Inwestycje turystyczne w województwie świętokrzyskim

Dodał: Marta Data: 2020-01-31 14:24:26 (czytane: 14900)

Nowy rok, nowe wyzwania, nowe inwestycje. Wszystkie znacząco zmienią krajobraz turystyczny regionu świętokrzyskiego. Zobaczmy nowe inwestycje i rewitalizacje.

Imperium Koziołka Matołka w Pacanowie

 Zobacz

Centrum Bajki w Pacanowie wzbogaci się o kompleks nowych obiektów zwanych Akademią Bajki. Dotychczasowe ulubione miejsce dzieci, gdzie zarówno dziecko, jak i rodzic podlegają prawom bajki powiększy się o pięć budynków, w których znajdzie się kasa, recepcja, skatepark i kawiarenka z przysmakami na bazie koziego sera. Powstanie również zwierzyniec, małpi gaj i grota solna dla zmęczonych po aktywnym zwiedzaniu.

Kazimierza Wielka dołącza do świętokrzyskiej trójcy uzdrowiskowej

 Zobacz

Do Buska-Zdroju i Solca-Zdroju dołącza Kazimierza Wielka! Badania potwierdziły walory lecznicze klimatu w okolicy Kazimierzy Wielkiej i szczególne właściwości wody z Cudzynowic o typie chlorkowo-siarkowo-sodowym z zawartością siarki dwuwartościowej na wysokim poziomie. Zawartość dobroczynnych składników wskazuje na możliwość wykorzystania wód w balneoterapii i kuracjach pitnych. Pomoc w uzdrowisku znajdą osoby z chorobami reumatologicznymi, kardiologicznymi osteoporozą i nadciśnieniem.

Pierwszy etap budowy kompleksu uzdrowiskowego w Kazimierzy Wielkiej. Jeszcze w 2020 roku będziemy mogli pluskać się w otwartym basenie termalnym w niecce 10 na 18 metrów o maksymalnej głębokości 1,30 metra.  Wokół basenu zostanie wykonana plaża wraz z odpływami, gdzie goście będą mogli poleżeć na leżakach. Dzięki dofinansowaniu powstanie również budynek w kształcie nawiązującym do megalitycznych grobowców odkrytych w Słonowicach, w którym przewiduje się między innymi komorę solną i pomieszczenie na ekspozycje archeologiczne.

Pasiasty skarb w Krzemionkach

 Zobacz

To było najważniejsze wydarzenie turystyczne minionego roku: rezerwat archeologiczny w Krzemionkach został wpisany na listę UNESCO. Teraz przed zarządcami obiektu nie lada wyzwanie: dostosowanie oferty Krzemionek do wymogów UNESCO. Podziemna trasa turystyczna w rezerwacie jest zamknięta, ale prace modernizacyjne pod nadzorem dyrekcji Górnictwa Polskiego idą pełną parą. Szczególnym wyzwaniem jest drążenie kolejnego tunelu na chodniki, przy którym pracuje tylko pięć osób ze względu na ograniczenie miejsca. Wciąż odkrywane są nowe złoża krzemienia pasiastego. Po remoncie Krzemionki zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kują żelazo, póki gorące – rozbudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi

 Zobacz

Ci, którzy spotkali starożytnych hutników na Dymarkach w Nowej Słupi i zainteresowali się tematyką wytopu żelaza, będą mieli okazję do zwiedzenia nowoczesnej odsłony Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Historię hutników poznamy przez scenografię, multimedialne i interaktywne instalacje.  W ramach projektu powstaną nowe produkty turystyczne: ścieżka edukacyjna, przy zastosowaniu nowoczesnych technik, kino 3D, fontanna oraz oferta całorocznych warsztatów archeologicznych.

Świętokrzyskie legendy u podnóża Łysej Góry

 Zobacz

Znamy legendy świętokrzyskie z książek i opowiadań przewodników. A gdyby tak znaleźć się w samym środku legendarnych wydarzeń? Za dwa lata będzie to możliwe w Parku Legend Świętokrzyskich u podnóża Łysej Góry. Legendy będą pokazywane przy wykorzystaniu nowoczesnych technicznie multimediów, takie jak technologie „mind control” - gry sterowane myślą, podłogi podświetlane LED z animacjami, hologramy czy okulary wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W parku znajdą się także elementy tradycyjnej scenografii. Ideą jest pokazywanie przy pomocy legend istotnych prawd, np. geologicznych i przyrodniczych. Legendy, które nie będą pokazane na ekspozycji, zostaną zaprezentowane w filmie, który zwiedzający obejrzą w kinie sferycznym 5D. Film będzie odsyłał także do różnych atrakcji turystycznych regionu.

