Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Co zrobić z choinką? Uniknij mandatu 500 zł!

Dodał: Marta Data: 2022-01-18 08:23:31 (czytane: 1344)

Święta minęły, powitaliśmy Nowy Rok. Według tradycji, najpóźniej na początku lutego rozbiera się choinkę. Znów na rok pożegnamy bombki, lampki i inne ozdoby, trzeba będzie też uprzątnąć z domu drzewko. Jak to zrobić, aby było zgodnie z przepisami i żebyśmy nie zapłacili mandatu za zaśmiecanie otoczenia?

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Perfekt-Bruk - układanie kostki brukowej, granitowej
www.perfekt-bruk.pl,układanie,kostka,kostki,bruk,brukowa,brukowej,granit,granitowej,granitowa,aranżacje,aranżacja,podwórka,otoczenia,domu,projekt,projekty,zagospodarowanie,podłoże,podłoża,bruk-bet,polbruk,libet,semmelrock,świętokrzyskie,pińczów,kazimierza, profesjonalne proj

Owczary, ul. Długa 48. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój Zobacz

Choinka jako odpad

Niektórzy uważają, że najlepszym sposobem na pozbycie się obsypującej się choinki jest wyrzucenie jej przez balkon, a następnie przeniesienie do osiedlowego śmietnika. Inni preferują wyrzucanie choinki do lasu. Ten drugi sposób jest zabroniony i podlega karze administracyjnej. Natomiast jeżeli chodzi o śmietnik, to owszem, możliwe jest pozostawienie tam choinki. Trzeba to jednak zrobić zgodnie z zasadami pozbywania się odpadów.

Choinki zaliczane są do odpadów zielonych. Z uwagi na rozmiary i biodegradowalność podlegają przepisom o selektywnej zbiórce odpadów. Można choinkę wystawić przy pergoli śmietnikowej tak, aby nie utrudniała dostępu do niej innym mieszkańcom osiedla. Właściciele domów jednorodzinnych mogą wystawić choinki przed posesją, najlepiej wieczorem przed dniem planowanego wywozu śmieci. Wydziały Środowiska urzędów miast mają przygotowane harmonogramy wywozu odpadów na cały rok 2022 w poszczególnych dzielnicach z uwzględnieniem dni, kiedy odbierane będą choinki – w styczniu i lutym.

Choinkę przed wystawieniem rozbieramy ze wszystkich ozdób. Nie trzeba obcinać gałęzi ani ciąć pnia drzewka, chyba że chcemy umieścić je we właściwym dla odpadów zielonych pojemniku – wtedy musi zostać pocięte. Jeżeli mamy w ogrodzie kompostownik, możemy pociąć choinkę i tam ją umieścić. W ostateczności można pociętą choinkę spalić w domowym kominku, aczkolwiek drewno iglaste nie jest zalecane do takich zastosowań z uwagi na duże zażywiczenie.
Jeżeli pozbywamy się choinki w donicy z ziemią, postępujemy identycznie jak z choinką ciętą, ale wcześniej należy ją z donicy wyjąć. Natomiast jeżeli choinka jest w donicy ukorzeniona, można ją przesadzić do własnego ogrodu lub – po uzyskaniu zgody zarządcy – w miejsce publiczne, np. na osiedlowy trawnik. Można to zrobić przy sprzyjającej pogodzie wiosną, kiedy ziemia będzie odmarznięta, a temperatura będzie się utrzymywać powyżej 5 stopni Celsjusza.

Wywóz śmieci bio – kontenery

Kontenery i inne pojemniki do wywozu odpadów biodegradowalnych mają kolor brązowy lub oznakowane są brązowymi naklejkami. Firma zajmująca się wywozem odpadów może podstawić zwykłe kontenery na gruz, ale muszą być one przeznaczone wyłącznie do gromadzenia odpadów bio (w tym choinek) i odpowiednio wyraźnie oznakowane.

W Poznaniu wywóz śmieci biodegradowalnych można zlecić firmie Skipgroup. Zajmuje się ona wywozem wszystkich grup odpadów. Wystarczy zamówić kontener telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy na stronie https://skipgroup.pl/. Pojemnik będzie dostarczony nawet tego samego dnia (jeżeli zamówienie zostanie złożone w godzinach porannych) lub w innym uzgodnionym terminie i odebrany – również w terminie dogodnym dla zamawiającego. Choinka, przeznaczona do wywiezienia w kontenerze, musi być pocięta na fragmenty i pozbawiona wszelkich ozdób.

