Strona startowa

Wiadomości - Zdrowie i uroda

Oczami dziecka - życie w rodzinie z problemem alkoholowym

Dodał: Marta Data: 2020-03-31 11:09:34 (czytane: 3069)

Mama, tata, babcia, dziadek, brat, siostra to członkowie rodziny, tworzą jej integralną część, są jej filarami. Wzajemnie na siebie oddziałują. Tworzą system rodzinny. Dziecko w systemie rodzinnym jest przede wszystkim zależne od dwóch osób, najważniejszych dla niego osób- rodziców.

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko ZdrójTo oni są dla dziecka źródłem wiedzy o nim samym. Dzieci bacznie obserwują, słuchają, naśladują ich zachowania. Są dla nich wzorem. To nie prawda, że małe dzieci nie widzą, nie słyszą, nie czują i nie rozumieją, wiedzą, widzą, czują i rozumieją dużo więcej niż nam się wydaje.

Aby dziecko mogło się rozwijać musi być otoczone opieką, miłością, uwagą i poczuciem bezpieczeństwa. Ponieważ to rodzice w rodzinie ustalają normy, reguły i zasady którym dziecko musi się podporządkować, jest pod  ich nieograniczoną władzą.

Jak wygląda świat dziecka kiedy brak jest poczucia bezpieczeństwa, równowagi, stabilizacji, miłości?

Filary tworzące rodzinę chwieją się, potrzeby dziecka nie są zaspakajane. A dzieci próbując wytłumaczyć co się dzieje, szukają winy w sobie. Obwiniają siebie, uważają, że to przez nich rodzice nie są w stanie poświęcić im czasu, uwagi, troski. Wyobrażenie na temat rodziców nie może runąć, za wszelką cenę bronią ich nieskazitelności.

Lecz kiedy rodzice zaczynają coraz częściej zaniedbywać potrzeby dziecka, skupiać się na pijącym i na tym aby pomagać mu się pozbierać po upiciu, lub nakłaniać do leczenia, dziecko zaczyna dostrzegać sprzeczności. Z jednej strony słyszy kłótnie, awantury, a z drugiej rodzina na wszelką cenę próbuje pokazać na zewnątrz że wszystko jest w porządku, że ich rodzina jest wzorowa.

Co wtedy czuje bezbronne, niewinne dziecko?
Jest zagubione i zdezorientowane. Tłumienie i wypieranie pojawiających się negatywnych emocji powoduje, że dziecko zaczyna odpychać swoje uczucia. Nie chce ich czuć. Nie może nic przewidzieć ani zaplanować, nie czuje się bezpiecznie, ani stabilnie. Szuka sposobu jak sobie z tym poradzić, uważa, że to z nim jest coś nie tak. Odreagowywanie złości, frustracji, napięcia na dziecku, sprawia, że zaczyna wierzyć iż ono jest powodem sytuacji jaka jest w domu. Że to przez niego rodzice się tak zachowują, bo gdyby było bardziej grzeczne, czy lepiej się uczyło może wówczas byłoby lepiej. Żyje w napięciu, nie wie co go czeka. Przejmuje na siebie odpowiedzialność. Odczuwa poczucie winy, kiedy rodzic lub rodzice piją lub kiedy w domu nie jest spokojnie. Czuje się zawiedzione kiedy trzeźwy rodzic obiecuje wspaniały weekend, wycieczkę, basen, po czym czar pryska i z obietnic nici. Obraz rodzica i rodziny jest niespójny, a wręcz sprzeczny. Dziecko przekonuje się, że samo nie jest w stanie sobie poradzić, gdyż jest zależne od rodziców, nie ma kontroli nad swoim życiem. Dlatego próbując poradzić sobie z przykrą rzeczywistością obiera plan działania, tworzy swoją wizję świata, dostosowuje się.

Wizji i sposobów dostosowania się jest kilka. Jedno dziecko będzie się izolowało, uciekało w samotność,  w świat fantazji, godzinami oglądało telewizor, ‘’zabijało czas’’ tak aby nie myśleć o tym co się dzieje w domu. Będzie nieufne i wycofane. Drugie zaś będzie za wszelką cenę chciało pokazać, że jest perfekcjonistą, wspaniałomyślne, ma dobre stopnie i troszczy się o rodziców, przejmując ich rolę!

Będzie rezygnowało z własnych potrzeb na rzecz rodziny, tłumiło złość do rodziców. Inne w przeciwieństwie do tego będzie chciało odwrócić uwagę z głównego problemu rodziny na siebie  poprzez wybryki w szkole lub poza nią. To ma pozwolić na obarczanie go winą przez rodziców, odreagowywanie na nim, za problemy w domu.

