Strona startowa

Wiadomości - Biznes

Inwestowanie w kontrakty terminowe - bezpieczniejsza alternatywa działań na giełdzie

Dodał: Marta Data: 2021-02-22 09:10:06 (czytane: 1838)

Kontrakty terminowe pojawiły się na rynku finansowym stosunkowo niedawno. Były one odpowiedzią na zmieniające się wartości stóp procentowych, wzrosty kursów walut, cen akcji i produktów, jakie ogarnęły rynki światowe w latach 70. XX wieku.Niestabilna sytuacja wręcz wymusiła wprowadzenie instrumentów pochodnych, aby ograniczyć ryzyko inwestujących na giełdzie. Prawdziwe zainteresowanie kontraktami zauważalne jest jednak dopiero od kilku lat.

Zobacz

Zmiana trendów wśród inwestorów

Utrzymujące się niskie stopy procentowe spowodowały, że zainteresowanie lokatami i produktami oszczędnościowymi zmalało. Inwestorzy szukający bezpiecznych sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy i uzyskania przy tym korzyści materialnych coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości. Odważniejsi próbują swoich sił na giełdzie. Klasyczny trading dla osób niedoświadczonych wiąże się z ryzykiem poniesienia strat. Rozwiązaniem, które w ostatnich latach cieszy się wzrostem popularności, jest inwestowanie na rynku futures.

Znacznym ułatwieniem dla inwestorów jest możliwość zakupu kontraktów terminowych przez każdego, kto jest posiadaczem rachunku maklerskiego. Mimo iż pochodne instrumenty finansowe są bezpieczniejszym sposobem inwestycji niż zakup akcji, nie poleca się rozpoczynania przygody z zakupami na giełdzie bez posiadania doświadczenia na rynku finansowym. Jednak nie tylko rynek giełdowy jest jedynym miejscem, gdzie dokonać możemy zakupu kontraktów terminowych. Chociaż stanowi on najpopularniejsze miejsce, wiele osób decyduje się na ominięcie rynku giełdowego i zakup kontraktów bezpośrednio z podmiotem.

Swoją popularność kontrakty terminowe zyskały dzięki możliwościom planowania inwestycji, co jest szczególnie korzystne dla firm, które decydują się na ten krok w celu zabezpieczenia się przed wahaniami rynkowymi. Zaletą tego typu inwestycji jest określenie z góry ceny zakupu instrumentu finansowego, a także daty realizacji zlecenia oraz sprzedaży aktywów. Rozwiązanie to jest stosowane nie tylko przez indywidualnych inwestorów detalicznych, ale także przez spółki handlowe czy twórców rynku.

Chociaż kontrakty terminowe najczęściej używane są do handlu na rynkach towarowych, równie często stosowane są także w handlu na rynku Forex. Dzięki ograniczeniu ryzyka wzrostu lub spadku cen instrumentu bazowego, kontrakty te zawierane są do handlu akcjami, indeksami czy walutami, a od niedawna również kryptowalutami. Kontraktem, który cieszy się szczególną popularnością, jest para walutowa EUR/PLN.

Co należy wiedzieć o kontraktach terminowych?

Chęć rozpoczęcia inwestowania na rynku futures wiąże się z koniecznością zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącego rynku giełdowego. Inwestor zainteresowany zakupem kontrakty terminowego musi wybrać serię instrumentu. Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych możemy spotkać cztery serie, oznaczone literami H, M, U, Z. Znajomość symboli literowych pozwala inwestorowi poznać datę zakońzzenia kontraktu. Kontrakty znakowane literą H rozliczane są w marcu, literą M - w czerwcu, U - we wrześniu, a Z - w grudniu. Rozliczenia kontraktów terminowym zawsze mają miejsce w trzeci piątek, trzeciego miesiąca kwartału. Nie bez powodu dzień ten, w kręgach traderów nazwany został jako "Trzy wiedźmy".

