I - Puchar Polski Kadetów w styl wolnym w Nowinach udany dla Połanieckich zapaśników

Dodał: Marta Data: 2020-03-14 11:23:00 (czytane: 29949)

W miniony weekend (7-9 marca 2020 roku) w Nowinach, odbył się Puchar Polski kadetów w zapasach- styl wolny.

Zobacz

Oprócz tego, że był to pierwszy pucharowy start, to należy dodać, że turniej był pierwszą z dwóch kwalifikacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w tej kategorii wiekowej, a jednocześnie był to III Memoriał Ksawerego Waliszewskiego. Decyzją kapituły Polskiego Związku Zapaśniczego zmarły w 2013 roku patron memoriału- trener Granatu i STS Skarżysko-Kamienna, sędzia między innymi: igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 i Atlancie w 1996 roku, oraz  działacz, zasiadającym we władzach Polskiego Związku Zapaśniczego, który został pośmiertnie przyjęty do galerii sław polskich zapasów.Specjalny dyplom na ręce córki przekazał Andrzej Supron.

Wróćmy jednak do turnieju… który stał na bardzo wysokim poziomie sportowym. W bardzo mocnej i licznej obsadzie zaprezentowali się podopieczni trenera Tadeusza Szkwarka- zapaśnicy z Miejskiego Klubu Sportowego CZARNI Połaniec. Biorąc pod uwagę, że o cenne pucharowe medale walczyło 229 zawodników z 69 klubów. Wśród zawodników z Połańca najlepsza wywalczona lokata to V-te miejsce Igora Parjaszewskiego w kategorii wagowej do 55 kg. Tym wynikiem zapewnił sobie kwalifikacje do OOM. Drugim zawodnikiem, który może liczyć na wywalczoną  kwalifikacje jest Damian Sijka, który zajął VIII-miejsce. Trzecim uczestnikiem turnieju był Filip Damm, który zajął XI – miejsce, i będzie musiał powalczyć w drugiej kwalifikacji, o start na tej prestiżowej imprezie sportowej (kwalifikację z dwóch pucharów w każdej kategorii wagowej, zdobywa szesnastu najlepszych zawodników w Polsce). Miłym akcentem był również fakt nagrodzenia przez rodzinę Waliszewskich  voucherem najlepszego zawodnika województwa świętokrzyskiego-  Igora Parjaszewskiego z Połańca.

Zobacz Zobacz

Po raz pierwszy, po zakończeniu kariery zawodniczej w roli trenera wystąpiła Monika Michalik- brązowa medalistka  Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata, multimedalistka mistrzostw Europy, czternastokrotna mistrzyni Polski.

Zobacz
  Zobacz

Drużynowo zwyciężył klub LUKS SUPLES (Kraśnik) przed WLKS Nowe Iganie (Siedlce) i LKS ORZEŁ (Namysłów). Nasz MKS CZARNI Połaniec uplasował się na 24. miejscu. W klasyfikacji województw zwyciężyło województwo zachodniopomorskie przed województwami: lubelskim i mazowieckim. Województwo świętokrzyskie znalazło się na 13 miejscu.