Strona startowa

Wiadomości - Nauka

Podsumowanie XI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku–Zdroju

Dodał: Marta Data: 2019-11-14 10:42:18 (czytane: 2025)

OTK to coroczne działanie organizowane przez Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 21-27.10.2019 r. i przebiegała pod hasłem: „Pasja, Profesja, Powołanie”.

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko Zdrój

Agroturystyka Wełnianka w Solcu-Zdroju
,agroturystyka, świętokrzyskie, gospodarstwo agroturystyczne, nocleg, noclegi, wypoczynek, busko, solec-zdrój, pokoje do wynajęcia, pokoje gościnne, wełnin, solec,

Wełnin 136B. 28-131, Solec-Zdrój

Willa Sady - noclegi Busko-Zdrój
,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Ul. Korczyńska 4. 28-100, Busko-ZdrójDla uczniów Ośrodka zostały zaplanowane zajęcia i warsztaty grupowe oraz wycieczki. Zajęcia przeprowadzili doradcy zawodowi z lokalnych instytucji: Powiatowego Urzędu Pracy, Młodzieżowego Centrum Kariery OHP, z którymi nawiązana jest stała współpraca. Inne zaplanowane działania zrealizował zespół Wewnątrzszkolnego Systemu  Doradztwa Zawodowego Ośrodka.

Zobacz

Tematy zajęć zostały dopasowane do etapu edukacyjnego i potrzeb naszych uczniów. Realizacja działań przebiegała według planu.

Nawiązując do hasła OTK uczniowie szkoły uczestniczyli w spotkaniu z człowiekiem z pasją Panem Michałem Imosą, który od 30 lat tworzy niezwykłą galerię własnych obrazów „Imosowa Pacyna”. W tym dniu odbyła się także wycieczka do Olejarni Zagłoby gdzie uczniowie poznali historię i technologię tłoczenia oleju, który ma zdecydowanie inny smak, niż ten ze sklepu.

W kolejnym dniu odbyły się zajęcia grupowe z doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy Panią Joanną Król Koreptą, która wyjaśniała, czym należy się kierować wybierając zawód, szkołę, studia. Tematem zajęć z Panią Elżbietą Ścióg – doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery było nawiązanie do tegorocznego hasła czym jest pasja ? Prowadząca wskazała przykłady ludzi, którzy wykonując swój zawód z pasją osiągnęli sukces. Uczniowie obejrzeli również film pt: „Zawody przyszłości” po którym odbyła się dyskusja na temat nowych zawodów, a także przyszłych, które wymusi rozwój cywilizacji. Na koniec uczniowie rozwiązywali Quiz z nazwami nowych zawodów. Zadaniem było wyjaśnienie, na czym polega dany zawód.

 Zobacz

To samo hasło było tematem zajęć, które przeprowadziła Pani Izabela Ramska z PUP. Po wstępie dotyczącym wyjaśnieniu pojęć pasja, profesja, powołanie oraz dyskusji na ten temat uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy. Ich zadaniem było wypracować odpowiedzi na pytania: jakie korzyści wynikają z pracy która jest pasją? Odpowiedzi uczniów – zadowolenie, satysfakcja, praca z radością i zaangażowaniem, lepsza wydajność. Jakie skutki wywołuje praca, którą wykonuje się z konieczności? odpowiedzi: stres, zmęczenie, niezadowolenie, brak zaangażowania. Wypracowane odpowiedzi uświadomiły uczniom, jak ważne jest wykonywanie w życiu tego, co jest naszą pasją.

24.10.2019 r. odbyło się spotkanie z przedsiębiorcą Panią Jolantą Kreft, która prowadzi sklep z upominkami na różne okazje oraz sama wykonuje piękne rękodzieło w postaci kartek, ozdobnych albumów, aniołów, ale przede wszystkim artystycznie pakuje prezenty. Opowiedziała uczniom o własnych doświadczeniach w poszukiwaniu takiej pracy, która spełni jej oczekiwania, nie było to łatwe, ale udało się. Teraz może powiedzieć, że  praca jest pasją z której można się utrzymać? czy żyć?

W ostatnim dniu działań uczniowie klas policealnych Technik administracji oraz Technik BHP na zajęciach z Panią Elżbietą Ścióg – po wstępie dotyczącym współczesnego rynku -pracy, dyskutowali jak szukać pracy, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, czego oczekują pracodawcy. Uczennice klasy II BR krawiec na wycieczce do zakładu krawieckiego Pani Heleny Radej poznawały wybrany zawód w praktyce. Dowiedziały się jak wygląda przyjęcie zamówienia od klienta oraz etapy realizacji  zamówienia. Obejrzały  gotowe wyroby odzieżowe, w których mogły zobaczyć precyzję i dokładność jak wymagana jest w czasie szycia. Zobaczyły pracę maszyn specjalistycznych (dziurkarkę, guzikarkę, owerlok pięcionitkowy, napownicę), które ułatwiają pracę oraz wpływają na jakość wykończenia odzieży.

 Zobacz

Wychowawcy wszystkich klas – jak co roku – włączyli się w działania. Na godzinach wychowawczych odbywały się projekcje filmów z cyklu Super Ludzie. To program, który łamie wszelkie stereotypy. Bohaterami filmów są ludzie, którzy pomimo swojej niepełnosprawności udowadniają, że pasją, wytrwałością i ciężką pracą można osiągnąć sukces. Przez swoje działania pokazują, że niczym nie różnią się od osób sprawnych fizycznie. Takie postawy są wzorem, mogą motywować i inspirować, zarówno ludzi sprawnych jak i niepełnosprawnych, do podejmowania działań.

Powyższe zadania wpisują się w założenia OTK, którego celem jest pomoc i wspieranie młodzieży w podjęciu właściwej dla nich ścieżki rozwoju zawodowego.

Wszystkim zaangażowanym w realizację zadań serdecznie dziękuję za współpracę.

Koordynator szkolny doradca zawodowy: mgr Elżbieta Rubinowska

 fotoreportaż

 

Reklama.

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.43.68

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

Szkoła Języków Obcych Europa College

ul. Batorego 3, 28-100 Busko-Zdrój

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

ul. Ppłk Srogiego 1, 28-100 Busko-Zdrój

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro, 28-100 Busko Zdrój

więcej

Kursy prawa jazdy

Badania Kierowców. Badania psychotechniczne Monika Trela

ul. Kościuszki 60, 28-100 Busko-Zdrój

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

ul. Stefana Batorego 1 (Pawilon Rozwój), 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Kursy i szkolenia

Szkoła Języków Obcych Europa College

ul. Batorego 3, 28-100 Busko-Zdrój

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro, 28-100 Busko Zdrój

Aeroklub Regionalny w Pińczowie

ul. Legionistów 26 A, 28-400 Pińczów

Ogłoszenia

Dodano: 2020-07-15 11:19:41

Witam kobiety

Dodano: 2020-07-15 11:08:41

Skup Mercedesów

Dodano: 2020-07-15 10:50:50

Praca w ogrodzie

Dodano: 2020-07-15 10:28:23

Oddam za darmo

Dodano: 2020-07-15 10:06:48

Malowanie wnętrz

Dodano: 2020-07-15 09:45:49

Fiat Stilo 1.6 Salon Polska

Dodano: 2020-07-15 09:42:54

Paznokcie

Dodano: 2020-07-15 09:42:04

Pazurki

Dodano: 2020-07-15 09:15:28

lokale do wynajęcia!!!

Dodano: 2020-07-15 09:13:50

lokale do wynajęcia!!!