Debata: Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba (video)

Dodał: Milena Data: 2013-12-23 09:04:50 (czytane: 5014)

W dniu 11.12.2013 r. w siedzibie Lokalnego Centrum Ekonomii Społecznej przy Parafii p.w. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, odbyła się debata: "Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba".

W wyniku ponad czterogodzinnego spotkania nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule debaty. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że niezależnie od rozstrzygnięcia, PES powinny powstawać, bo dają miejsca pracy tym, którzy najbardziej ich potrzebują. Potrzebujących jest coraz więcej. Z problemem bezrobocia zmaga się dzisiaj pokolenie, którego rodziców dotknął ten problem  - „bezrobotne dzieci bezrobotnych”. 

Wieloletnie tkwienie całych rodzin w bezrobociu sprawiło, iż wielu przyzwyczaiło się do swej sytuacji i zobojętniało, uważając, że tak już musi być. Ale przecież  nie musi! Ci ludzie sami nie poradzą sobie ze swoim problemem,  ale mogą liczyć na pomoc. Pomóc mogą i powinni przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, zainteresowani pomaganiem winni być lokalni przedsiębiorcy, inwestorzy czy sektor bankowy. Ale największa pomoc może spłynąć do tych osób ze strony… ich samych. Najpierw trzeba chcieć zmienić swoje życie, zerwać  okowy bezsilności, a następnie szukać wsparcia wokół siebie.

debata_brat_albert1.jpg 

EKONOMIA SPOŁECZNA - CZŁOWIEK JEST NAJWAŻNIEJSZY

10 listopada 1938 roku Prezydent Ignacy Mościcki nadał pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski‚ za wybitne zasługi w działalności niepodległościowej i na polu pracy społecznej zmarłemu 22 lata wcześniej Twórcy, jak niektórzy twierdzą, pierwszych w Polsce Podmiotów Ekonomii Społecznej (choć wtedy ich tak jeszcze nie nazywano).

Twórca ów był osobą mocno doświadczoną przez los. Kiedy miał 9 lat zmarł mu ojciec, a gdy ukończył 14 – matka. W wieku 18 lat stracił nogę. Osierocony i niepełnosprawny nie załamał się, tylko postanowił działać. Co więcej, nie ograniczył tych działań do poprawy tylko swojego życia, a postanowił pomagać innym. Pomagał bezrobotnym, organizując dla nich rozmaite prace. Pracowali między innymi przy budowie szosy z Zakopanego do Morskiego Oka, czy ścieżki do Czarnego Stawu.

Zawsze starał się pomagać skutecznie, w sposób , który nie uwłaczałby godności potrzebujących  (osób z kręgu zagrożenia wykluczeniem społecznym). Był przeciwnikiem jednorazowych datków (zasiłków) , twierdząc , że jest to zwykle tylko doraźny środek , którego głównym celem jest uspokojenie sumienia bogatych (rządzących) , nie zaś przyjście z autentyczną pomocą potrzebującym. Kto był tym Twórcą?  Powiedziano o nim , że to ” najpiękniejszy człowiek pokolenia” przełomu wieków.  

To także jeden z najbardziej fascynujących Świętych Kościoła katolickiego. Człowiek , który spośród wielu wspaniałych możliwości , wybrał drogę najtrudniejszą. Wyzbywszy się własnych ambicji artystycznych , zrezygnował z wszelkich zaszczytów i przywilejów własnego stanu a także z życia rodzinnego , stając się bratem i ojcem ludzi ubogich i opuszczonych - Adam Chmielowski herbu Jastrzębiec – późniejszy Św. Brat Albert.

debata_brat_albert2.jpg

GOŚCIE IZBY CHLEBA

Obecność na naszej debacie wszystkich zaproszonych przedstawicieli jednostek samorządu  terytorialnego  poszczególnych szczebli świadczy o tym, że los potrzebujących nie jest obojętny przedstawicielom lokalnych, regionalnych i wojewódzkich władz samorządowych. Przybyli  ponadto przedstawiciele sektora gospodarczego, bankowego, społecznego. Izba Chleba, funkcjonująca przy parafii,  stała się na kilka godzin miejscem ciekawej dyskusji.

