Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Karolina Kępczyk odwołana ze stanowiska dyrektora ECB!

Dodał: Marta Data: 2020-03-25 17:46:57 (czytane: 5024)

Obradujący dziś Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyjął jednogłośnie uchwałę w sprawie odwołania Pani Karoliny Kępczyk ze stanowiska dyrektora Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie z dniem 31 marca 2020 roku. Przyczyną jest utrata zaufania. Odwołanie ze stanowiska jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Agroturystyka Wełnianka w Solcu-Zdroju
,agroturystyka, świętokrzyskie, gospodarstwo agroturystyczne, nocleg, noclegi, wypoczynek, busko, solec-zdrój, pokoje do wynajęcia, pokoje gościnne, wełnin, solec,

Wełnin 136B. 28-131, Solec-ZdrójTaka szokująca informacja trafiła dzisiaj do naszej redakcji. Oburza fakt, że mimo akcji "#Murem za Karoliną" zarząd podjął tak, w naszej opinii, niesprawiedliwą decyzję. Nie będzie to suchy, bezstronny dziennikarski tekst. Bo za całą sprawą stoi prawdziwy człowiek oddany całym sercem swojej pracy, lokalnej społeczności Pacanowa, akcjom charytatywnym, a także rozwojowi i rozbudowie Europejskiego Centrum Bajki. Człowiek, który przez wiele lat swojej ciężkiej pracy udowodnił, że nie ważne z jakiej opcji politycznej się wywodzi, ważne z jakim zaangażowaniem wypełnia swoje obowiązki.

karolina_kepczyk.jpg
 

To naszym czytelnikom pozostawiamy opinię i ocenę zaistniałej sytuacji. Poniżej pozwalamy sobie przytoczyć tekst listu otwartego, który skierowano do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w trakcie akcji "#Murem za Karoliną".

"Szanowny Panie Marszałku,
Jako przyjaciele Europejskiego Centrum Bajki – unikalnej i jedynej w swoim rodzaju instytucji kulturalnej działającej od 10 lat na zasadzie społecznego i kulturowego eksperymentu o znaczeniu ponadregionalnym i ponadnarodowym, doceniając wybitny wkład w jej rozwój dyrektor Karoliny Kępczyk – Osobowości Roku 2019 w Powiecie Buskim – prosimy o pozostawienie Jej na zajmowanym stanowisku i wspieranie w okresie rozbudowy Centrum. Nie rościmy sobie prawa do oceniania Pana decyzji personalnych, lecz z ogromnym niepokojem odbieramy pojawiające się sygnały o możliwym zakończeniu działalności przez kierującą ECB – z niezwykłym poświęceniem i przy dużym poparciu środowisk twórczych, a także wielu lokalnych społeczności – młodą, utalentowaną menedżerkę. To dzięki niej od 10 lat obserwujemy nieprzerwany rozwój leżącej na głębokiej prowincji instytucji, która błyszczy i promieniuje na kulturę dziecięcą w całej Polsce, a przy okazji zmienia oblicze rolniczego, zapóźnionego regionu sprzyjając rozwojowi przedsiębiorczości, edukacji i zwiększając szanse zatrudnienia miejscowych ludzi.

W ciągu 10 lat działalności, w maleńkim Pacanowie, zorganizowano corocznie kilkadziesiąt niezwykle atrakcyjnych, stojących na najwyższym poziomie, wydarzeń dla dzieci i rodzin, a czerwcowy Festiwal Kultury Dziecięcej nie ma sobie równego w skali Europy. Brały w nim udział m.in. gwiazdy polskiej sceny muzycznej, wybitni aktorzy i bajkopisarze – autorzy literatury dziecięcej, wzięła udział Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser – Duda. Festiwal uzyskiwał patronaty ambasad i ogólnopolskich mediów. Bogata i żywa współpraca Europejskiego Centrum Bajki z polskimi i zagranicznymi ośrodkami kultury, a także z instytucjami – uczelniami artystycznymi, w tym z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetem im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz powołanie Instytutu Bajki dowodzą, że uznanie dla dorobku Europejskiego Centrum Bajki i dla wysokiej jakości jego propozycji, jest powszechne i nie budzi najmniejszych wątpliwości.

