Strona startowa

Wiadomości - Polityka

Poseł Michał Cieślak- zmiany w Prawie Budowlanym- uproszczenia legalizacji samowoli budowlanej

Dodał: Marta Data: 2020-01-31 11:12:16 (czytane: 10447)

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane. Zmiany zakładają szereg ułatwień dla mieszkańców i inwestorów.

GABINET FIZJOTERAPII mgr Adam Wolański
http://wolanskirehabilitacja.pl/,rehabilitacja, fizykoterapia, balneologia, taping, opieka pielęgniarska, masaż, fizjoterapeuta,zabiegi rehabilitacyjne,leczenie kontuzji, masaż, terapia manualna, terapia, terapia odchudzania, kontuzje, rehabilitacja neurologiczna, dzieci, pooperacyjna

ul. Kusocińskiego 2A I-piętro. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójW ramach nowelizacji ustawy przyspieszą procesy wydawania pozwolenia na budowę. Z warunków uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgody inwestycyjno-budowlanej wyłączony zostanie projekt techniczny, który będzie wymagany dopiero w trakcie rozpoczęcia budowy.

 Zobacz

W ramach wniosku o wydanie pozwolenia na budowę wymagany będzie projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno- budowlany w wariancie ogólnym opisowym . Znacznym ułatwieniem będzie uzyskanie pozwolenia bez konieczności przygotowania na etapie wydawania decyzji kosztownego projektu technicznego, który do tej pory był jednym z najdroższych części z wymaganej dokumentacji.

 Zobacz

Po zmianach, projekt techniczny będzie wymagany dopiero na etapie rozpoczęcia budowy przez inwestora - podkreślił poseł. Nowe przepisy uproszczą także legalizację starych samowoli budowlanych. Warunkiem dokonania takiej legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie konieczność przedstawiania ekspertyzy technicznej, która potwierdzi możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz inwentaryzacja geodezyjna legalizowanego obiektu.

 Zobacz

Zobacz

Projekt ustawy to również likwidacja i zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę dla biletomatów, bankomatów, automatów sprzedających, paczkomatów, lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie. Kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, stacji regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m3, co jak dodaje poseł Cieślak jest ważne ponieważ coraz więcej domów korzysta z dużych zbiorników na gaz instalowanych na działce obok budynku.

 Zobacz

Z rygoru uzyskania decyzji budowlanej wyłączono również wykonanie niecek dezynfekcyjnych (także z zadaszeniem), wszystkich oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3, a nie tak jak dotychczas tylko domowych czy przydomowych tarasów naziemnych. Wydaniu decyzji budowlanej nie podlegać będą również np. urządzenia melioracji wodnej, a także budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m położonych w całości na gruntach rolnych. Projekt ustawy to również pewność prawa poprzez wprowadzenie granicznego, 5-letniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. To oznacza, że po upływie 5 lat od wydanych decyzji budowlanych nikt i w żadnym zakresie nie będzie mógł ich podważyć. Ponadto zmiany w ustawie mają na celu podniesienie bezpieczeństwa. Podczas zmiany sposobu użytkowania budynku wymagana będzie ekspertyza przeciwpożarowa. Obecnie projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane został skierowany do Senatu i prawdopodobnie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu. Po przyjęciu zmian przez Parlament, nowe przepisy wejdą w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw- dodał poseł Michał Cieślak.

/Artykuł sponsorowany/

Zobacz także

Poseł Michał Cieślak - podział środków w ramach Tarczy Finansowej PFR z podziałem na powiaty

Dodane: 2020-05-30 11:35 - Komentarze  (0)  czytane (133)

TAGI:Komentarze (17)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.154.129

Parlamentarzyści oraz policjanci to utuczone buraki pchające się wszędzie brykami (2020-02-04 13:17:46)

PIESZY MA IŚĆ LEWĄ STRONĄ JEZDNI I USTĘPOWAĆ MIEJSCA NADJEŻDŻAJĄCEMU POJAZDOWI, CZYLI MA ZEJŚĆ Z JEZDNI NA POBOCZE. TO PIESZY USTĘPUJE MIEJSCA POJAZDOWI, A NIE POJAZD MA OMIJAĆ PIESZEGO, KTÓRY SOBIE IDZIE JEZDNIĄ. ---- A więc pieszy ma tytłać sobie buty w błocie, na dodatek skażonym, jeśli to pobocze ruchliwej drogi, bo jaśnie państwo z tyłkami przyrośniętymi do foteli samochodowych nie mogą ominąć go? To taki wielki wysiłek tych kilka ruchów kierownicą??! Czy to wina pieszych, że nie wszędzie są chodniki??!!