REWITALIZACJA SPOŁECZNA

Rozpoczynając debatę, ks. Dziekan Marek Podyma stwierdził, iż po rewitalizacji w sferze infrastruktury, której pozytywne efekty są widoczne w naszej „małej ojczyźnie”,  nadchodzi czas na rewitalizację w sferze społecznej. - Zgodnie z założeniami projektu Krajowego Programu Ekonomii Społecznej do 2020 roku, ekonomia społeczna ma stać się ważnym czynnikiem wzrostu zatrudnienia, spójności społecznej oraz rozwoju kapitału społecznego zarówno w wymiarze lokalnym, jak i regionalnym.

Konieczne jest więc wypracowanie w lokalnym środowisku warunków sprzyjających rozwojowi  ekonomii społecznej nie tylko na etapie zakładania, tworzenia podmiotów ekonomii społecznej, ale również na etapie ich funkcjonowania – kontynuował proboszcz parafii Św. Brata Alberta.

-Niezbędne jest doprecyzowanie, a jednocześnie uproszczenie przepisów prawa dotyczących funkcjonowania PES-ów (Podmiotów Ekonomii Społecznej) w taki sposób, żeby można je było bez obaw powszechnie stosować - mówił ks. dr Stanisław Słowik – Dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Możliwe jest od jakiegoś czasu stosowanie tzw. klauzul społecznych w stosunku do PES , które pozwalają zlecanie usług czy dokonywanie zakupów z pominięciem procedury przetargowej, ale  jednocześnie w jednostkach samorządu terytorialnego funkcjonują przepisy, ze względu na które nikt nie odważy się zastosować  tych klauzul. Ks. Dyrektor  podzielił się z zebranymi swoimi doświadczeniami  z działalności Caritas, w którym daje zatrudnienie ponad 800 osobom. W ramach Caritas funkcjonują m.in. spółdzielnie socjalne czy uruchomiony niedawno ZAZ, czyli Zakład Aktywności Zawodowej.

debata_brat_albert3.jpg 

FRANCZYZA SPOŁECZNA I PODPŁOMYKI

Jarosław  Kuba – Prezes Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg” i współtwórca słynnego Bałtowa zapoznał obecnych z nową formą ekonomii społecznej – tzw. franczyzą społeczną i podał przykłady. Spółdzielnia społeczna z Jarosławia otrzymała ze Szwajcarii licencję na produkcję ekologicznej podpałki do grilla, a inna spółdzielnia z Wielkopolski na takiej samej zasadzie szyje ubrania dla znanych firm. Jarek stwierdził, że dać pieniądze na założenie spółdzielni socjalnej, a następnie zostawić tych ludzi samym sobie, jest działaniem wielce ryzykownym i z reguły skazującym ich na niepowodzenie. W ten sposób zgodził się z tym, co sto lat temu mówił Adam Chmielowski.

W czasie powyższych wystąpień w piecu chlebowym zdążyły upiec się podpłomyki. Zarządzono więc kilkuminutową przerwę na ich degustację, a następnie, już z udziałem moderatora – mecenasa Łukasza Chlebnego  -  kontynuowano debatę.


PES – MODA CZY REALNA POTRZEBA?


W tej części, obecne wśród nas przedstawicielki spółdzielni socjalnych: Avocado oraz Dalia podzieliły się z obecnymi swoimi doświadczeniami. Panie z Avocado uraczyły wszystkich wspaniałymi pierożkami i domowym ciastem. Z takim talentem kulinarnym  mogą spokojnie spoglądać w przyszłość swojej spółdzielni. Przedstawiciele  jednostek samorządu terytorialnego i stowarzyszeń reprezentujących 6 gmin, a także sektora gospodarczego i bankowego zgodni byli w stwierdzeniu, iż Podmioty Ekonomii Społecznej to „realna potrzeba”. Coraz powszechniejsza  zgodna opinia, że należy w nich widzieć mocny punkt walki z bezrobociem, powoduje, że staje się ona „nową modą”.