Jest to bardzo dogodna forma pozbycia się choinki po świętach, ponieważ uniezależnia nas od terminów, wyznaczonych przez służby porządkowe. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób, które np. wyjeżdżają na zimowe urlopy, a termin wywozu przypada podczas ich nieobecności. Ponadto opłatę za wywóz śmieci można znacznie obniżyć, jeżeli z usługi firmy Skipgroup skorzysta większa liczba mieszkańców – wówczas mogą się oni podzielić kosztami wynajmu kontenera.
Zlecając wywóz odpadów bio (i wszelkich innych) firmie usługowej mamy pewność, że pozbywamy się ich zgodnie z przepisami. Firma dysponuje bowiem wszelkimi zezwoleniami na przewóz i utylizację odpadów. Zostaną one właściwie zagospodarowane, a my unikniemy kary administracyjnej za zanieczyszczanie środowiska.

A co dzieje się z odebranymi choinkami? Najczęściej utylizowane są one w ekologiczny sposób, trafiając do elektrociepłowni, gdzie przetwarzane są na energię. Metoda ta ogranicza emisję do atmosfery zanieczyszczeń, powstających podczas procesu spalania. Niewielki procent choinek trafia do ogrodów zoologicznych, gdzie stanowią składnik wyściółki budek lęgowych i klatek dla ptaków oraz małych zwierząt, rzadziej przeznacza się je do produkcji zrębków.

/Artykuł zewnętrzny/

Zobacz także

Zbiórka złomu na terenie gminy Busko-Zdrój

Dodane: 2022-05-27 15:06 - Komentarze  (0)  czytane (258)

TAGI: OSP Mikułowice, straż pożarna, zbiórka złomuKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.176.80

Telewizja

Ostatnie pożegnanie Śp. Franciszka Rusaka

Spotkanie w sprawie projektowania i budowy ścieżek rowerowych

Gala 'Buskowianin Roku 2021' - zapis transmisji LIVE

Inauguracja Dni Otwartych dla Turystyki

XLVI Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju

Promocja Książki 'Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska Zdroju

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Dom 87m2, 4 pokoje, działka 2484m2, staw, Busko-Zdrój, Radzanów Na sprzedaż
Cena: 549000zl

Mieszkanie 2pok. 48.9m2, Busko-Zdrój, os. Sikorskiego. OKAZJA! Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Do sprzedania 2 pokojowe mieszkanie o pow. 48,9m2 na 4 piętrze w bloku nr 6 na os. Sikorskiego w Busku-Zdroju. Mieszkanie widne, ustawne. Świetna lokalizacja, wszędzie

Dom 135,6m2, 6 pokoi, centrum Buska-Zdroju, ul. Grunwaldzka. OKAZJA! Na sprzedaż
Cena: 499000zl

Mieszkanie 58,72m2 3pokoje, parter, os. Sikorskiego, Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 339000zl

Oferujemy Państwu atrakcyjne 3 pokojowe przestronne mieszkanie o pow. ok. 59m2 na parterze w bloku nr 5 na os. Sikorskiego w Busku-Zdroju. Świetna lokalizacja, wszędzie

Dom 120m2 w budowie, 5 pokoi, działka 3900m2, Młyny 10km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 329000zl

Działka budowlana 1288m2, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 114500zl

Atrakcyjne działki budowlane o pow. od 1202m2 do 1957m2, blisko strefy zdrojowej, Busko-Zdrój, Zbludowice.

Działka budowlana 1247m2, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 110900zl

Atrakcyjne działki budowlane o pow. od 1202m2 do 1957m2, blisko strefy zdrojowej, Busko-Zdrój, Zbludowice.

Lokal do wynajęcia 30m2, 2 pokoje, Vis a vis Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju Do wynajęcia
Cena: 1000zl

Działka inwestycyjna 4200m2, ul.Jabłoniowa Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 2500000zl

Działka budowlana 2060m2, Falki gm. Gnojno Na sprzedaż
Cena: 32000zl

Do sprzedania oferujemy Państwu działkę o powierzchni 2060m2 położoną w miejscowości Falki, gm. Gnojno, powiat buski. Działka posiada wydane Warunki Zabudowy na budynek

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Weekend w regionie - sprawdź co będzie się działo!

W naszej weekendowej ściągawce podpowiadamy, jak spędzić weekend w regionie. Dla naszych Czytelników mamy kilka interesujących,...