:) (2020-02-03 21:51:06)

ten z sanepidu? z tą straszną twarzą? nie ruszać. oficer emeryt. wot sie ustawił

do poniżej (2020-02-03 11:36:16)

Może nam ktoś powiedzieć na temat odbiorów tego z Sanepidu.

do dziadek Tadeusz Tadek (2020-02-03 11:30:41)

Przecież w tekście jest wyraźnie napisane, że ta ekspertyza będzie nie na koszt inwestora samowoli, lecz NA KOSZT PODATNIKÓW, a więc także tych, którzy żyłowali się, by wszystko uczciwie opłacić i czekali na potrzebna zgody.

do poniżej (2020-02-03 11:28:22)

Przedstaw jakieś dowody, że nakradli ci, którzy uczciwie ponosili koszty uzyskania potrzebnych pozwoleń.

(2020-02-02 20:35:41)

Najwięcej maja do powiedzenie liberalni , którzy tu i tam nakradli postawili zgodnie z prawem ,ale że nakradli bezkarnie i to im uszło na sucho to już tego nie powiedzą

bob budowniczy (2020-02-02 18:33:36)

Jakim prawem pozwalacie żeby osoby które nie opłacały geodetów, dzienników budowy, planów budynków, zmian projektowych, kierowników budowy, odbiorów i tym podobnych byli teraz traktowanie ulgowo. ja musiałem na czas budowy wyzbyć się garażu blaszanego, a teraz takie rozpasanie. Jakim prawem traktujecie na równie obywateli którzy wcześniej, uczciwie prowadzili swoje budowy, a wy teraz zezwalacie na zalegalizowanie samowoli budowlanych. A gdzie plany zagospodarowania przestrzennego itp. To może zwróćmy też koszty poniesione tym osobom którzy za to zapłacili uczciwie.

:) (2020-02-02 10:12:30)

bez pozwolenia... dykta i blacha falista... i w ten sposób partia rządząca rozwiąże problem braku mieszkań...

:) (2020-02-02 10:09:31)

postawi sobie poseł willę ze strzechą.. projekt zmian w prawie budowlanym jest bardzo korzystny dla społeczeństwa. będzie można budowaćwille z dykty i blachy falistej... całe dzielnice... jak fawele w Brazylii ..

:) (2020-02-02 09:46:55)

projekt... jak wiele.. poseł Cieślak pozostaje na etapie projektu parlamentarzysty

dziadek Tadeusz Tadek (2020-02-01 14:22:15)

Nie burzcie się ludzie, bo rzeczoznawca to znaczy rzeczy znafca (czyli do rzeczy znający się na rzeczy) za taką usługę=ekspertyzę techniczną może sporo zaśpiewać=kilka tysięcy złociszy to znaczy znacznie więcej, niż za sam projekt budynku. NIE BĘDZIE PRZEPROŚ TYLKO KASIA ZA SALOMOWE CZYLI MOWA ZA SALOMONA=SAMOWOLKĘ.

do (2020-02-01 13:03:24)

Tory przez twoje podwórko dzia..

Podczas zmiany sposobu użytkowania budynku wymagana będzie ekspertyza przeciwpożarowa. (2020-02-01 10:09:36)

Ten Michał z Oblekonia, to niezastąpiony w tym Busku. Jest nie tylko kolejarzem i rolnikiem, lecz także strażakiem i budowlańcem, a bywa sportowcem. Pora podziękować takiemu panu.

do :) (2020-02-01 10:05:01)

Masz racje ,że przypominasz o potrzebie uruchomienia kolej przy okazji budowy mostu w N Korczynie Poseł Cieślak obiecał kolej to wierze,że będzie.bo w projekcie są tory przez most ?

