisem Kwesta.

Wszystkim wspierającym naszą akcję należą się serdeczne dzięki. Są też darczyńcy rekordziści, którzy co roku wrzucają najwyższe kwoty sięgające kilkuset złotych. Myślę, że warto ich wymienić i podziękować, to znani przedsiębiorcy i biznesmeni  Marian Kopała, Mieczysław Sas. Oczywiście oprócz wymienionych na największe słowa  uznania i podziękowania zasługują wszyscy odwiedzający groby i nie szczędzący pieniędzy wrzucanych do puszek kwestarskich. Składamy im serdeczne słowa podziękowania za ofiarność.

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Ura


Reklama

Zdjęć w galerii: 165

Tagi: kwesta   zbiórka   tmb busko  

Zobacz także

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Dodane: 2022-01-17 16:50 - Komentarze  (0)  czytane (12)

TAGI: UMiG Busko-Zdrój, Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, Złote Gody 2022Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.225.48.56

xyz (2014-11-08 17:26:28)

a może by sprawdzić stare szopy i chlewiki w ilu z nich do budowy fundamentów użyto macew ? Ten zapomniany i dewastowany kirkut to obraz i wizerunek buskiej społeczności.Społeczności która wykreśla ze zbiorowej pamięci fakt, że tu mieszkali, prowadzili interesy i pozostawili materialny ślad w postaci domów ludzie innego wyznania.
Chyba już zbyt późno na zbieranie wspomnień o buskich Żydach. Nie zadbali o to nauczyciele, nie zadbało towarzystwo nazywające się miłośnikami Buska, nie zadbały buskie władze choćby te ponoć z demokratycznego wyboru.Nic mi nie wiadomo aby miejscowi księża apelowali o uszanowanie miejsca pochówku buskich Żydów.

ewa (2014-11-07 09:37:09)

Do Łukasza...Masz rację...popieram, musimy to załatwić jak najszybciej

Jac (2014-11-06 10:15:57)

To może żydki sfinansują odnowę tego miejsca

oko (2014-11-06 09:56:04)

Dobrze gada z tym kirkutem

(2014-11-05 22:25:24)

Nasz Kochany burmistrz Waldemar Sikora!!

Łukasz Kasza (2014-11-05 19:13:31)


Szanowni Państwo.
Przy okazji tak dostojnej kwesty na rzecz ratowania zniszczonych nagrobków znajdujących się na buskim cmentarzu, pragnę poruszyć kwestię uporządkowania kompletnie zdewastowanego żydowskiego kirkutu, znajdującego się przy ulicy Widuchowskiej. Jak to jest, że władze w Busku-Zdroju, również wywodzące się z państwa Towarzystwa, mimo upływu tylu lat od zakończenia II wojny światowej, nie doprowadziły tego miejsca pochówku do porządku? Czy władze oraz kandydaci do niej, tak gorąco pragnący dbać o wizerunek miasta Busko-Zdrój, nie miały odrobiny woli aby ten zasikany przez żuli skraweczek ziemi doprowadzić do ładu. Tak aby macewy będące zabytkami, świadczącymi o wspólnej z Żydami historii naszego miasta, nie walały się zwalone na kupę, służąc pijanym degeneratom za stoły do piwa. Teren Kirkuty jest również miejscem pamięci , gdzie mordowano ludzi, oto fragment zeznań : "Zobaczyłem, jak dwaj żandarmi prowadzą gromadkę ludzi na cmentarz. (....) Kilkanaście metrów za murem był dół. Żandarmi doprowadzili tych ludzi do dołu. Było wśród nich czterech mężczyzn, sześć kobiet i dwoje dzieci, liczących poniżej dziesięciu lat. (.....) Mężczyźni pokładli się na ziemi, twarzami w dół. Żandarm strzelał do nich z pistoletu. Potem kiwał ręką kolejno na każdą kobietę, przywołując je do siebie. Brał każdą z tyłu za włosy (....), po czym zaczynał nią kręcić dookoła siebie i (....) strzelał jej w tył głowy. Gdy upadła, wołał następną. W ten sposób zastrzelił wszystkie sześć. Kobiety płakały i krzyczały. (....) Strzelał tylko jeden żandarm. Zawołał do siebie także obydwoje dzieci i pozbawił je życia". Jest to wstyd dla miasta Busko-Zdrój, że po tylu latach ta sprawa nadal jest nie załatwiona. Pragnę przypomnieć, że to właśnie żydowscy lekarze w przełomie lat 20/30 XIX wieku, zawiązali spółkę która wydzierżawiła od Rządu Królestwa Polskiego teren pod budowę Zakładu Kąpielowego dziś zwanego Sanatorium Marconi. Nie mówiąc o tym, iż większość pieniędzy przeznaczona na budowę Zakładu Kąpielowego pochodziła z ich kieszeni. W związku chociażby na to, sprawa uporządkowania żydowskiego kirkutu powinna być załatwiona jak najszybciej. Za przykład, proszę sobie wziąć postawę władz Chmielnika, które pięknie zadbały o swojej dziedzictwo, dziś czerpiąc z niego korzyści.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Działka rolno budowlana 9963m2, Janina, gm. Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 99000zl

Działka o pow. 9963m2, położona w miejscowości Janina, gm. Busko-Zdrój. Wymiary 32m x 308m. Media: prąd, woda. Bezpośredni dostęp do drogi asfaltowej. Przy działce

Działka rolno budowlana 8167m2, Służów, gm. Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 79000zl

Do sprzedania oferujemy Państwu działkę nr 104, o pow. 8167m2, położona w miejscowości Służow, gm. Busko-Zdrój. Wymiary działki: 30.5m x 260m. Media: prąd, woda.

Działka rolno budowlana 5093m2, Służów, gm. Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 99000zl

Dom 75m2, 3 pokoje, Jędrzejów, Lścin Na sprzedaż
Cena: 169000zl

Dom o powierzchni 75m2, 3 pokoje, na pięknej dużej działce 2500m2, położony w miejscowości LŚCIN, gmina Jędrzejów. Działka zabudowana budynkiem mieszkalnym, stodołą

Dom, pensjonat 250m2, strefa zdrojowa, Busko-Zdrój, ul. Bajkowa Na sprzedaż
Cena: 1790000zl

Kamienica w centrum, Busko-Zdrój, ul. Partyzantów Na sprzedaż
Cena: 2500000zl

Dom 50m2, 2 pokoje, działka 2985m2. Busko-Zdrój, Podgaje Na sprzedaż
Cena: 289000zl

Dom o pow. 50m2, składający się z 2 pokoi, kuchni, łazienki, położony na działce o pow. 2985m2 w miejscowości Podgaje gm. Busko-Zdrój. Na działce duży budynek gospodarczy

Budynek usługowo-handlowy. Busko-Zdrój, Plac Targowy 4 Na sprzedaż
Cena: 4500000zl

Działka budowlana 1339m2, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 99900zl

Atrakcyjne działki budowlane o pow. od 1202m2 do 1957m2, blisko strefy zdrojowej, Busko-Zdrój, Zbludowice.

Działka budowlana 1218m2, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 108400zl

Atrakcyjne działki budowlane o pow. od 1202m2 do 1957m2, blisko strefy zdrojowej, Busko-Zdrój, Zbludowice.

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zmiana czasu na zimowy - będziemy spać o godzinę dłużej

W nocy z soboty na niedzielę (30/31 października) przestawiamy zegarki o godzinę z 3.00 na 2.00 w nocy. Co oznacza, że śpimy o godzinę...