Strona startowa

Wiadomości - Sport

Dreszczowiec z happy endem na zakończenie sezonu rzutowego

Dodał: Milena Data: 2014-09-23 14:45:42 (czytane: 5372)

W ostatni weekend lata 2014 roku odbyły się w Błoniu koło Warszawy finałowe, piąte ogólnopolskie zawody rzutowe z cyklu Drużynowych Mistrzostw Polski i Indywidualnego Pucharu Polski.

Agroturystyka Wełnianka w Solcu-Zdroju
,agroturystyka, świętokrzyskie, gospodarstwo agroturystyczne, nocleg, noclegi, wypoczynek, busko, solec-zdrój, pokoje do wynajęcia, pokoje gościnne, wełnin, solec,

Wełnin 136B. 28-131, Solec-Zdrój

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko ZdrójW tych zawodach w reprezentacji okręgu kieleckiego PZW znalazło się 5 zawodników z koła PZW w Busku-Zdroju (seniorzy Jacek Kuza i Mariusz Janik, kobiety Renata Kuza i Magdalena Kuza oraz junior Maciej Kuza), 3 zawodników z koła PZW w Brodach (seniorzy Jan i Paweł Kita, juniorka Donata Żelazowska) oraz 2 młodych zawodników z koła PZW w Kazimierzy Wielkiej (junior Szymon Godzisz i kadet Sławomir Gruszka).


zawody_casting.jpg
Reprezentacja okręgu kieleckiego PZW na zawodach w Błoniu

Szczególne emocje związane zazwyczaj z rozstrzygającym całoroczną rywalizację startem, zostały w tym roku spotęgowane przez bardzo trudną sytuację drużyny męskiej okręgu PZW w Kielcach - "etatowych” od lat zdobywców medali drużynowych mistrzostw Polski. Nasi panowie bowiem, po 4 z 5 startach zajmowali wprawdzie medalowe, trzecie miejsce, ale z taką samą ilością punktów co niezwykle mocna drużyna z Poznania oraz ze stratą, aż 3 punktów (przyznawanych za miejsca na poszczególnych zawodach) do wyprzedzającej ich drużyny okręgu Legnica. Na pierwszym miejscu plasowała się natomiast drużyna okręgu Katowice mająca nad rywalami bezpieczną przewagę, aż 6 punktów. Zdobycie więc przez naszych zawodników jakiegokolwiek medalu Drużynowych Mistrzostw Polski i podtrzymanie wieloletniej dobrej passy wymagało oprócz doskonałego występu również splotu korzystnych okoliczności, lub zagrania …va banque.

Sztab trenerski naszej reprezentacji postawił właśnie na to ostatnie rozwiązanie. Korzystając z dopuszczonej regulaminem Drużynowych Rzutowych Mistrzostw Polski możliwości wystawienia w poszczególnych zawodach większej ilości drużyn w danej kategorii oraz wykorzystując potencjał ilościowy i jakościowy licznej w naszym okręgu grupy zawodników o wysokich umiejętnościach sportowych. Do startu w zawodach w Błoniu zgłoszone zostały dwie silne drużyny okręgu kieleckiego PZW - pierwsza w składzie: dwóch seniorów Jacek Kuza i Jan Kita oraz junior Maciej Kuza i druga w składzie dwóch seniorów Mariusz Janik i Paweł Kita oraz kobieta Magdalena Kuza. Wprowadzenie do naszych drużyn męskich czołowego polskiego juniora i kobiety mogło się odbyć bez nadmiernego ryzyka utraty szans medalowych drużyn rywalizujących w kategorii kobiet i młodzieży, ponieważ nasza drużyna  kobieca wypracowała sobie przed startem w Błoniu przewagę 3 i 5 punktów nad rywalkami z Lublina i Białegostoku, a drużyna młodzieżowa zajmowała VIII lokatę bez realnych szans na awans choćby do czołowej szóstki w kraju.