Ta debata była drugą z kolei (pierwszą przeprowadziliśmy 11.10.2013 w Pacanowie). Kolejne dwie odbędą  się w Pińczowie i ponownie w Busku. Na tej ostatniej nastąpi uroczyste podpisanie porozumień partnerskich „Dla Ekonomii Społecznej”.

                                                                                    

 debata_brat_albert.jpg


Lokalne Centrum Ekonomii Społecznej Subregion Południowy serdecznie dziękuje za przyjęcie zaproszenia i wzięcie udziału w debacie: Panu Mieczysławowi Sasowi – Radnemu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Lokalnemu Przedsiębiorcy, Panu Jerzemu Kolarzowi – Staroście Buskiemu, Panu Jerzemu Służalskiemu – Sekretarzowi Powiatu Buskiego i Radnemu Miasta i Gminy Busko - Zdrój, Panu Henrykowi Radoszowi - Wiceburmistrzowi Miasta i Gminy Busko – Zdrój, Panu Pawłowi Zagaja – Wójtowi Gminy Nowy Korczyn, Panu Adamowi Pałysowi – Wójtowi Gminy Solec – Zdrój, Panu Stanisławowi  Krzakowi – Wójtowi Gminy Wiślica, Panu Sławomirowi Kowalczykowi – Wójtowi Gminy Opatowiec, Pani Annie Karwat – Prezesowi Zespołu Banków Spółdzielczych, Panu Bogdanowi Błaszczykowi – Radnemu Miasta i Gminy Busko – Zdrój i Prezesowi Stowarzyszenia Gospodarna Gmina Busko – Zdrój, Pani Agnieszce Milc – Prezesowi Spółdzielni Socjalnej „Avocado”, Pani Magdalenie Brzyś – Prezesowi Spółdzielni Socjalnej „Dalia”, Panu Szczepanowi Sekule – Prezesowi Klubu Bilardowego „Miłek”, Panu Piotrowi Otręba – Prezesowi Stowarzyszenia „Nasze Powiśle”
oraz wszystkim pozostałym Uczestnikom naszej debaty –osobom reprezentującym 5 gmin oraz kilka stowarzyszeń i spółdzielni socjalnych, którzy swoją obecnością ubogacili to wydarzenie.

Dziękujemy również: Ks. Proboszczowi Markowi Podymie za udostępnienie Izby Chleba oraz za  pyszne podpłomyki i żurek, Zarządowi Uzdrowiska Busko – Zdrój za wodę mineralną „Buskowianka”, Paniom ze spółdzielni Avokado za wspaniałe pierożki i ciasto, Paniom: Dorocie i Mirosławie za przygotowanie poczęstunku, Panu Markowi Ciszewskiemu za wsparcie medialne, Panu Łukaszowi Chlebnemu za pełnienie roli moderatora.

Konferencja została zorganizowana w ramach realizacji projektu pn. Lokalne Centrum Ekonomii Społecznej – subregion południowy Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 Priorytet VII Promocja integracji społecznej Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej Poddziałania 7.2.2 Wsparcie ekonomii społecznej.                

/Tekst – M. BĘBENEK, Fot. – K. SZCZESZEK/

 

Zobacz video: 

debata_caritas_video.jpg
Kliknij i oglądaj


 

 stopka_lokalna_debata.jpg

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.222.119.148

-chochół (2013-12-25 19:00:01)

Burakami niech się zajmą rolnicy,mechaniką mechanicy,murowaniem murarze,kuchnią kucharze,bankami bankowcy,ekonomią ekonomiści.Duchowni niech się zajmą tym co do nich należy Amen.

-lili (2013-12-25 18:44:00)

Może się myle ale co niektórzy chcieli by mienie samorządowe i państwowe bez przetargu, choć to tyż czasami może być fikcja.