Na dwóch kółkach przez Świętokrzyskie

 Zobacz

Miłośnicy aktywnego wypoczynku już cieszą się na myśl o trzech nowych ścieżkach rowerowych w regionie świętokrzyskim. Dwie z nich poprowadzą przez najpopularniejsze obszary górskie w Świętokrzyskim Parku Narodowym , a jedna przez południowe łagodne wzniesienia.

Szlakiem kolejki wąskotorowej

 Zobacz

Kiedyś głównym zdaniem kolejki był transport drewna i rud żelaza. Na wiosnę pojedziemy szlakiem kolejki wąskotorowej rowerem i bez problemu przemierzmy dystans między Świętą Katarzyną a Nową Słupią - dwiema najbardziej turystycznymi miejscowościami Gór Świętokrzyskich. Na liczącej 17 km trasie zobaczymy ukryte dotąd skarby Świętokrzyskiego Parku Narodowego: nieczynny leśny kamieniołom wybudowany na potrzeby kolejki, pozostałości po rampie ze stacją kolejki, bocznicą i mijanką, tzw. Duży Most o wysokości ponad 5m, Słupski Weksel, gdzie budowniczy kolejki odkryli skarb z czasów powstania styczniowego.

Ścieżka rowerowa w gminie Bodzentyn

 Zobacz

Niedługi, ale kluczowy odcinek w Górach Świętokrzyskich - długość budowanych odcinków ścieżki rowerowej to ponad 3,5 kilometra. Zaprojektowana ścieżka rowerowa  połączy istniejący odcinek ścieżki rowerowej Górno – Święta Katarzyna  z budowaną ścieżką rowerową na będącej w przebudowie  drodze 752, na odcinku Podgórze – Bodzentyn. Będzie to ścieżka asfaltowa pieszo-rowerowa o szerokości 2,5 metra.

Rowerem ze Świętokrzyskiego do Małopolskiego - trasa rowerowa w powiecie kazimierskim

Po stronie świętokrzyskiej (powiat kazimierski i częściowo buski)  powstanie ścieżka o długości 37 kilometrów.  Trasa poprowadzi od granicy z województwem małopolskim w miejscowości Lekszyce do Wiślicy. Ścieżka przebiegać będzie w pobliżu byłej kolejki wąskotorowej przez  gminy  Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec. Poprowadzi przez urokliwe zakątki regionu, a na jej trasie znajdzie się wiele pomników przyrody. Asfaltowa trasa będzie mieć szerokość od 2 do 3 metrów. Dla rowerzystów przygotowane zostaną miejsca do odpoczynku z wiatami. Przy drodze staną specjalne tablice informujące o walorach przyrodniczych i turystycznych Ponidzia.

Szydłów - bądź częścią historii

Zobacz

Wraz z odzyskaniem przez Szydłów statusu miasta, kończy się jego rewitalizacja. Przewodnicy mogą już oprowadzać regularną trasą po odnowionych obiektach tj. zamek, synagoga, skarbczyk, czyli Muzeum Zamków Królewskich w Szydłowie, a także brama prowadząca na zamkowy dziedziniec i ruiny kościoła św. Ducha.

Szczególnie cieszymy się z odrestaurowania szydłowskiego zamku wybudowanego przez króla Jagiełłę, który pozostawał trwałą ruiną. Obecnie zamek jest dwukondygnacyjny, zadaszony i wyposażono go w zaplecze socjalne. Turyści będą mogli brać udział w wydarzeniach kulturalnych, również w czasie niepogody.

Kolejnym odrestaurowanym obiektem jest skarbczyk - obecnie Muzeum Zamków Królewskich, które przedstawia zamek szydłowski w kontekście europejskim. Znajduje się tutaj 10 makiet zamków, realistyczne manekiny w strojach z epoki, instalacje odwzorowujące między innymi piwnicę zamkową czy działanie pieca hypokaustycznego. Na odwiedzających czekają multimedia. Wcześniej remont generalny przeszedł budynek synagogi. Zostały wymienione wszystkie instalacje, elewacja, dach i wewnętrzne wyposażenie. Teren obok synagogi również uległ całkowitej zmianie. Za budynkiem znajduje się ogromny plac zabaw dla najmłodszych, a wokół posadzono mnóstwo zieleni, która będzie umilała odpoczynek w tutejszym nowo powstałym parku. Rewitalizacja odbyła się również na terenie ruin szpitala i kościoła Świętego Ducha.

