Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Natura na wyciągnięcie ręki

Dodał: Marta Data: 2021-01-18 09:28:10 (czytane: 2050)

Zamknięty stan surowy kompleksu budynków, prace nad konstrukcją drewnianej stacyjki, finisz robót przy sieci wodno-kanalizacyjnej - Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach nabiera realnych kształtów.

Centrum Okulistyczne - Waligóra
www.okulistawaligora.pl,okulista, gabinet okulistyczny, kompleksowe badania okulistyczne, badanie okulistyczne, USG gałki ocznej, usg oczodołu, 3D OCT, pomiar ciśnienia Śródgałkowego, pachymetria, gonioskopia, badania pola widzenia, refraktometria.

Batorego 4. 28-100, Busko-ZdrójRośnie w oczach Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach w gminie Kije. Roboty budowlane ruszyły wiosną ubiegłego roku i już w zarysie widać, jak za półtora roku wyglądać będzie to wyjątkowe miejsce.

Zobacz

Ośrodek w Umianowicach to jedno z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych ze środków unijnych – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Ten projekt wychodzi naprzeciw potrzebom edukacji ekologicznej. Ponidzie zasługuje na promocję, dzięki której będzie można w pełni pokazać unikalne walory tego miejsca. Cieszę się, że inwestycja ta zyskała dofinansowanie z funduszy unijnych, bowiem pozwoli to na stworzenie nowoczesnej, spełniającej najwyższe standardy placówki. Optymizmem napawa również fakt, że mimo pandemii koronawirusa prace budowlane idą pełną parą.

Jak informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, budynki ośrodka są już w stanie surowym. Gotowa jest również sieć wodno-kanalizacyjna. Wkrótce, od montażu instalacji elektrycznej, rozpoczną się prace wewnątrz. Trwają również roboty nad budową drewnianej stacyjki kolejki wąskotorowej, która początkowo miała być odtworzona ze starych belek, ale okazało się, że ich zagrzybienie jest tak ogromne, iż nie nadają się one do ponownego wykorzystania. Powstaje więc nowy budynek, bliźniaczo podobny do pierwotnego, zabytkowego.

    – Rozpoczęliśmy również prace nad nidarium, czyli ogromnym akwarium, w którym będzie można obserwować zwierzęta wodne żyjące w stanie naturalnym w Nidzie, m.in. ryby, traszki i żółwie. Obecnie trwa wylewanie betonowych ścian, na końcu zamontowana zostanie pięciometrowa szyba akrylowa – dodaje dyrektor Hałatkiewicz.

Zobacz

Zobacz

 

Ośrodek w Umianowicach ma być gotowy na wiosnę 2022 r. Będzie to nowoczesne centrum edukacji ekologicznej, a także ochrony zasobów przyrodniczych Ponidzia, obejmujących obszary sieci NATURA 2000. W ramach projektu zaplanowano budowę ośrodka na ok. 55 miejsc noclegowych, salę edukacyjno-konferencyjną oraz pracownie projektowo-badawcze. Oprócz wielkogabarytowego akwarium powstanie także obserwatorium ornitologiczne, owczarnia i stajnia. Słowem, każdy kto odwiedzi to miejsce, będzie mieć naturę na wyciągnięcie ręki.

Projekt zyskał unijne dofinansowanie w ramach Działania 4.5 Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 wynosi 15 mln 181 tys. zł. Ogólny koszt inwestycji to 19 mln 700 tys. zł.

 – W planach mamy również przebudowę wieży ciśnień, usytuowanej w zachodniej części terenu, w widełkach torów kolejki, która zostanie przeznaczona na potrzeby obserwatorium ornitologicznego – dodaje dyr. Hałatkiewicz.

Zobacz

Z budową Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach ogromne nadzieje wiążą zarówno przyrodnicy, jak i społeczność lokalna. Pierwsi są przekonani, że dzięki placówce będzie można prowadzić działania związane z edukacją przyrodniczą, drudzy – liczą na ożywienie ruchu turystycznego na Ponidziu. Ośrodek będzie również miejscem organizacji konferencji naukowych oraz praktyk dla studentów kierunków przyrodniczych.

Źródło: swietokrzyskie.pro

 

Reklama.

Tagi: Ośrodek Edukacji Przyrodniczej   Umianowice   Ponidzie  

Zobacz także

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Dodane: 2021-03-06 10:19 - Komentarze  (0)  czytane (820)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.234.213

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Dom 180m2 na działce 28a. Stopnica ul. Źródła Na sprzedaż
Cena: 199000zl

Działka budowlana 1350m2 Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 49000zl

Działka budowlana 1350m2 Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 39900zl

Oferujemy piękną działkę nr 508/3 o powierzchni ponad 1350m2, z wydanymi warunkami zabudowy, w Zbrodzicach 3km od Buska-Zdroju. Działka równa, prostokątna, 3 linia

Mieszkanie 58m2, bezczynszowe w strefie zdrojowej, garaż, Busko-Zdrój, ul. Spacerowa. Okazja! Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Dom 160m2 na działce 1050m2, Busko-Zdrój, ul. Wiosenna Na sprzedaż
Cena: 1390000zl

Piękny, duży dom (projekt Ariadna I) zbudowany w nowoczesnej technologii, z najwyższej jakości materiałów, z budynkiem gospodarczym i dwoma garażami, położony

Dom 138m2, Zbrodzice k.Buska-Zdroju. Okazja Na sprzedaż
Cena: 185000zl

Dom 60m2 działka 1100m2 Galów, gm.Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 169900zl

Działka budowlana 3600m2, Stopnica, ul. Źródła Na sprzedaż
Cena: 59000zl

Dom 200m2, stodoła, działka 7800m2, Dzierążnia, powiat Pińczów Na sprzedaż
Cena: 229000zl

Dom 180m2, 5 pokoi, 2 łazienki, działka 1060m2, Motkowice gm. Imelno. Okazja! Na sprzedaż
Cena: 199900zl

Dom piętrowy o pow. ok 180m2, na działce 1060m2 położony w miejscowości Motkowice gm. Imielno. 5 pokoi, 2 łazienki, balkon, taras. Poddasze wysokie, z możliwością

Przeczytaj kolejną wiadomość:

DZIEŃ KOBIET W SALONIE HOUSE !!!

Salon HOUSE w Busku-Zdroju zaprasza na ZAKUPY. Wyjątkowa promocja z okazji DNIA KOBIET - 20% na NOWĄ KOLEKCJĘ! To wyjątkowa okazja...