Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Koronawirus – to nie czas na dezinformację, a na szybką i konkretną pomoc dla mieszkańców

Dodał: Marta Data: 2020-10-24 12:02:54 (czytane: 2741)

Do naszej redakcji wpłynęła wiadomość z prośbą o publikację, odpowiedzi Pana Zbigniewa Janika - Wójta Gminy Gnojno do zamieszczonego stanowiska Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju, co do braku otrzymywania bieżących informacji o przebiegu i rozwoju sytuacji w zakresie zagrożenia COVID - 19.

Kruszywa Busko Marcin Korepta
http://kruszywabusko.pl/,kruszywo, kamień naturalny, grysy dekoracyjne, otoczaki greckie , żwiry, bryły ogrodowe, kamień ścieżkowy , kamień do gabionów, kora kamienna, bazalt, dolomit, granit, kamień budowlany i drogowy, piasek, transport

Siesławice 193. 28-100, Busko-Zdrójug_gnojno.jpg 

Czas panowania złowrogiej pandemii nie jest w moim rozumieniu najlepszym okresem na prowadzenie zbędnej polemiki, jeżeli jednak mamy do czynienia z sytuacją, że na forum publicznym przedstawiane są sprawy w sposób całkowicie odmienny od rzeczywistości, a tym bardziej dotyczące COVID-19 i związanego z tym bezpieczeństwem mieszkańców, nie można być temu obojętnym.

Jako wójt gminy jestem zobowiązany do wszechstronnej dbałości o interesy mieszkańców. Toteż mój telefon jest czynny 24 godziny na dobę i jeśli zachodzi taka potrzeba w jakiejś kryzysowej sprawie podejmuję działania nie tylko w godzinach pracy, ale również w popołudniowych, nocnych czy wczesnorannych.

Dlatego też za niedopuszczalny uważam sposób wyjaśnienia złożonego przez Starostwo Powiatowe w Busku – Zdroju dotyczącego sytuacji związanej z ogniskiem koronawirusa w DPS oraz informowania o tej sprawie Urząd Gminy w Gnojnie.

W materiałach Echa Dnia w dniu 5 października b.r. zamieszczona została wypowiedź Starosty Pana Jerzego Kolarza, że właśnie w piątek podjął on decyzję o badaniu jednego z pensjonariuszy DPS w związku z prawdopodobieństwem jego choroby na COVID – 19. Realnym, więc jest, że objawy schorzenia mogły być dostrzeżone w czwartek tj. 1 października lub w godzinach dopołudniowych kolejnego dnia. W wyniku przeprowadzonych 2 października badań, gdy kolejnego dnia Starostwo otrzymało informację o faktycznym schorzeniu pensjonariusza na COVID – 19. Zapada decyzja o poddaniu badaniom wszystkich pensjonariuszy i pracowników DPS. Takie badanie przeprowadzono w niedzielę 4 października br. W poniedziałek dnia następnego wyniki potwierdzają zakażenie u kilkudziesięciu pensjonariuszy i kilkunastu pracowników. Mając takie informacje starostwo zwołuje rano w tymże dniu posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego nie powiadamiając o nim wójta.

Z pytaniami w tej sprawie w godzinach również porannych dnia 5 października b.r., czyli w poniedziałek do wójta zgłaszają się redaktorzy Radia Kielce i Echa Dnia zaskakując go problemem, ponieważ nie został on wcześniej o tym poinformowany, pomimo że od kilku już dni w DPS Gnojno podlegającemu Starostwu Powiatowemu w Busku – Zdroju rozwija się zagrożenie koronawirusowe. A przecież nie jest to zakład zamknięty. Pracuje tam bowiem kilkadziesiąt osób, które po zakończonej zmianie udają się do swoich domów, gdzie przebywają ich rodzice oraz dzieci uczęszczające do szkół z gminny i okolic. A ze Starostwa póki co nie ma w tej sprawie żadnej informacje w Urzędzie Gminy w Gnojnie. Pierwszy sygnał dociera dopiero w godzinach południowych 5 października br.