Szanowny Panie Marszałku, próba zmiany rzeczywistości peryferyjnej poprzez kulturę jest dziełem delikatnym, wymagającym uwagi, czułości a zarazem przykładem o znaczeniu światowym. Wymaga stabilnej instytucji i świadomego swojej misji dyrektora. Taki właśnie urzęduje dziś w Pacanowie, dokonuje trudnej rozbudowy Europejskiego Centrum Bajki o Park Bajki, ma plany strategiczne na kilkanaście lat naprzód i szamocze się z codziennymi problemami życia na wsi i z nie zawsze pełnymi zaangażowania pracownikami, którzy po zwolnieniu używają łatwych pomówień. Dlatego też od Pana jako gospodarza Regionu, odpowiedzialnego za opiekę nad instytucjami kultury i sztuki – ale także za ogólnopolską opinię o Centrum jako ośrodku edukacyjnym i kulturotwórczym – z nadzieją oczekujemy jasnej deklaracji podtrzymania wsparcia dla prowadzonej przez Karolinę Kępczyk instytucji, miejsca wyjątkowego i niezwykle cennego dla twórców i dla odbiorców kultury i sztuki dziecięcej. Za niedopuszczalne uznalibyśmy jednak stoczenie się tej instytucji w otchłań komercji lub w kierunku lokalnego domu kultury, omijanego szerokim łukiem przez zawiedzionych i rozgoryczonych turystów". 

Wieloletnią dyrektor ECB do końca roku ma zastąpić Aleksandra Stachniak obecnie dyrektor Centrum Kultury w Łubnicach w powiecie staszowskim. 

/red/

Reklama.

Zobacz także

Kultura w czasach zarazy. Czat z Karoliną Kępczyk Dyrektorem BSCK w Busku-Zdroju

Dodane: 2020-07-04 09:20 - Komentarze  (8)  czytane (1770)

TAGI:Komentarze (26)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.186.117

Pacanowski hultaj (2020-03-29 12:28:33)

"bo serce płacze....." mniemam że takie zachowania karowe w czasie II RP można wybaczyć, w III do 56 r. również, ale damskim bokserom z IV RP ,którzy tak surowo potraktowali Panią Karolinę rozgrzeszenia bym nie dał.

do wszystkich piszących: (2020-03-28 19:11:50)

nie znam kompetencji odwołanej Pani ale w Polszewii nigdy zajmowane stanowisko nie odzwierciedlało kompetencji i wykształcenia. W II RP Najjaśniejszej najwyższe stanowiska w wojsku zajmowali ludzie, którzy nie mieli do tego żadnych umiejętności. Fachowcy, którzy ukończyli renomowane szkoły wojskowe w Niemczech i Austrii, którzy widzieli nowoczesny sprzęt byli zwalniani, a nawet eliminowani fizycznie. Dość powiedzieć, że szefem służby śledczej w Policji był gość, który ukończył dwie klasy szkoły powszechnej. Dlatego zawsze będziemy zad....................piem.

dox do Buszczanina. (2020-03-28 18:24:01)

Jak ludzie mają się opamiętać kiedy dysponent moralności jakim jest kościól katolicki nabrał wody w GEBE.

do Halina (2020-03-28 08:57:10)

PIS rządzi województwem i postanowił przez swych radnych odwołać Panią Karolinę,nie wydaje się by działo się to bez wniosków powiatowych działaczy tej partii, .PSL był za Kępczyk choć to partia jest zmienna i obrotowa o czym dobrze wiemy Mój znajomy działacz z zielonego rodu od wielu lat mówił ,że u nich najważniejsza była druga pozycja, medale i stanowiska.Dlatego nie spodziewałbym się tego muru obronnego jaki w tej sprawie zapowiadali. List obronny Marszałka i Burmistrza mógł jej jedynie zaszkodzić a nie pomóc - tak myślę Pani Halino ! Dziwne ,że do tej pory udaje Pani ,że nie wie kto rozdaje karty i trzyma bank w województwie

do Halina (2020-03-27 20:39:18)

weźno se poczytaj trochę bo ci coś umknęło. Marszałek województw jest z PISu

do >>koziołok wcale nie Matołek (2020-03-27 20:37:46)

zanim zalecisz komuś uczenie się, spróbuj najpierw sam tej sztuki. Zacznij od nauki pisania, a potem czytania i uzupełnienia aktualnych informacji dotyczących lokalnej sceny politycznej, bo zatrzymałeś się z pisaniem na poziomie 6-latka, natomiast z aktualizacją bieżących informacji, jest lepiej, bo uwsteczniłeś się tylko o 5 lat

HALINA (2020-03-27 20:29:46)