Przedstawiona sytuacja i przebieg rywalizacji drużyn męskich na zawodach w Błoniu zapewniły niespotykane emocje do ostatniego rzutu w kończącej zawody konkurencji - odległość spinningowa. Okazało się bowiem, że obie drużyny męskie okręgu Kielce wprawdzie wyprzedzają drużynę z Legnicy, ale do zespołu okręgu Katowice mamy sporą stratę 20 punktów, tj. po ponad 4 metry na każdego zawodnika z drużyny.

Po dwóch kolejkach rzutów odległości spinningowej sytuacja się odwróciła na naszą korzyść, ponieważ Paweł Sobota z drużyny okręgu Katowice miał dwie "spalone” próby. Jednak w trzeciej, ostatniej serii odległości spinningowej, Paweł Sobota nie chcąc ryzykować przegranej swojej drużyny, oddał rzut "na zaliczenie” znad głowy, uzyskując 52 metry, co ponownie przesuwało drużynę z Katowic przed naszą pierwszą drużynę i odbierało nam szansę na odrobienie straty 3 punktów do drużyny okręgu Legnica. Ostatnie słowo należało jednak do naszych reprezentantów. Najpierw Jacek Kuza poprawił w 3 kolejce swój rzut uzyskując najdłuższą wśród wszystkich seniorów odległość 70,45 metra. Jako ostatni z drużyny do swojej próby podszedł junior Maciej Kuza - aktualny mistrz świata juniorów w tej konkurencji. Maciek po mistrzowsku wytrzymał presję  uzyskując odległość 70 metrów bez 8 centymetrów i poprawiając swój poprzedni rzut o blisko 4 metry.

zawody_casting1.jpg
Maciek Kuza w czasie rozstrzygającego rzutu na odległość 69,92 metra

Nerwowe, prowizoryczne obliczanie wyników drużynowych dawało jednak wygraną o 1 punkt drużynie z Katowic. Dokładne wyliczenie sędziów wykazało jednak po chwili, że nasza drużyna pokonało po raz pierwszy w tym sezonie drużynę zwycięzców całego cyklu Drużynowych Mistrzostw Polski z okręgu Katowice, o zaledwie 1,59 pkt, tj. o 1,06 metra! (1 metr rzutu na odległość spinningiem daje 1,5 punktów wielobojowych). Ponieważ w zawodach w Błoniu zwyciężyła drużyna z Poznania, przed drużyną Kielce I, Katowicami, Kielce II i Legnicą, oznaczało to, że misterny plan naszych trenerów powiódł się w 100% dając naszej drużynie męskiej brązowe medale Drużynowych Mistrzostw Polski na 2014 rok!

Osłabiona wspomnianym wyżej przesunięciem drużyna kobieca w składzie Renata Kuza i Donata Żelazowska, utrzymała w łącznej całorocznej klasyfikacji przewagę nad drużynami z Lublina i Białegostoku. Zajęte w Błoniu IV miejsce pozwoliło naszym zawodniczkom cieszyć się - po raz trzeci z rzędu – z tytułu Drużynowych Mistrzyń Polski. Oprócz wyżej wymienionych w drużynie tej w 2014 roku występowały również Magdalena Kuza i Jagoda Żebrowska. Wielkie brawa!

zawody_casting2.jpg
Medalistki Drużynowych Mistrzostw Polski`2014 – I miejsce Kielce, II m. Lublin, III m. Białystok

Drużyna młodzieżowa naszego okręgu w której występowali w tym roku: Maciej Kuza, Donata Żelazowska, Patryk Duda, a na zawodach w Błoniu Szymon Godzisz i Sławomir Gruszka z koła PZW w Kazimierzy Wielkiej, zajęła w końcowej klasyfikacji VIII miejsce, a więc o dwa lepsze niż przed rokiem.

zawody_casting3.jpg
Donata Żelazowska w czasie odległości muchowej

Dzięki udanemu startowi na zawodach w Błoniu nasi czołowi zawodnicy odnieśli sukcesy również w całorocznej klasyfikacji Indywidualnego Pucharu Polski.