Muzeum w Wiślicy

 Zobacz

Kolebka polskiej państwowości Polskiej w remoncie! W modernizacji obiekty wchodzące w skład kompleksu muzealnego:  pawilon archeologiczny, rezerwat archeologiczny w podziemiach Bazyliki Mniejszej w Wiślicy oraz dzwonnica. Zostaną połączone w jedną ścieżkę turystyczną, co przyczyni się do uatrakcyjnienia szlaku zwiedzania. Realizacja projektu przyczyni się do powstania unikatowego na skalę Polski i Europy szlaku zamykającego wszystkie najważniejsze wiślickie zabytki w całość tworząc kompleks muzealny.
 
Tężnia w Busku-Zdroju

Zobacz

Busko-Zdrój stale rozwija swoją ofertę - trwa budowa nowego kompleksu uzdrowiskowego w nowej części Parku Zdrojowego. Na całość inwestycji składają się trzy elementy: tężnia z nasyconym solankowym areozolem, pawilon zdrojowy z oranżerią oraz fontanny z efektami świetlnymi. W centrum tężni będzie słoneczny dziedziniec, a w otwartej przestrzeni pawilon z oranżerią i pijalnią wód. Korzystanie z pijalni wód, kawiarni czy biblioteki w niepowtarzalnym mikroklimacie mgły, pary wodnej, zapachu drewna i tarniny uczyni to miejsce niepowtarzalną przestrzenią.
 
Żar tropików w Kielcach - Baseny Tropikalne w Bińkowski Resort

 Zobacz

Tropikalna wyspa powstaje w Kielcach. Baseny tropikalne przy Bińkowski Resort w Parku Stadion w Kielcach zajmą 1200 m2 lustra wody. Oprócz tego pojawią się 3 zjeżdżalnie wodne oraz dwa place zabaw dla dzieci. Miłośnicy gorąca skorzystają z 8 rodzajów saun, w tym największej w Polsce, bo 130 osobowej. Basen letni będzie położony na wysokości 20 metrów. A wszystko to wśród żywych palm i tropikalnych roślin.

Zobacz

 źródło: swietokrzyskie.travel

 


Reklama

REKLAMA

Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 184.72.135.210

:) (2020-02-02 09:31:05)

starostę i burmistrza ubrać w niegarbowane skóry i niech tłuką kamienie. w Busku do dzisiaj trwa okres neolitu...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...



Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka

Busko-Zdrój, ul. Partyzantów 78

Biuro Rachunkowe EFEKT

Busko Zdrój, Langiewicza 39

Biuro Rachunkowe DASMA - usługi księgowe

Pińczów, ul. 3-go Maja 20A

Biuro Rachunkowe TAXFAIRY Adriana Piotrowicz

Solec-Zdrój, Kolonia Zagajów 2

Imprezy/wydarzenia w regionie

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />

Galeria Belweder w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury już 
niebawem stanie się miejscem, gdzie sztuka spotka się z fascynującym 
światem natury. Cztery utalentowane artystki: Beata Borek, Tamara Maj, 
Barbara Wnuk-Spirowska i Urszula Lubczyńska-Gładka, zaprezentują swoje 
niezwykłe prace podczas wystawy malarskiej "Kwiatowe Inspiracje".
W marcu, miesiącu poświęconym kobietom, Dom Zdrojowy przy buskiej Tężni 
stanie się miejscem wyjątkowej ekspozycji artystycznej. Pod tytułem "Być
 kobietą" kryje się wystawa prac dwóch utalentowanych artystek: Dominiki
 Bali i Pauliny Musiał.

