Strona startowa

Wiadomości - Zdrowie i uroda

Co trzecie dziecko w Polsce skarży się na pogorszenie wzroku. Warto temu zaradzić jeszcze przed pierwszym dzwonkiem

Dodał: Marta Data: 2021-08-26 09:20:38 (czytane: 3429)

Druga połowa sierpnia to dla wielu dzieci i rodziców czas przygotowań do nowego roku szkolnego. Warto pamiętać, że podręczniki i przybory nie wystarczą do sprawnej nauki. Zadbać trzeba również o dobry wzrok, zwłaszcza że w ciągu minionego roku co trzecie dziecko skarżyło się na pogorszenie widzenia.

Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka
www.inntax.pl,Biuro rachunkowe, busko księgowość, księgowe, rachunkowość, kadry, płace, rozliczenia, nfz, pit, vat,cit, usługi informatyczne, strony, www,

ul. Partyzantów 78. 28-100, Busko-ZdrójJednocześnie aż 29% uczniów nie było w tym czasie na badaniu wzroku. Tymczasem nawet niewielkie upośledzenie wzroku może poważnie utrudniać prawidłowy rozwój.

 Zobacz

Dobry wzrok niezbędny do nauki

Wady wzroku stają się coraz częstsze wśród najmłodszych. Na tym etapie życia niezdiagnozowane i nieskorygowane problemy z widzeniem są szczególnie groźne.

Czytanie, pisanie, oglądanie – to kluczowe sposoby przyswajania informacji w czasie nauki. Niewyraźne widzenie spowalnia dziecko w tych czynnościach i zmusza do większego wysiłku. Nieskorygowana wada może ograniczać potencjał intelektualny i tempo jego rozwoju” – zwraca uwagę Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express.

Oczy dzieci wymagają szczególnej troski po pandemicznej izolacji. Zdalna edukacja i czas spędzany w domu sprzyjały powstawaniu wad wzroku. Jak wskazuje badanie przeprowadzone dla Vision Express, 36% uczniów odczuło pogorszenie widzenia. Rodzice są zgodni w ocenie tej sytuacji: wskazują pandemię jako główną jej przyczynę (49%) lub jeden z istotnych czynników (44%).

Podstawowa profilaktyka

Świadomość w zakresie tego, jakim obciążeniem dla wzroku dzieci była pandemia, nie przekłada się na odpowiednią profilaktykę. Aż 29% uczniów na ostatnim badaniu wzroku było ponad rok temu lub nie było wcale. Jeszcze gorzej jest z ochroną dziecięcych oczu przed szkodliwym światłem niebieskim. 40% rodziców nie stosuje jej u swoich pociech w ogóle, a kolejne 33% stosuje ją tylko sporadycznie „Najważniejsze w trosce o wzrok dziecka są regularne badania specjalistyczne przynajmniej raz w roku. Końcówka wakacji to doskonały moment na taką wizytę. Pozwoli ona wykryć i szybko skorygować ewentualną wadę. Także u najmłodszych, którzy mogą nawet nie zauważyć, że ich wzrok nie jest w pełni sprawny” – uczula ekspert.

Z większą uwagą warto też traktować ochronę przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego, które nadmiernie męczy wzrok. Może też zaburzać naturalny cykl dobowy, potęgując problemy z koncentracją. Przed tym wszystkim uchronią okulary, korekcyjne lub „zerówki”, z powłoką blokującą szkodliwy zakres fal – tzw. blue cut.

Zauważyć w porę niepokojące sygnały

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, często nie zgłaszają rodzicom problemów ze wzrokiem. Może to wynikać z nieświadomości lub z obaw przed reakcją rodziców i rówieśników. Dlatego ważna jest czujna obserwacja pod kątem niepokojących symptomów.

Zwracajmy uwagę, czy nasze pociechy nie przysuwają twarzy nienaturalnie blisko do ekranu lub książki, czy nie mrużą oczu. Ostrzeżeniem dla rodziców powinno być też zaczerwienienie oczu dziecka. Skargi dzieci na ból oczu lub głowy, częste zmęczenie i problemy z koncentracją należy potraktować jako sygnał alarmowy” – wylicza dr n. biol. Robert Grabowski.

U progu kolejnego roku szkolnego oczy wymagają czujnej troski. Badanie wzroku dzieci można wykonać w wybranych salonach Vision Express. Listę salonów można znaleźć na www.visionexpress.pl.

Źródło informacji: Vision Express
Reklama

Tagi: PAP   Artykuł sponsorowany    

Zobacz także

Od 1 lutego ważność certyfikatów covidowych skrócona do 9 miesięcy

Dodane: 2022-01-13 10:01 - Komentarze  (2)  czytane (1272)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.225.48.56

Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Działka rolno budowlana 9963m2, Janina, gm. Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 99000zl

Działka o pow. 9963m2, położona w miejscowości Janina, gm. Busko-Zdrój. Wymiary 32m x 308m. Media: prąd, woda. Bezpośredni dostęp do drogi asfaltowej. Przy działce

Działka rolno budowlana 8167m2, Służów, gm. Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 79000zl

Do sprzedania oferujemy Państwu działkę nr 104, o pow. 8167m2, położona w miejscowości Służow, gm. Busko-Zdrój. Wymiary działki: 30.5m x 260m. Media: prąd, woda.

Działka rolno budowlana 5093m2, Służów, gm. Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 99000zl

Dom 75m2, 3 pokoje, Jędrzejów, Lścin Na sprzedaż
Cena: 169000zl

Dom o powierzchni 75m2, 3 pokoje, na pięknej dużej działce 2500m2, położony w miejscowości LŚCIN, gmina Jędrzejów. Działka zabudowana budynkiem mieszkalnym, stodołą

Dom, pensjonat 250m2, strefa zdrojowa, Busko-Zdrój, ul. Bajkowa Na sprzedaż
Cena: 1790000zl

Kamienica w centrum, Busko-Zdrój, ul. Partyzantów Na sprzedaż
Cena: 2500000zl

Dom 50m2, 2 pokoje, działka 2985m2. Busko-Zdrój, Podgaje Na sprzedaż
Cena: 289000zl

Dom o pow. 50m2, składający się z 2 pokoi, kuchni, łazienki, położony na działce o pow. 2985m2 w miejscowości Podgaje gm. Busko-Zdrój. Na działce duży budynek gospodarczy

Budynek usługowo-handlowy. Busko-Zdrój, Plac Targowy 4 Na sprzedaż
Cena: 4500000zl

Działka budowlana 1339m2, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 99900zl

Atrakcyjne działki budowlane o pow. od 1202m2 do 1957m2, blisko strefy zdrojowej, Busko-Zdrój, Zbludowice.

Działka budowlana 1218m2, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 108400zl

Atrakcyjne działki budowlane o pow. od 1202m2 do 1957m2, blisko strefy zdrojowej, Busko-Zdrój, Zbludowice.

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Weekend w regionie - sprawdź co będzie się działo!

W naszej weekendowej ściągawce podpowiadamy, jak spędzić nadchodzący weekend w regionie. A wśród propozycji spektakle, koncerty,...