Wszyscy piszą, ale nikt nie tego czyta co inni piszą. Nie kocham pis(uarów) ale jedna osoba, bez podpisu, dwa razy zrzucała sprawę zwolnienie pani dyrektor na pis, ale województwem świętokrzyskim rządzi PSL, więc do kogo te anse. Co do urody pani K. to nie jestem zazdrosna, ale jeat to uroda osoby niepierwszej młodości, do tali osy co nieco brakuje, zwlaszcza, gdy podkreśla to występując na scenie w mini - a wyglada wtedy jak miss PIGGi z Sezamkowej Ulicy

koziołok wcale nie Matołek (2020-03-27 20:14:09)

Ktuś, niepodpisany zarzuca, że PANIOM KAROLINE ZWOLNIŁ PIS. JUŻ Z GÓRY WIADOMO, ŻE JEST TO OSOBĄ NUEULECZALNIE CHORA NA PIS. JEST UNA NIEDOUCZONA I ZAŚLEPIONA WROGOŚCIĄ DO WSZYSTKIEGO CO ZWIĄZANE Z " P I S-em", gdyż pan SKOP TO PSL, MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA -TAKŻE PSL.OSOBO ANONYMUSOWA=ANONIMIE UCZ SIEM I LECZ SIEM

do :) (2020-03-27 15:47:57)

ty byś nie przytulił bo ona z hultajstwem nie zadawała się?. A co do urody to pełna zgoda piękną była i jeszcze długo będzie. Jej odejście nie przysporzy dobrej opinii władzom samorządowym Pacanowa powiatu i województwa.Gdy ktoś ma w dowodzie CEPY powinien uważać by gozwa na cepie nie rozerwała się.W czasie kryzysu decyzja nie zasadna ,ale poczekajmy na dalsze wyjaśnienia decydentów

:) (2020-03-27 10:13:03)

dziewczyna ładna. miał parobas co przytulić. Dobrze ,że parobas królem nie został.

Fuhrer (2020-03-26 22:32:43)

Nie będę ukrywał że byłem bardzo dawno pracownikiem ECB i wtedy już dało się wyczuć finansowe machlojki Karoliny, czasem zastanawiałem się jak długo to potrwa i pękło teraz. Chociaż fakt faktem pierwszy milion trzeba ukraść.Wieczne delegacje Karoliny diety, kilometrówki itp. To co wiem i pewnie wiele innych rzeczy o których nie wiem. Dobrze że już nie pracuje tam za tak żałosne pieniądze na śmieciowej umowie.

Fuhrer (2020-03-26 22:31:46)

Nie będę ukrywał że byłem bardzo dawno pracownikiem ECB i wtedy już dało się wyczuć finansowe machlojki Karoliny, czasem zastanawiałem się jak długo to potrwa i pękło teraz. Chociaż fakt faktem pierwszy milion trzeba ukraść.Wieczne delegacje Karoliny diety, kilometrówki itp. To co wiem i pewnie wiele innych rzeczy o których nie wiem. Dobrze że już nie pracuje tam za tak żałosne pieniądze na śmieciowej umowie.

BUSZCZANIN (2020-03-26 17:11:48)

Ludzie piszecie tak wredne opinie o kobiecie która swoim zaangażowanie wykonala kawał dobrej roboty w Pacanowie. ECB dzięki p Karolinie zasłynęło na cały kraj i Europe. Podobno wg statystyk jesteśmy krajem katolickim a ten lejący się jad zmiji w niektórych wypowiedziach wola o pomstę do Najwyższego. Ludzie opamietajcie nawet w obliczu tragedii jaka mamy wszyscy za każdego z nas oknem, a wypowiedzi sięgają wprost dna. No cóż ryba psuje się od głowy...gratulacje dla rządzących to Wy doprowadziliście do tego, ze wspomniany jad zmiji cieknie także z waszych ust. Narodzie...opamietaj się.

bicz do Jan (2020-03-26 14:57:24)

Co na to władze Samorządowe Pacanowa i Burmistrz? .Karoliny bardzo szkoda ale miejmy nadzieje,że znajdzie inną pracę. Przysługuje jej jeszcze odwołanie z którego powinna skorzystać.Pani Karolina była i pozostanie gwiazdą kultury a świecić będzie jeszcze jaśniej, Przekonamy się o tym w niedługim czasie.Janie Panie..... Janie rano wstań? .............co masz do zarzucenia Adasiowi, urze i jak smulczasowi napisz chętnie odniosę się do twych słów.

Pracownik (2020-03-26 12:35:55)

Jak minie zwolnią też bym chciał żeby taki wielu za mną płakało. Jak co dam znać, będę się w mediach żalił.