Mając świadomość rozmiarów zagrożenia dla mieszkańców i pracowników UG Gnojno i innych instytucji dnia 6 października b.r. w trybie natychmiastowym, badaniom poddani są wszyscy pracownicy Urzędu Gminy. Ponieważ w odniesieniu do kilkunastu z nich w tym wójta nie zdiagnozowano wyniku, osoby te poddane zostały ponownemu badaniu dnia 9 października br. tj. w dniu, kiedy zwołane zostało posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Busku – Zdroju. Nie posiadając wiedzy na temat swojego stanu zdrowia w zakresie COVID – 19 nie mogłem uczestniczyć w posiedzeniu Zespołu, ponieważ byłem świadomy, że mogę stanowić potencjalne zagrożenie dla innych uczestników. Stwierdzenie, więc Pana Starosty, że moja nieobecność każe mu wątpić w chęć uzyskania pełnej wiedzy o sytuacji na terenie gminy jest wyjątkowo niestosowne a jeszcze w odniesieniu do jakże „potajemnych" działań w sprawie koronawirusa w DPS od piątku do godzin południowych w poniedziałek jest wręcz niepoważna. A przecież na przestrzeni tych kilku dni, aby nie ryzykować zdrowiem i życiem mieszkańców, wystarczył jeden zwykły telefon. Sytuacja, w której się znalazłem nie upoważnia Starosty do nie przekazywania mi informacji z posiedzenia, tym bardziej, że jest on świadomy braku nie tylko mojej osoby.

A jeżeli już chodzi o posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego to dziwnym zbiegiem okoliczności, gdy jeszcze naszego terenu COVID – 19 nie dotyczył tak bezpośrednio to miały one formę telekonferencji, czyli taką bezpieczną na odległość, natomiast, gdy zaczęły się pojawiać ogniska zakażeń nie wiedzieć, dlaczego przybrały one postać takich bezpośrednich spotkań. Przecież to niedorzeczne i absurdalne.

W czasie tak wielkiego zagrożenia epidemiologicznego przy takiej współpracy ze strony Starostwa trudno mi sobie wyobrazić skuteczne jemu przeciwdziałanie.

Okoliczność, która zaistniała w DPS w Gnojnie była jedną z największych skupisk ogniska COVID-19 w Polsce, które również może wystąpić w innych gminach, powiatach i tak samo również dotknąć ich mieszkańców.

 
Z poważaniem

Zbigniew Janik
Wójt Gminy Gnojno

 

Jak wdać polemika między Urzędami trwa. Poniżej  zamieszczamy linki do poprzednich artykułów w tej sprawie:

www.busko.com.pl/ognisko-covid-19-na-terenie-gminy-gnojno-informacje

www.busko.com.pl/ognisko-covid-8211-19-na-terenie-gminy-gnojno

 

/red/

Zobacz także

Oddaj krew - podziel się życiem

Dodane: 2020-11-23 10:11 - Komentarze  (0)  czytane (5201)

TAGI:Komentarze (24)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.67.179

do poniżej (2020-11-23 09:21:16)

I Starostowie :)

(2020-11-12 20:06:18)

Jestem zdecydowanie przeciwny by osoby karane przez Sądy zajmowały stanowiska w Samorządach tj: Radni Wójtowie Burmistrzowie i Prezydenci .

- (2020-11-06 13:14:45)

Nadużywanie alkoholu to zwyczaj znany od stuleci- pijali doktorzy i doktorki,proboszcze i ich córki, wikare też pociągali ,za komuny Naczelniki teraz Wójty,Burmistrze i Posły. Jak widzicie zwyczaj się odnawia jak łby Herkulesowej hydry .

do Ania (2020-11-04 11:20:43)

Świat zatoczył koło, czasy gdy młodzi rządzili w wielu wielkich krajach skończyły swój bieg-- popatrzmy Stany Zjednoczone wygra jeden ze starców,Rosja okopuje się wiekowo Putin. My Francja i Niemcy w Europie serwujemy średnich wiekiem przywódców.Jarek jest też za stary ale umysłowo jest jeszcze gibki .Wójt z Gnojna ma za sobą pozytywy ale i negatywy min. jazdę na dwu gazach.Aniu jeśli pisze nieprawdę to popraw mnie. z uszanowaniem Janek Kowalski

Ania (2020-10-27 18:07:01)

może byłoby inaczej gdyby ludzie mieli wybór parytet wieku przy wyborach a tak buska rada powiatu to ludzie w przedziale 52-80 lat, przy czym bodajże 2 nie skończyło 60-tki taki to sobie komitet przyjaciół od 1999 roku z pierwszym towarzyszem kumplem na czele. Brak zmian to brak rozwoju a kto nie idzie do przodu ten się cofa moim zdaniem

(2020-10-26 20:09:54)

ile zgonów w dps? powie ktoś prawdę?