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przy Tężni w Busku-Zdroju.<br />
2024-03-01 - 2024-03-31

Wydarzenia przy buskiej Tężni

<p>
Od 8 marca 2024 roku, Willa Polonia w Busku-Zdroju będzie gościć
 nową, fascynującą wystawę malarstwa Mateusza Kędziory. Wernisaż tej 
wyjątkowej ekspozycji odbędzie się 8 marca o godzinie 18:00, zapraszając
 miłośników sztuki do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu.
</p><p> </p><p> </p><p> </p>

W czwartek, 21 marca o godz. 11:00 zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na uroczyste wręczenie nagród Laureatom w 
konkursie na "Palmę Wielkanocną".
2024-03-21 - 2024-04-13

Wystawa pokonkursowa Palm Wielkanocnych

Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników sztuki na wernisaż Leszka Wawrzyka, który odbędzie
 się w piątek, 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii 
Antresola.

W dniach 9-11 kwietnia 2024 roku mieszkańcy Buska-Zdroju będą 
mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu 
kulturalnym - mobilnym widowisku edukacyjnym pt. "ISKRY NIEPODLEGŁEJ". 
Przedsięwzięcie to prezentacja Polaków i Polek, którzy mieli istotny 
wpływ na historię kraju i światowej kultury.
2024-04-09 - 2024-04-11

Iskry Niepodległej w Busku-Zdroju


Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników dobrej muzyki na koncert wyjątkowego duetu 
Indivi-Duo, który odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18:00 w Klubie 
Muzycznym Stradivarius BSCK.
Arte Creatura Teatr Muzyczny zaprasza 21 kwietnia o godz. 19:00 
do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na spektakl operetkowy 
'Wiedeńska krew' Johanna Straussa.
Klub Athletics Busko-Zdrój serdecznie zaprasza 27 kwietnia na 
pierwszy Buski Bieg Nocny, który odbędzie się w zupełnie nowej odsłonie!
 Czy jesteście gotowi na wyjątkowe wyzwanie i magiczną nocną podróż 
przez zakamarki naszego uroczego miasta?

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach 
serdecznie zaprasza do udziału w 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem.
 Ruszył nabór zgłoszeń do jednego z najstarszych, najbardziej 
prestiżowych i oczekiwanych konkursów dla wykonawców muzyki ludowej w 
Polsce.
2024-05-01 - 2024-06-02

48. Buskie Spotkania z Folklorem

Już niedługo mieszkańcy Busko-Zdroju będą mieli okazję przeżyć 
niezapomniany wieczór pełen śmiechu i rozrywki. Rafał Rutkowski, znany 
też jako "Rutek", zawita do naszego miasta ze swoim najnowszym programem
 "Żarty dla mas". Zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w
 sobotę, 11 maja 2024 roku, o godzinie 18:00.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich 
miłośników podróży, fotografii, muzyki i literatury na niezwykłe 
spotkanie z Marcinem Kydryńskim. Spotkanie odbędzie się 22 maja o 
godzinie 18:00 w sali widowiskowej BSCK.

Klasyczne hity The Beatles, takie jak "Yesterday", "Let It Be", 
czy "Hey Jude", są znane każdemu. Ich piosenki inspirowały kolejne 
pokolenia artystów na całym świecie. Dlatego też serdecznie zapraszamy 
na wyjątkowy koncert, który odbędzie się 26 maja o godzinie 19:00 w 
Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
Z radością ogłaszamy, że Busko-Zdrój znalazło się na trasie 'Muzeum na kółkach'.  Do Buska-Zdroju muzeum zawita 30 maja.

Ogłoszenia

Dodano: 2024-03-28 16:09:28

PRACA DLA POKOJOWEJ

Dodano: 2024-03-28 15:43:16

Szukam Luźnej Relacji Z Mężczyzną

Dodano: 2024-03-28 12:56:19

Drukarka HP officejet pro 6230

Dodano: 2024-03-28 12:43:35

Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 11:15:17

Kupię maszynę rolniczą

Dodano: 2024-03-28 10:21:11

Praca od zaraz

Dodano: 2024-03-28 09:54:42

garaż "blaszak"

Dodano: 2024-03-28 09:50:40

Wywóz ziemi

Dodano: 2024-03-28 09:43:20

Poznam Realnego Pana

Dodano: 2024-03-28 07:05:06

Montaż anten naprawa komputerów laptopów

Dodano: 2024-03-28 06:12:39

Utylizacja, wywóz sprzętu sportowego fitness, re...

Dodano: 2024-03-27 18:26:23

Usługi

Dodano: 2024-03-27 16:41:19

Szukam pracy

Dodano: 2024-03-27 14:26:11

Mieszkanie do wynajęcia

Dodano: 2024-03-27 14:19:23

wynajmę mieszkanie