Instrumenty pochodne wykorzystywane są zazwyczaj w celu inwestowania krótkoterminowego. Decyzja o zakupie kontraktów terminowych z konkretną datą zakończenia, nie oznacza, że inwestujący nie może wcześniej zamknąć pozycji. Chcąc zakończyć pozycję przed określonym terminem, inwestor musi dokonać transakcji przeciwnej, co jest obarczone ryzykiem straty. Podczas zamykania kontraktu terminowego brana jest pod uwagę aktualna cena rynkowa. W przypadku zakończenia kontraktu wraz z wygaśnięciem terminu przyjmuje się cenę ustaloną w zapisie kontraktu.

Inwestując w kontrakty terminowe, istnieje możliwość skorzystania z dźwigni finansowej. Korzystając z lewara, zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć zyski. Niestety wiąże się to także z dużym ryzykiem straty kapitału inwestycyjnego. Decydując się na taki ruch, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, a także zapoznać się z podstawami teoretycznymi działania dźwigni.

Początkujący inwestorzy powinni rozważyć skorzystanie z usług doświadczonych brokerów. Chociaż wydawać by się mogło, że posiadanie dostęp do giełdy przez brokera jest standardem, wciąż wielu z nich oferuje handel CFD. Ważne jest także, aby broker nie był stroną transakcji. Wybór odpowiedniej osoby pozwoli nie tylko na wyjaśnienie najważniejszych pojęć, ale także na doradzenie, w jakie kontrakty terminowe inwestować.

/Artykuł zewnętrzny/

Zobacz także

Praca w Unii Europejskiej – bliżej niż myślisz

Dodane: 2021-04-15 13:10 - Komentarze  (0)  czytane (1096)

TAGI: Praca za granicą, Praca w Unii, bezrobocieKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.201.220

Biura rachunkowe

Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka

ul. Partyzantów 78, 28-100 Busko-Zdrój

Biuro Rachunkowe EFEKT

Plac Targowy 4, 28-100 Busko Zdrój

Biuro Rachunkowe DASMA - usługi księgowe

Widuchowska 51, 28-100 Busko-Zdrój

Ubezpieczenia

A-TU MULTIAGENCJA UBEZPIECZENIOWA - Piotr Kardynał

ul. Kwiatowa 7, 28-100 Busko-Zdrój

Nieruchomości na wynajem

Zarezerwuj nocleg

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

Bajkowa 7/15, 28-100 Busko-Zdrój

Willa SŁONECZNA - noclegi, pokoje gościnne

ul. Słoneczna 18, 28-100 Busko-Zdrój

Willa Bolesław - pokoje do wynajęcia

ul. 12-go Stycznia 9, 28-100 Busko-Zdroj

Willa MARCEL - noclegi, komfortowe pokoje gościnne

ul. Słoneczna 23, 28 -100 Busko-Zdrój

busko.com.pl poleca

Uwaga pacjenci SPZPOZ w Busku-Zdroju!

Samodzielny Publiczny Zespół Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju...

Zakupy utrudnione z powodu koronawirusa

Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wprowadzają...

Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki jednorazowe?

Na wtorkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Ogłoszenia

Dodano: 2021-04-18 09:45:57

OCIEPLENIA DOCIEPLENIA ELEWACJE

Dodano: 2021-04-18 09:45:57

OCIEPLENIA DOCIEPLENIA ELEWACJE

Dodano: 2021-04-18 09:23:53

Rowerek biegowy

Dodano: 2021-04-18 09:22:33

Obrazy

Dodano: 2021-04-18 09:19:34

Rowerek biegowy

Dodano: 2021-04-18 09:18:23

Mebloscianke

Dodano: 2021-04-18 08:26:33

Kupię agregat uprawowy lub glebogryzarkę

Dodano: 2021-04-18 07:25:52

Poznam pana do spotkań

Dodano: 2021-04-18 07:25:14

Poznam pana do spotkań

Dodano: 2021-04-18 06:27:54

Gotowe Spółki z VAT EU - Łotewska, Słowackie, Czes...