Mimo porażki na ostatnich zawodach w sezonie z Aleksandrą Harendą z Poznania kolejny, już 7 w karierze Puchar Polski zdobyła Magdalena Kuza (poprzednio w 2007 w kat. kadetów, w latach 2008 – 2011 w kat. juniorek i w 2013 w kat. kobiet).

zawody_casting_1.jpg
Magdalena Kuza przed startem w finale arenberga, który wygrała wynikiem 94 pkt. na 100


Najlepszy w 2014 roku występ zanotowany na zawodach w Błoniu przez naszego seniora Jacka Kuzę (II miejsce z wysokim wynikiem 504,885 pkt za Włodzimierzem Targoszem z Poznania), dał naszemu aktualnemu mistrzowi Polski i mistrzowi świata wysoką drugą lokatę w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski w kategorii mężczyzn.

Ostatnią medalową pozycję w tej klasyfikacji dla naszych barw wywalczyła juniorka Donata Żelazowska z koła w Brodach, która dzięki III miejscu w Błoniu z nowym rekordem życiowym – 408,465 pkt, utrzymała III lokatę również w końcowej klasyfikacji PP na 2014 r.

zawody_casting_2.jpg
Donata Żelazowska w czasie treningu skisha spinningowego

Swoją dominującą pozycję w konkurencjach multiplikatorowych po raz kolejny potwierdził w Błoniu Jan Kita. Wygrał on zawody z najwyższym w sezonie wynikiem 253,075 pkt (100 pkt w skishu multi!), zapewniając sobie triumf w łącznej klasyfikacji 2-boju multi w 2014 roku. Na II miejscu w tym wieloboju uplasował się piąty w Błoniu Jacek Kuza. Warto odnotować kolejny w tym roku na krajowych zawodach najdłuższy rzut ciężarkiem 18 gram sprzętem multiplikatorowym w wykonaniu Pawła Kity z koła w Brodach. Jego 105,75 metra, przy całkowicie bezwietrznej pogodzie zrobiło na rywalach i obserwatorach wielkie wrażenie. Taka odległość uzyskana w tych warunkach dawała by bowiem naszemu zawodnikowi pewny finał, a prawdopodobnie również medal na większości mistrzostw świata!

zawody_casting_3.jpg
Nasi specjaliści od oburęcznych rzutów na odległość w oczekiwaniu na start; od lewej: Mariusz Janik, Jan Kita, Donata Żelazowska, Jacek Kuza i Paweł Kita

Najdłuższy jednak rzut zawodów w Błoniu oddał nasz senior Jacek Kuza, który zdominował całoroczną rywalizację w 2-boju odległościowym (wygrał 4 z 5 zawodów cyklu o Puchar Polski oraz Indywidualne Mistrzostwa Polski w Gogolinie). Ciężarkiem o wadze 18 gram rzucił oburącz sprzętem spinningowym na odległość 108 metrów i 2 centymetrów. Jak z tego widać kołowrotek spinningowy ciągle jeszcze okazuje się być efektywniejszym narzędziem do dalekich rzutów, niż multiplkator, choć różnice w uzyskiwanych przez czołowych zawodników odległościach, przy użyciu obu rodzajów kołowrotków, systematycznie się zmniejszają na korzyść doskonalszych i bardziej wyrafinowanych multiplikatorów. 

zawody_casting_4.jpg
Jacek Kuza w czasie rzutu na odległość ciężarkiem 18 gram

Udane starty w całorocznym cyklu zawodów o Indywidualny Puchar Polski i Drużynowe Mistrzostwo Polski naszych młodych zawodników i kobiet z koła Busko-Zdrój będących mieszkańcami Gminy Busko, zostały wsparte dotacją UMiG w Busku-Zdroju przeznaczoną na wsparcie rozwoju kultury fizycznej i sportu wśród dzieci, młodzieży i kobiet gminy Busko-Zdrój w dyscyplinie castingu (wędkarstwa rzutowego). Z dotacji tej sfinansowano wyjazdy części naszych zawodników i trenera na 3 ogólnopolskie imprezy kwalifikacyjne oraz zakup sprzętu wędkarskiego i strojów sportowych używanych przez naszych reprezentantów w ciągu całego roku./J. Kuza/


Reklama.