Celesta Heredia (2020-10-26 14:00:21)

do Jarek (2020-10-26 07:19:35)

Był taki czas ,że powiatów w ogóle nie było i dobrze było czy PiS tego nie dostrzega.Reformę administracji było zrobić a nie za słabe kobitki się brać .OJ Jarek Jarek pomyśl tylko i weź się za robotę

Weronka z Balic (2020-10-25 22:03:09)

Czas najwyższy by Starosta i podległy mu aparat skuteczniej wywiązywał się ze swych obowiązków . Pochwalam Wójta Janika za odwagę i oficjalne przedstawienie problemów w tak poważnym temacie jakim jest zakażenie Korona wirusem na terenie jego działalności .Inni Wójtowie i Burmistrzowie nie powinni się bać i częściej o takich sprawach pisać. . DPS Gnojno to stara i bardzo ważna placówka , współpraca na linii Starosta Wójt powinna tu być niezwłoczna i bardzo intensywna biorąc pod uwagę dzisiejsze możliwości techniczne .

ktoś kiedyś powiedział: państwo teoretyczne, nie miał racji: (2020-10-25 20:54:47)

to nie jest nawet państwo z dykty, to jest państwo z kartonu. W namiocie na Sikorskiego dokonuje się 9 wymazów dziennie (słownie: DZIEWIĘĆ). Wszystko pisze i wykonuje jedna osoba. W dniu dzisiejszym przed szpitalem w Jędrzejowie kilka karetek czeka kilka godzin na przyjęcie z chorymi. Wyszło jak zwykle: Silni (w gębie), Zwarci (przy korycie) i Gotowi (do ucieczki). Jeszcze lepsze kwiatki są na terenie Buska, popytajcie znajomych.

jurek (2020-10-25 18:10:07)

ktoś lub coś to takie nic ale z wypowiedzi to widać, że by chlapnął

ktoś (2020-10-25 17:35:51)

zadano pytanie czy wszyscy są trzeźwi z gminy nie było odzewu że tak.

(2020-10-25 14:41:56)

tłumaczenie swojej nieobecność na zespole kryzysowym brakiem wiedzy o swoim stanie zdrowia jest żenujące. Skoro ten wójt, jak sam pisze, jest do dyspozycji mieszkańców 24h i wtedy nie wykręca się niewiedzą o stanie zdrowia to dlaczego tak nie zrobił podczas zespołu kryzysowego.

Rodowity (2020-10-25 13:39:58)

Przepraszam,ale czy tych dwóch pierwszych nie wybrała przypadkiem większość.

:) (2020-10-25 10:55:54)

starosta, burmistrz i ewntualnie dyrektor lokalnego szpitala to osoby bez zaufania. publikować kłamstwa umieją. z pobudek tzw . lokalnych. hołota

(2020-10-25 10:48:42)

No niezle , Wojt ma sie sugerowac poczta pantoflowa niz konkretynymi i rzetelnymi informacjami ???Panie/Panowie autorzy nie uwazacie ze to troche słabe ??? A co fo jego nieobecnosci w tekscie wyraznie napisany jest powod- czekanie na wyniki Covid.

niejaki Kolarz (2020-10-25 10:47:40)

niech nie otwiera ust i niech pójdzie gnój rorzucać. w końcu to komunistyczny inżynier od rozrzucania obornika.

DO PONIŻSZEGO AUTORA POSTU (2020-10-25 09:52:35)

w 100 procentach się z Tobą zgadzam. Ponadto dodam, że wójt nie wyjaśnił dlaczego nie pofatygował się na zespól kryzysowy skoro tak bardzo zależy mu na bezpieczeństwie mieszkańców. Pachnie i to wszystko wykorzystaniem kryzysowej sytuacji do celów politycznych.

