19 medali, rekord okręgu i 3 miejsce pływaków MUKS UNIA

Dodał: Marta Data: 2021-06-28 09:21:28 (czytane: 4452)

19 medali, pobity Rekord Okręgu i 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej w kategorii młodzik - tak buscy pływacy zakończyli Letnie Mistrzostwa Okręgu Świętokrzyskiego, które odbyły się 5 i 6 czerwca 2021r. w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W zawodach rozgrywanych na 50 m pływalni Rawszczyzna uczestniczyło 156 zawodników z 8 klubów pływackich województwa świętokrzyskiego: KS KSZO Ostrowiec Św., MUKP Korona-Swim Kielce, MUKP MOSiR Orka Kielce, MUKS UNIA Busko Zdrój, SKP Barakuda Starachowice, SL Salos Cortile Kielce, Towarzystwo Sportowe w Połańcu, UKS WODNIK Końskie oraz z 4 klubów spoza naszego okręgu: CSiR MOS w Dąbrowie Górniczej, IUKS ,,Muszelka'' Warszawa, UKP Fala Kraśnik, SP Motyl MOSiR Stalowa Wola.

Zobacz

Zobacz

Busko-Zdrój reprezentowała ekipa trenowana przez Adriana Szumilasa w składzie: Jakub Bisikiewicz, Franciszek Gawlik, Magdalena Grochowina, Weronika Kuc, Amelia Kwiatkowska, Julia Lackorzyńska, Igor Litwiński, Milena Magiera, Mieszko Papier, Mikołaj Przodo, Filip Schabowski, Milena Skoczylas, Ksawery Smoliński, Ewa Sroka, Zuzanna Szybajło oraz Artur Władny.

W trakcie trzech bloków mistrzostw pływacy startowali w 20 konkurencjach podzielonych na kategorię Młodzik (12 - 13 lat) i Open (14 lat +).

Największym sukcesem indywidualnym wśród zawodników MUKS UNIA był start Filipa Schabowskiego na dystansie 50 m stylem klasycznym. Zdobywając złoty medal ustanowił rekord okręgu świętokrzyskiego w kategorii wiekowej Młodzik 12 lat. Oprócz tego Filip stanął na najwyższym stopniu podium za wyścig na dystansie 100 m stylem klasycznym oraz zdobył brązowy medal za wyścig na dystansie 100 m stylem dowolnym.

W kategorii Młodzik aż 5 medali zdobyła Weronika Kuc - na dystansie 100 m stylem klasycznym uzyskała złoto, co dało jej również piąte miejsce w kategorii Open, trzy srebrne medale zgarnęła po startach na dystansach 50 m stylem klasycznym, 100 m stylem motylkowym i 200 m stylem klasycznym. Na 200 m stylem zmiennym była trzecia.

Zobacz

Zobacz

Franciszek Gawlik wygrał rywalizację na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Poza tym zdobył dwa brązowe medale (400 oraz 800 m stylem dowolnym).

Artur Władny jako drugi ukończył wyścig na 200 m stylem klasycznym zdobywając srebrny medal.

W kategorii Open Amelia Kwiatkowska (rocznik 2007) była pierwsza na dystansie 400 m stylem zmiennym. Zdobyła również brązowy medal na 200 m stylem klasycznym. Oprócz tego była czwarta na 100 m stylem klasycznym oraz dwa razy piąta (50 m stylem klasycznym i 200 m stylem zmiennym).

Milena Skoczylas (rocznik 2006) uplasowała się na trzecim miejscu po zakończonym wyścigu na 200 m stylem motylkowym.

Mieszko Papier (rocznik 2006) był piąty na 50 m stylem grzbietowym, Mikołaj Przodo (rocznik 2007) zajął również piątą lokatę na 200 m stylem klasycznym.

W wyścigach sztafetowych damska część drużyny zdobyła cztery medale. W kategorii Młodzik  Magdalena Grochowina, Julia Lackorzyńska, Ewa Sroka i Weronika Kuc zdobyły srebro na dystansie 4 x 200 m stylem dowolnym i brąz na 4 x 100 m stylem dowolnym. Skład sztafety Ewa Sroka, Julia Lackorzyńska, Weronika Kuc i Milena Magiera zakończyły wyścig na dystansie 4 x 100 m stylem zmiennym ze srebrnym medalem. Brąz w kategorii Open należał do Zuzanny Szybajło, Mileny Magiery, Mileny Skoczylas i Amelii Kwiatkowskiej (4 x 200 m stylem dowolnym).

W statystyce medalowej MUKS UNIA zakończyła Letnie Mistrzostwa Okręgu Świętokrzyskiego na 3 miejscu w kategorii Młodzik (za Koroną Swim Kielce i KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski). W kategorii Open zajęła miejsce 5.

Zawody te były dla zawodników 14 i 15 letnich sprawdzianem przed Mistrzostwami Polski.  Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 14 lat odbędą się  1 - 4 lipca 2021 w Olsztynie, natomiast Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 15 lat - 15-18 lipca 2021 w Oświęcimiu.

Zobacz

Zobacz

Zadanie publiczne "Uczestnictwo zawodników MUKS UNIA Busko-Zdrój w Mistrzostwach Polski oraz Letnich Mistrzostwach Okręgu Świętokrzyskiego" jest współfinansowane ze środków Powiatu Buskiego.

Sponsorem buskich pływaków jest MASTERGRUPA Marcin Ciesielski, REALNET Marek Ciszewski oraz Dolina Nidy.