Tagi: Mistrzostwa Polski   Puchar Polski   zawody   sport

Zobacz także

Województwo świętokrzyskie zaprasza na Świętokrzyskie Cup - wakacyjny turniej online w FIFA 20!

Dodane: 2020-07-09 13:08 - Komentarze  (0)  czytane (739)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.85.214.125

(2014-09-23 18:36:38)

Gratulacje dla zawodników i zawodniczek z Buska Zdroju-Jesteście najlepsi.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Siłownie i Fitnes

BODYMANIAK Klub sportowy - siłownia

Wojska Polskiego 2A, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Kluby sportowe

BODYMANIAK Klub sportowy - siłownia

Wojska Polskiego 2A, 28-100 Busko-Zdrój

Aeroklub Regionalny w Pińczowie

ul. Legionistów 26 A, 28-400 Pińczów

Nieruchomości na sprzedaż

Działka budowlana 1350m2 Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 49000zl

Działka budowlana 1360m2, altanka, garaż. Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 39900zl

Oferujemy piękną działkę nr 508/2 o pow. ponad 1350m2, z wydanymi warunkami zabudowy, w Zbrodzicach 3km od Buska-Zdroju. Na działce stoi altanka i garaż. Działka

Działka budowlana 1350m2 Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 39900zl

Oferujemy piękną działkę nr 508/3 o powierzchni ponad 1350m2, z wydanymi warunkami zabudowy, w Zbrodzicach 3km od Buska-Zdroju. Działka równa, prostokątna, 3 linia

Działka budowlana 2000m2 Busko-Zdrój, Wolica Siesławska Na sprzedaż
Cena: 99000zl

Działka budowlana 1320m2 Włodarka, 1km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 89000zl

Działka budowlana nr 152/1 o pow. 1320m2. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych na peryferiach Buska-Zdroju, w pięknej okolicy otoczonej lasami. Wydane

Działka budowlana 1380m2 Włodarka, 1km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 85000zl

Dom 260m2, 2 garaże, działka 2006m2, Busko-Zdrój, ul.Królowej Jadwigi Na sprzedaż
Cena: 899000zl

Piękny, duży dom (indywidualny projekt) z dwoma garażami i budynkami gospodarczymi, na dużej - ponad 20 arowej działce, blisko centrum Buska-Zdroju. Zbudowany z najwyższej

Mieszkanie 60m2, 3 pokoje, 1 piętro. Busko-Zdrój, os Andersa Na sprzedaż
Cena: 310000zl

Świetna lokalizacja, wszędzie blisko: szkoła, kościół, markety, przedszkole, szpital. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się tereny rekreacyjne: staw, skatepark,

Dom Judasze 110m2 + 80m2 mieszkalna suterena, piękna działka 7300m2 Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Dom 180m2 na działce 28a. Stopnica ul. Źródła Na sprzedaż
Cena: 279000zl

Ogłoszenia

Dodano: 2020-07-11 23:20:32

Napalona szuka faceta

Dodano: 2020-07-11 23:14:53

Działka budowlana z warunkami zabudowy

Dodano: 2020-07-11 22:54:36

Zatrudnię

Dodano: 2020-07-11 22:31:36

poznam dziewczyne

Dodano: 2020-07-11 22:30:20

pomogę

Dodano: 2020-07-11 21:46:47

SPRZEDAM DZIAŁKĘ!!

Dodano: 2020-07-11 21:29:44

dj Konrad - śpiewający dj z akordeonem, karaoke

Dodano: 2020-07-11 21:27:27

zespół Tenor

Dodano: 2020-07-11 19:37:29

lokale do wynajęcia!!!

Dodano: 2020-07-11 19:35:29

lokale do wynajęcia!!!