Jeszcze inne dziecko może funkcjonować w taki sposób, aby rozładowywać napięcia w domu, będzie wówczas dowcipne, rozbawiało rodzinę tak by przekierować ich uwagę od problemu. W środku natomiast będzie przeżywało strach, smutek, niskie poczucie własnej wartości.

Co dają te sposoby, strategie działania? Wbrew pozorom zachowania te nie są dobre dla dziecka, nie wpływają na jego rozwój korzystnie. Wręcz przeciwnie. Pozwalają dziecku dostosować się do stanu silnego napięcia i stresu, do sytuacji która jest dla niego przerażająca, budzi skrajne emocje, stawia rodzica w perspektywie raz zbawiciela raz kata.

Takie dziecko ma zaburzone poczucie własnej wartości. Izoluje się, czuje się skrzywdzone, lecz wie, że samo nie da sobie rady dlatego próbuje przetrwać. Dzieci żyjące w rodzinie z problemem alkoholowym doświadczają szeregu trudności, problemów i zaburzeń natury psychicznej. Co świadczy o tym, że rodzina z problemem alkoholowym potrzebuje pomocy.

Osoba uzależniona krzywdzi nie tylko siebie ale także bliskich. Dlatego tak ważne jest aby podjąć leczenie i trzeźwieć zarówno dla siebie jak i dla bliskich, najważniejszych osób.

Klinika Zdrowia MEDIQM
Monika Gawrońska-Kokoszka
Terapeuta uzależnień
www.mediqm.eu

Więcej informacji o nas w Katalogu firm

/Artykuł zewnętrzny/

 

Reklama.


Zobacz także

Lekarz z buskiego szpitala zakażony koronawirusem

Dodane: 2020-04-16 16:05 - Komentarze  (38)  czytane (19211)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.219.31.204

Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Działka budowlana 3600m2, Stopnica, ul. Źródła Na sprzedaż
Cena: 59000zl

Dom 200m2, stodoła, działka 7800m2, Dzierążnia, powiat Pińczów Na sprzedaż
Cena: 229000zl

Dom 180m2, 5 pokoi, 2 łazienki, działka 1060m2, Motkowice gm. Imelno. Okazja! Na sprzedaż
Cena: 199900zl

Dom piętrowy o pow. ok 180m2, na działce 1060m2 położony w miejscowości Motkowice gm. Imielno. 5 pokoi, 2 łazienki, balkon, taras. Poddasze wysokie, z możliwością

Dom 152m2 na działce 1600m2, Busko-Zdrój, ul. Szaniecka. Okazja! Na sprzedaż
Cena: 489000zl

Ładny dom na dużej działce 1600m2, w bardzo ładnym położeniu, blisko centrum Buska-Zdroju. W okół nowe domy, dużo zieleni. Powierzchnia użytkowa ok 120m2 - faktyczna

Dom 75m2, działka 3200m2, Owczary, ul.Świerkowa Na sprzedaż
Cena: 259000zl

Dom 75m2 w miejscowości Owczary, 3km od Buska-Zdroju. Działka 3200m2, równa, zadbana, w kształcie prostokąta. Na działce budynki gospodarcze, studnia. działka. Budynek

Dom 68m2, Imielnica gm. Imielno. Okazja! Na sprzedaż
Cena: 199000zl

Dom w ładnej, spokojnej okolicy, w miejscowości Imielnica gm. Imielno, pow. jędrzejowski. Budynek parterowy z garażem, piwnicą i strychem (z możliwością adaptacji):

Dom 125m2, dzialka 5500m2 Olganów, 6 km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 449000zl

Dom 138m2, Zbrodzice k.Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Działka budowlana 1320m2 Włodarka, 1km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 89000zl

Działka budowlana nr 152/1 o pow. 1320m2. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych na peryferiach Buska-Zdroju, w pięknej okolicy otoczonej lasami. Wydane

Dom 55m2, działka 1000m2, Jurków, blisko rzeki Nida Na sprzedaż
Cena: 79000zl

Nieruchomość w bardzo atrakcyjnym położeniu, blisko rzeki Nidy, w cichej i spokojnej okolicy. Dom położony na na działce nr 1067 o powierzchni 0,1000 ha, w miejscowości

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przerwy w dostawie wody

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Busku-Zdroju informuje, że w związku z pracami prowadzonymi na sieci...