Medale mistrzostw Polski na zakończenie udanego sezonu

Dodał: Marta Data: 2019-09-25 10:34:49 (czytane: 3784)

W dniach 20 – 22 września 2019 r. odbyły się w Błoniu koło Warszawy LXVII Indywidualne Mistrzostwa Polski w wędkarstwie rzutowym. Rozegrano je we wszystkich pięciu wyróżnianych w castingu kategoriach wiekowych, tj. mężczyzn, kobiet, juniorów, juniorek do 18 lat i kadetów do 14 lat.
W 9-osobowej reprezentacji okręgu kieleckiego Polskiego Związku Wędkarskiego znalazło się 5 zawodników z koła PZW w Busku-Zdroju, tj. Jacek, Renata i Maciej Kuzowie oraz Natalia i Karolina Kolarz.

Zobacz

Reprezentacja okręgu kieleckiego PZW na Indywidualne Mistrzostwa Polski w Castingu tuż przed startem (od lewej Jacek Kuza, Sebastian Yuseinov z Kielc, Renata Kuza, Filip Sala z Rudek, Karolina i Natalia Kolarz, Jan Kita, Maciej Kuza i Donata Żelazowska).

Cała nasza reprezentacja zdobyła 9 medali (3 złote, 3 srebrnych i 3 brązowe), wygrywając klasyfikację medalową mistrzostw, przed reprezentacją okręgu mazowieckiego (2 zł - 4 sr), podlaskiego (2 zł), katowickiego (1 zł – 2 sr), poznańskiego (1 zł – 1 sr – 2 br), bydgoskiego (1 zł – 2 br) oraz legnickiego, lubelskiego i toruńskiego (po 1 br). Buszczanie zdobyli 6 medali (1 zł – 2 sr – 3 br).

Zobacz

Reprezentacja okręgu kieleckiego PZW na Indywidualne Mistrzostwa Polski w Castingu z 9 zdobytymi medalami.

Pod nieobecność najbardziej utytułowanej zawodniczki w historii wędkarstwa polskiego – Magdaleny Kuza z Buska-Zdroju, która zawiesiła w 2019 r. swoją karierę sportową, udanie zastąpiły ją w kategorii kobiet dwie inne nasze zawodniczki. Donata Żelazowska z koła w Brodach zdobyła złoto w 2-boju multiplikatorowym, a Renata Kuza, srebro w najbardziej prestiżowym 5-boju z doskonałym wynikiem 443,41 pkt, bliskim jej rekordu życiowego.

Zobacz

Donata Żelazowska ze złotym medalem w 2-boju multiplikatorowym.

Kolejne złote medale dla naszych barw, a także we własnych karierach zdobyli Jacek Kuza z Buska i Jan Kita z Brodów. Uczynili to w 2-boju odległościowym i w 2-boju multi, a więc w konkurencjach, w których od lat są niekwestionowanymi mistrzami (dla Jacka było to już dziesiąte „złoto” w 2-boju odległościowym, a piąte pod rząd, a dla Janka – siódme w karierze). W obu tych wielobojach nasi zawodnicy zanotowali dublet, ponieważ srebrny medal w 2-boju multiplikatorowym zdobył 23-letni Maciej Kuza, a Jan Kita był III w 2-boju odległościowym. Jan Kita uzyskał przy tym najdłuższy rzut całych mistrzostw – 109,11 m oburącz ciężarkiem 18 gram. W obu odległościach muchowych natomiast bezkonkurencyjny był Jacek Kuza, który jednorącz rzucił na odległość 64,04 m (5 metrów dalej od najlepszego z konkurentów), a oburącz 76,30 m (ponad 9 metrów dalej od najlepszego z rywali).
Jacek Kuza, który wygrał w 2019 r. cztery z pięciu zawodów Pucharu Polski oraz „złoto” i „brąz” indywidualnie na niedawnych mistrzostwach świata w Czechach, startował w Błoniu z pozycji faworyta. Niestety, w najważniejszym wieloboju mistrzostw, tj. 5-boju dał się minimalnie, o 1,7 punktu pokonać młodemu rywalowi z Poznania, 22-letniemu Tomaszowi Kościelniakowi, a przesądziły o tym słabsze niż zwykle wyniki naszego zawodnika w konkurencjach docelowych 5-boju (90 pkt w skishu muchowym i w Arenbergu i 95 w skishu spinningowym, przy odpowiednio 100, 96 i 95 pkt rywala). „Srebro” Jacka Kuzy jest jednak kontynuacją jego trwającej od 1988 r. serii medalowej w tym najbardziej prestiżowym wieloboju (dotychczas 26 medali, w tym 10 zł – 8 sr – 8 br).
Swoje pierwsze medale Indywidualnych Mistrzostw Polski i to od razu dwa, zdobyła w Błoniu nasza najlepsza obecnie juniorka Natalia Kolarz z Buska. Zarówno w 3-boju spinningowym, jak i w 5-boju przegrała tylko z dominatorką tej kategorii, aktualną mistrzynią świata juniorek - Kamilą Stankiewicz z Podlasia oraz z Zuzanną Użlis z Warszawy.

