Mistrzostwa Świata w Castingu - najsłabszy występ od lat?

Dodał: Kasia Data: 2013-09-19 10:02:59 (czytane: 5003)

W dniach od 11 do 15 września 2013 r. odbyły się w Halle w Niemczech 38 Mistrzostwa Świata Seniorów w Wędkarstwie Rzutowym. W reprezentacji Polski na te mistrzostwa znalazło się troje zawodników z naszego regionu reprezentujących okręg kielecki PZW; Magdalena Kuza i Jacek Kuza z Buska-Zdroju oraz Jan Kita z Brodów.

Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w Castingu.

Mimo tego, że nasi reprezentanci zanotowali najsłabszy w ich karierze występ na zawodach tej rangi – i tak mają się czym pochwalić. Zdobyli oni bowiem łącznie 4 spośród 10 medali całej reprezentacji Polski (1 srebrny i 3 brązowe) oraz kilkokrotnie uzyskiwali awans do finałów w poszczególnych konkurencjach, „ocierając” się o kolejne medale.

Z bardzo trudnej roli faworyta skisha multiplikatorowego bardzo dobrze wywiązał się dwukrotny mistrz świata w tej konkurencji (2011 – Czechy i 2012 - Estonia) Jan Kita. W kwalifikacjach uzyskał 95 pkt. na 100 możliwych i pewnie awansował do finału. W nim dał się pokonać jedynie bezbłędnemu jak szwajcarski zegarek Markusowi Klauslerowi z Zurychu, który jako jedyny uzyskał 100 punktów. Janek pomylił się tylko dwa razy, uzyskując 90 pkt, ale zrobił to w najlepszym czasie (3,14 min na oddanie 20 rzutów), co pozwoliło mu podtrzymać serię medalowych występów w tej konkurencji.

Jan Kita w czasie finału skisha multiplikatorowego...

… i na II miejscu podium.

Kolejne dwa indywidualne medale dla naszych barw zdobyła najbardziej utytułowana polska zawodniczka Magdalena Kuza (7 złotych, 7 srebrnych i 11 brązowych medali mistrzostw świata seniorów zdobytych w latach 2008 – 2013). Były to wprawdzie dwa brązowe medale, ale jeden z nich ma szczególną wagę, gdyż został zdobyty w łącznej końcowej klasyfikacji mistrzostw, tj. w siedmioboju kobiet. Magda podtrzymała w ten sposób serię medali zdobywanych w wieloboju, trwającą od 2009 roku.

Sześć najlepszych zawodniczek mistrzostw, trzecia od lewej Magda Kuza.

Drugi medal udało jej się wywalczyć w odległości multi (90,72m), w której przegrała pechowo srebro o zaledwie 1 cm z Niemką Vereną Opitz. Warto też odnotować IV miejsce Magdy w odległości muchowej, gdyż uzyskała je po bardzo wyrównanej walce i z doskonałym wynikiem 50,20 m, a także zrobiła to w konkurencji, która do niedawna była jej „piętą Achillesową”. Zdaniem fachowców Magda niedługo może zacząć dominować w tej najtrudniejszej konkurencji castingu.

Magdalena Kuza w czasie rzutu na odległość linką muchową.

Swój trzeci brązowy medal Magdalena Kuza zdobyła w klasyfikacji drużynowej wspólnie z Natalią Polowczyk z okręgu Bydgoszcz. Nasze panie po bardzo wyrównanej walce, trwającej do ostatniego rzutu w zamykającej mistrzostwa odległości spinningowej, uległy nieznacznie Czeszkom i Niemkom.

Brązowa drużyna kobiet; Natalia Polowczyk i Magdalena Kuza z trenerem Kadry Narodowej Jackiem Kuzą.

Medalu drużynowego nie zdobyli niestety nasi seniorzy z Jackiem Kuzą w składzie, plasując się tuż za podium. Na ten wynik wpływ miała ich słabsza dyspozycja w konkurencjach docelowych (zwłaszcza w skishu spinningowym) oraz w odległości muchowej, a także pojedyncze „wpadki” niektórych zawodników w dwóch konkurencjach pięcioboju (skish muchowy i odległość spinningowa). Poza tym nasi zawodnicy musieli walczyć ze świetnie dysponowanymi rywalami. Dość powiedzieć, że tytuł drużynowych mistrzów świata zdobyli Słowacy, z którymi rywalizowaliśmy w ostatnich latach o trzecie miejsce. Słowacy pokonali niespodziewanie Czechów i Niemców, co nie udało się nikomu od 1978 roku.

Zawodnicy z naszego regionu kwalifikowali się do finałów w jeszcze kilku konkurencjach.  Magdalena Kuza w arenbergu i odległości spinningowej zajęła 5 miejsce, a Jacek Kuza w odległości multi był 7 (105,92 m). Busczanin był bliski finału również w odległości spinningowej oburęcznej ciężarkiem 18 gram, którym rzucił na odległość 110,05 m, zajmując 10 miejsce. O bardzo wysokim i wyrównanym poziomie w tej konkurencji świadczy najlepiej fakt, że czołową, finałową ósemkę mężczyzn dzieliło zaledwie 2,5 metra (od 111,66 do 114,16 m niespodziewanego zwycięzcy kwalifikacji i autora najdłuższego rzutu mistrzostw, młodego Austriaka Christiana Zinnera).

Nowinką techniczną mistrzostw świata była możliwość śledzenia przez kibiców i uczestników mistrzostw stanu rywalizacji i uzyskiwanych wyników, na zainstalowanych na boisku przy każdej z ośmiu rzutni monitorach, gdzie wyświetlane były na bieżąco wyniki poszczególnych zawodników, a także aktualna w danym momencie klasyfikacja w rozgrywanej konkurencji.

W czasie uroczystości zakończenia mistrzostw prezydent ICSF (International Castingsport Federation) Niemiec Kurt Klamet oficjalnie poinformował o przyznaniu Polsce prawa organizacji kolejnych mistrzostw świata seniorów i w imieniu organizatorów zaprosił wszystkich do Szamotuł, gdzie mistrzostwa te odbędą się w dniach 3 – 7 września 2014 r.

Start zawodników z Buska-Zdroju w mistrzostwach świata został wsparty środkami pochodzącymi z dotacji UMiG w Busku-Zdroju przeznaczonej na wspieranie rozwoju kultury fizycznej i sportu wśród młodzieży i kobiet Gminy Busko-Zdrój w dyscyplinie castingu, za które zakupiono sprzęt wędkarski używany w czasie zawodów przez naszą młodą zawodniczkę.