(2013-12-25 18:39:34)

Podmiotem je Suweren powiedzta co od niego chceta i co dajeta?????????????

-- (2013-12-25 18:00:09)

Spoko spoko - pasiak może być wyrazem protestu alibo majdańskieho poparcia.

-spławik (2013-12-25 11:45:31)

Panowie Wójtowie: z Ponidzia i Powiśla ruszcie kiepałami- pieniądze unijne leża ,możecie sporo ludzi zatrudnić przy regulacji dopływów do rzek-melioracje,dzikie zakrzaczenia,produkcja elementów drobnowymiarowych z pozyskiwanego żwiru, zrobieniu dojazdów,tworzeniu miejsc kempingowych stanic,porządkowaniu terenów .Wprawdzie każdy wylew śmieci zabiera i porządkuje Wam teren ale sporo zostaje.A gdzie kąpieliska sporty wodne.... Ruszcie też kasą.Wisła w połowie jest ponoć
Świętokrzyska dlaczego karty wędkarskie i wszelkie pozwolenia trzeba załatwiać w Krakowie a nie np w Busku czy Sandomierzu ?

-Mi (2013-12-25 11:23:57)

Oceniajcie jak chcecie ale ja na takie spotkanie w pasiaku bym nie przyszedł.Jaki tam gustowny sweterek toje brak gustu takie jest moje zdanie !

- (2013-12-23 22:50:42)

A ten pan w gustownym sweterku w pasy a la zebra to kto ?

-ja (2013-12-23 22:32:34)

Bezrobotnemu jest wszystko jedno do jakiej partii należy osoba, która chce mu pomóc. Ważne, że chce mu pomóc!!!

--sąsiad (2013-12-23 16:52:59)

Pochwalam inicjatywę.Kościół powinien zajmować się min.takimi problemami.Sami duchowni powinni być ubodzy jak chce Papież Franciszek- wtedy bardziej zrozumieją biednego młodego człowieka ,który chce pracować a pracodawcy nie umożliwiają mu zatrudnienia.Ci młodzi z konieczności wyjeżdżają za granicę by pracować na obcy kapitał- niekiedy jak bandosi.Jan Paweł drugi w jednej ze swoich Homilii przestrzegał właśnie przed uciskiem i niewolą ekonomiczną,która niekiedy bardziej dotkliwa jest od narodowej.Pochwalam inicjatywę byle nie zakończyła się zaraz po WYBORACH,pozostawieniem inicjatorów z omawianym problemem, lub po wyczerpaniu środków przeznaczonych na prelekcje i organizacje.Bogaci dadzą sobie radę bez łaski.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...



Szkoła Języków Obcych Europa College

Busko-Zdrój, ul. Batorego 3

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy 7



Konkursy



busko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-04-19 10:49:01

Poznam Pana na spotkania

Dodano: 2024-04-19 10:11:31

Przewozy z południowej Polski do Niemiec i Holand...

Dodano: 2024-04-19 08:23:55

Lokal do wynajęcia

Dodano: 2024-04-19 07:26:32

zatrudnię

Dodano: 2024-04-19 07:24:37

zatrudnię

Dodano: 2024-04-19 07:22:56

zatrudnię

Dodano: 2024-04-19 06:40:18

Butle 11kg

Dodano: 2024-04-19 06:31:57

Wynajmę dom lub sprzedam

Dodano: 2024-04-18 22:49:34

Zatrudnimy Kierowcę z kat. D

Dodano: 2024-04-18 21:51:21

Kawalerka do sprzedania

Dodano: 2024-04-18 21:04:19

Sprzedam działkę rolną

Dodano: 2024-04-18 20:42:28

Ładne przestronne mieszkanie Sikorskiego

Dodano: 2024-04-18 19:43:39

mieszkanie do wynajęcia

Dodano: 2024-04-18 17:55:52

Wykonam

Dodano: 2024-04-18 16:25:00

Sprzedam łóżko dla dziecka