(2020-03-26 10:35:43)

no to pisiory pokazali co potrafia, szkoda mi pani Karoliny ,TO WSPANIAŁA KOBIETA Z WIELKĄ PASJĄ. ,BEZ NIEJ NIE WYOBRAŻAM SOBIE FUNKCJNOWANIA CENTRUM BAJKI , NIGDY JUŻ NIE BEDZIE TO SAMO. SZKODA WIELKA DLA PACANOWA. ALE PISIORY SIĘ PRZEKONAJA WKROTCE KOGO STRACILI,

Huba (2020-03-26 10:32:14)

Może ci Karolinka jakaś zleceniówe w ecb nowa pani dyrektor da? Za twoich rządów to norma. Wymogi z kosmosu, kasa śmieciowa i umowa śmieciowa.

Jan (2020-03-26 10:28:01)

To się ura Adaś i smulczas zapłaczą a tak przecież chwaliła na scenie pełeselowcow

(2020-03-26 10:23:16)

Czy pani poseł i ci młodsi członkowie zarządu wbrew opinii ludu też się na to zgodzili?

(2020-03-26 10:19:19)

Tu o przynależność do jedynej słusznej partii chodzi, a była Pani Dyrektor nie należała.

dziadek (2020-03-26 08:36:33)

NARESZCIE! to samo należy zrobić w BSCK w Busku i w Galerii Zielona...

dziadek Tadeusz Tadek (2020-03-25 23:11:18)

BRAWO, NA TEN GEST CZEKALEM OD 5 ŁAT

koziołok wcale nie Matołek (2020-03-25 23:04:18)

Większość dyrektorów gck uaża się za pana i władcę pracowników. Wymagania jak na 3 etaty a płaca - najniższa krajowa. Szkoda, że sobie płacą trochę więcej. Myślą, że jeśli jest bzrobocie to ludzie będą tyrać za darmo? Taką dyrektorką była ta pani.

(2020-03-25 21:27:54)

ni i skończy się jak z kuniami

Miki (2020-03-25 18:17:02)

Będzie nowy

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
więcej

Kultura, rozrywka

Kultura w czasach zarazy. Czat z Karoliną Kępczyk Dyrektorem BSCK w Busku-Zdroju

7 lipca 2020 (wtorek) o godz. 18:00 wszystkich chętnych zapraszamy do rozmowy o kulturze w Busku-Zdroju z Karoliną Kępczyk Dyrektorem Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Działka budowlana 1350m2 Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 49000zl

Działka budowlana 1360m2, altanka, garaż. Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 39900zl

Oferujemy piękną działkę nr 508/2 o pow. ponad 1350m2, z wydanymi warunkami zabudowy, w Zbrodzicach 3km od Buska-Zdroju. Na działce stoi altanka i garaż. Działka

Działka budowlana 1350m2 Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 39900zl

Oferujemy piękną działkę nr 508/3 o powierzchni ponad 1350m2, z wydanymi warunkami zabudowy, w Zbrodzicach 3km od Buska-Zdroju. Działka równa, prostokątna, 3 linia

Działka budowlana 2000m2 Busko-Zdrój, Wolica Siesławska Na sprzedaż
Cena: 99000zl

Działka budowlana 1320m2 Włodarka, 1km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 89000zl

Działka budowlana nr 152/1 o pow. 1320m2. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych na peryferiach Buska-Zdroju, w pięknej okolicy otoczonej lasami. Wydane

Działka budowlana 1380m2 Włodarka, 1km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 85000zl

Dom 260m2, 2 garaże, działka 2006m2, Busko-Zdrój, ul.Królowej Jadwigi Na sprzedaż
Cena: 899000zl

Piękny, duży dom (indywidualny projekt) z dwoma garażami i budynkami gospodarczymi, na dużej - ponad 20 arowej działce, blisko centrum Buska-Zdroju. Zbudowany z najwyższej

Mieszkanie 60m2, 3 pokoje, 1 piętro. Busko-Zdrój, os Andersa Na sprzedaż
Cena: 310000zl

Świetna lokalizacja, wszędzie blisko: szkoła, kościół, markety, przedszkole, szpital. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się tereny rekreacyjne: staw, skatepark,

Dom Judasze 110m2 + 80m2 mieszkalna suterena, piękna działka 7300m2 Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Dom 180m2 na działce 28a. Stopnica ul. Źródła Na sprzedaż
Cena: 279000zl

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przerwa w dostawie wody

MPGK Sp. z o. o. w Busku-Zdroju informuje, że w związku z pracami prowadzonymi na sieci wodociągowej w dniu 7 lipca 2020 r. (wtorek)...