Zobacz

Medalistki Mistrzostw Polski w kategorii juniorek.

Nie do końca udał się występ naszej kadetki Karoliny Kolarz, która przez obserwatorów stawiana była w gronie kandydatów nawet do złotego medalu. Mimo najlepszej wśród kadetów odległości spinningowej (59,51 m) i bardzo dobremu wynikowi w Arenbergu (90 pkt na 100), tylko 55 pkt w skishu spinningowym spowodowało, że 13-letnia Karolina ukończyła rywalizację na V miejscu.
Indywidualne mistrzostwa Polski w Błoniu były końcowym akcentem sezonu sportowego 2019 w wędkarstwie rzutowym. Tydzień wcześniej w Szamotułach odbyły się ostatnie, piąte zawody z cyklu Drużynowych Mistrzostw Polski (DMP) i Indywidualnego Pucharu Polski (IPP) w castingu.  Wydarzeniem tych zawodów były rekordy Polski poprawione przez naszych zawodników w 2-boju multplikatorowym. Najpierw Jan Kita, dotychczasowy rekordzista Polski w tym wieloboju (268,645 pkt w 2012 r. w Inowrocławiu) poprawił własne osiągnięcie (273,04 pkt), a następnie drugi nasz zawodnik, Jacek Kuza jeszcze wyśrubował to osiągnięcie wynikiem 275,30 pkt.  Na wynik ten złożyło się 95 pkt na 100 w skishu multi i aż 120,20 m na odległość ciężarkiem 18 gram oburącz, co jest też najlepszym wynikiem uzyskanym przez Polaka w historii wędkarstwa rzutowego (dotychczas 116,14 m Włodzimierza Targosza w 2001 r. w Nowych Zamkach).

Zobacz

Jacek Kuza w czasie rzutu na odległość ciężarkiem 18 gram oburącz.

W końcowej klasyfikacji DMP, na którą składały się zawody w Będzinie,  Skierniewicach, Inowrocławiu, Grodkowie i Szamotułach,  nasze drużyny kobieca występująca w składzie: Renata Kuza, Urszula Włodarska (obie z Buska) i Donata Żelazowska zdobyły srebrne medale za drużyną Podlasia, a przed Lublinem.
Drużyna męska (Jacek i Maciej Kuza oraz Jan Kita) również zdobyła tytuł wicemistrzów Polski na 2019 r. przegrywając dopiero na finiszu rywalizację z drużyną Poznania, a pokonując Katowice.
Drużyna młodzieżowa do 18 lat ukończyła sezon na najlepszym od lat, czwartym miejscu. W jej składzie występowali: Sebastian Yuseinov (Kielce 1), Natalia Kolarz (Busko), Sławomir Gruszka (Kazimierza Wielka-Małoszówka), Nikola Serafin i Magdalena Serafin (Brody) i Karolina Kolarz (Busko). Lepsze okazały się w 2019 r. drużyny z Mazowsza, Katowic i Torunia.
Indywidualny Puchar Polski w kat. mężczyzn zdobył po raz 13 w karierze - ale aż po 10 latach przerwy - Jacek Kuza, który cztery z pięciu zawodów zaliczanych do Pucharu Polski wygrał, a w ostatnich był III.
Wśród kobiet trzecie miejsce w Pucharze Polski za 2019 rok zajęła Renata Kuza (IV, IV, III, I i IV miejsca w kolejnych zawodach).
Duży sukces, pierwszy taki w jej karierze, odniosła w Pucharze Polski 13-letnia Karolina Kolarz, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Busku-Zdroju zajmując w kategorii kadetów II miejsce. Jej starsza siostra, 15-letnia Natalia Kolarz zakończyła rywalizację w kat. juniorek na IV miejscu.