Czy to znaczy, że pozwolenie na budowę trzeciej linii warszawskiego metra do Budapesztu przez Oblekoń (2020-02-01 10:03:10)

będzie wydane w trybie przyspieszonym, na podstawie projektu architektoniczno- budowlanego w wariancie ogólnym opisowym?

Kpina z ludzi (2020-02-01 09:58:56)

Warunkiem dokonania takiej legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie konieczność przedstawiania ekspertyzy technicznej ==== A dlaczego to bezpłatnej?! Ci, którzy nie szanowali prawa powinni za to płacić, a nie jeszcze być nagradzani brakiem opłat. Za to na wypłaty dla ekspertów będzie łożyć reszta obywateli, w tym szanujących prawo. Nie ma się czym chwalić panie pośle.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe EFEKT

Plac Targowy 4, 28-100 Busko Zdrój

Biuro Rachunkowe DASMA - usługi księgowe

Widuchowska 51, 28-100 Busko-Zdrój

Ubezpieczenia

A-TU MULTIAGENCJA UBEZPIECZENIOWA - Piotr Kardynał

ul. Kwiatowa 7, 28-100 Busko-Zdrój

Nieruchomości na wynajem

Lokal gastronomiczny/handlowy do wynajęcia. Szczaworyż, bezpośrednio przy DK 73 Do wynajęcia
Cena: 1000zl

Lokal użytkowy, placówka bankowa - do wynajęcia, Kazimierza Wielka Do wynajęcia
Cena: 3000zl

Lokal 240m2 do wynajęcia, centrum Buska-Zdroju, ul. Partyzantów 19 Do wynajęcia
Cena: 3500zl

Do wynajęcia lokal o powierzchni około 240 m2 w ścisłym centrum Buska-Zdroju przy ulicy Partyzantów 19.Lokal nadaje się na każdy rodzaj działalności.

Lokal do wynajęcia 85m2 ul. Plac Targowy, Busko-Zdrój Do wynajęcia
Cena: 2300zl

Lokal do wynajęcia 200m2 ul. Plac Targowy, Busko-Zdrój Do wynajęcia
Cena: 3990zl

Do wynajęcia atrakcyjny lokal handlowo- usługowy w centrum Buska-Zdroju na ulicy Plac Targowy. Lokal o powierzchni użytkowej 200m2, wysokość pomieszczeń 3,20m.

Zarezerwuj nocleg

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

Bajkowa 7/15, 28-100 Busko-Zdrój

Agroturystyka Wełnianka w Solcu-Zdroju

Wełnin 136B, 28-131 Solec-Zdrój

Willa SŁONECZNA - noclegi, pokoje gościnne

ul. Słoneczna 18, 28-100 Busko-Zdrój

Willa Bolesław - pokoje do wynajęcia

ul. 12-go Stycznia 9, 28-100 Busko-Zdroj

busko.com.pl poleca

Zakupy utrudnione z powodu koronawirusa

Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wprowadzają...

Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki jednorazowe?

Na wtorkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Spółdzielnia Socjalna 'Awokado' już działa

Już działa lokal gastronomiczny Spółdzielni Socjalnej 'Awokado',...

Ogłoszenia

Dodano: 2020-05-30 12:32:44

Działka rolna.

Dodano: 2020-05-30 12:18:50

Sprzedam pszenicę, jęczmień

Dodano: 2020-05-30 11:56:56

Kupię Mercedesa 190 w201

Dodano: 2020-05-30 09:53:41

Wynajmę mieszkanie 53 m2 na os. Orła Białego

Dodano: 2020-05-30 09:37:19

Specjalista Ds. Produkcji reklam

Dodano: 2020-05-30 08:07:21

dzialke rolna

Dodano: 2020-05-30 07:57:50

Kamień z rozbiórki budynku

Dodano: 2020-05-30 07:46:45

Sprzedam lub Zamienię

Dodano: 2020-05-29 22:59:01

Dzialka budowlana

Dodano: 2020-05-29 22:52:59

Pokoje do wynajecia