(2020-10-25 08:52:57)

Dla mnie to pismo nic nie wnosi. Strony już wcześniej przedstawiły swoje stanowiska.Jeśli Wójt nie ma swoich ludzi w firmach na terenie swojej gminy to źle. Ja myślę, że na tak małą społeczność gminy, po 4 godzinach od podejrzenia wiedziała o tym większość mieszkańców gminy. To w końcu była wielka sensacja. Do Wójta nie dotarło? Trudno. Czas wypracować kanały przekazu informacji w Gminie. Przepychanie się teraz o "racje" dla mnie jest bez sensu.

(2020-10-25 08:49:38)

Powiat y nie mają racji bytu. To sztuczny i niepotrzebny twór

mieszkaniec (2020-10-24 22:36:00)

Kogo przerosła to widać wyraźnie, bo jak można tak narażać ludzi.

ub (2020-10-24 21:54:10)

Oj wójcie Janik chyba was funkcja w sytuacjach kryzysowych przerosła , o i to baardzo.

Kazio (2020-10-24 21:17:26)

Tak wygląda dzialanie w Gminie i Starostwie w Busku wiec Wójt musi sie przyzwyczaić do takiego działania

(2020-10-24 14:58:37)

Starosta się polubił.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Działka budowlana 3600m2, Stopnica, ul. Źródła Na sprzedaż
Cena: 59000zl

Dom 200m2, stodoła, działka 7800m2, Dzierążnia, powiat Pińczów Na sprzedaż
Cena: 229000zl

Dom 180m2, 5 pokoi, 2 łazienki, działka 1060m2, Motkowice gm. Imelno. Okazja! Na sprzedaż
Cena: 199900zl

Dom piętrowy o pow. ok 180m2, na działce 1060m2 położony w miejscowości Motkowice gm. Imielno. 5 pokoi, 2 łazienki, balkon, taras. Poddasze wysokie, z możliwością

Dom 152m2 na działce 1600m2, Busko-Zdrój, ul. Szaniecka. Okazja! Na sprzedaż
Cena: 489000zl

Ładny dom na dużej działce 1600m2, w bardzo ładnym położeniu, blisko centrum Buska-Zdroju. W okół nowe domy, dużo zieleni. Powierzchnia użytkowa ok 120m2 - faktyczna

Dom 75m2, działka 3200m2, Owczary, ul.Świerkowa Na sprzedaż
Cena: 259000zl

Dom 75m2 w miejscowości Owczary, 3km od Buska-Zdroju. Działka 3200m2, równa, zadbana, w kształcie prostokąta. Na działce budynki gospodarcze, studnia. działka. Budynek

Dom 68m2, Imielnica gm. Imielno. Okazja! Na sprzedaż
Cena: 199000zl

Dom w ładnej, spokojnej okolicy, w miejscowości Imielnica gm. Imielno, pow. jędrzejowski. Budynek parterowy z garażem, piwnicą i strychem (z możliwością adaptacji):

Dom 125m2, dzialka 5500m2 Olganów, 6 km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 449000zl

Dom 138m2, Zbrodzice k.Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Działka budowlana 1320m2 Włodarka, 1km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 89000zl

Działka budowlana nr 152/1 o pow. 1320m2. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych na peryferiach Buska-Zdroju, w pięknej okolicy otoczonej lasami. Wydane

Dom 55m2, działka 1000m2, Jurków, blisko rzeki Nida Na sprzedaż
Cena: 79000zl

Nieruchomość w bardzo atrakcyjnym położeniu, blisko rzeki Nidy, w cichej i spokojnej okolicy. Dom położony na na działce nr 1067 o powierzchni 0,1000 ha, w miejscowości

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sytuacja epidemologiczna na Ponidziu - komunikat buskiego Sanepidu na dzień 22.11.2020r.

Według buskiego Sanepidu do chwili obecnej potwierdzono zakażenie koronawirusem u 1179 osób z powiatu buskiego, 762 z powiatu pińczowskiego,...