Strona startowa

Wiadomości - Polityka

18 lat Polski w Unii Europejskiej - rozmowa z Europosłem Adamem Jarubasem

Dodał: Marta Data: 2022-05-04 20:31:36 (czytane: 7372)

W rozmowie z Onetem Adam Jarubas, europoseł i wiceszef PSL odnosi się do obecnej sytuacji Polski w Unii Europejskiej.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko Zdrój

Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka
www.inntax.pl,Biuro rachunkowe, busko księgowość, księgowe, rachunkowość, kadry, płace, rozliczenia, nfz, pit, vat,cit, usługi informatyczne, strony, www,

ul. Partyzantów 78. 28-100, Busko-Zdrój

eltraKON Komputery Wojciech P. Kowalczyk
eltrakon.pl,eltrakon, komputery, sieci, alarmy, monitoring, telewizja dozorowa, klimatyzacje, CB, Busko, Busko-Zdrój,

ul. Poprzeczna 1. 28-100, Busko-Zdrój Zobacz

- 18 lat jesteśmy już członkiem Unii Europejskiej. Szybko zleciało.

Tak. W 2004 mieliśmy wielkie szczęście znaleźć się wśród 10 państw przystępujących do UE. Wcześniej przez 10 lat od złożenia wniosku akcesyjnego musieliśmy wykonać olbrzymią pracę przystosowując nasz kraj do funkcjonowania we wspólnocie. Po drodze uczyliśmy się, że razem znaczy więcej i efektywniej. Przed Polską otworzyły się olbrzymie szanse, które wykorzystaliśmy. Do niedawna byliśmy wskazywani jako wzór dla innych, przykład kraju postkomunistycznego, który przeszedł z sukcesem olbrzymie przemiany ustrojowe, społeczne i gospodarcze.
Niestety, za sprawą rządów PiS, ten 18-latek ma od kilku lat jakiś okres buntu. W obecnych czasach jest to bardzo szkodliwe, więc liczę na szybkie wydoroślenie i odpowiedzialność.

- Co nam daje bycie członkiem tej wspólnoty?

Przede wszystkim bezpieczeństwo i rozwój. Przez 12 lat  mogłem obserwować ten proces pracując jako marszałek województwa świętokrzyskiego. Pamiętam poziom z jakiego startowaliśmy i ile pracy włożyli obywatele i władze samorządowe, aby jak najefektywniej wykorzystać szanse jakie dawała nam wspólnota europejska. Proszę porównać choćby stan infrastruktury dziś a 18 lat temu. Widać to zwłaszcza po drogach.

Do dziś jesteśmy znaczącym beneficjentem funduszy UE. Ale fundusze to nie wszystko. W bilansie korzyści największy udział stanowią dochody polskiej gospodarki związane z dostępem do jednolitego rynku europejskiego. Prof. J. Czekaj z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zbilansował niedawno korzyści naszego kraju od momentu akcesji na poziomie 1,8 bln zł. Tylko najbardziej zacietrzewieni ludzie nie potrafią tego docenić. UE okazała się być wspólnotą cywilizacyjną.

- Polacy chyba nie wyobrażają sobie rozstania z UE. Widać to po prawie wszystkich sondażach.

Tak, i to jest na szczęście potężna kotwica, której PiS nie może wyciągnąć i mam nadzieję, że nigdy nie wyciągnie. Bo niedługo straci władzę.

- A pana zdaniem jaka byłaby dziś Polska, gdybyśmy w 2004 r. nie zostali członkiem Unii?

Bylibyśmy na pewno mniej bezpieczni i mniej zamożni. Korupcja za obecnych rządów przyspieszyła, ale proszę sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby nie nasze zakotwiczenie w strukturach unijnych. To co rządzący zrobili z wymiarem sprawiedliwości, demokracją parlamentarną, administracją państwową, mediami wola o pomstę do nieba. Poszliby jeszcze dalej gdyby nie zasady zapisane w traktatach i porozumienia międzynarodowe, na które zgodziły się poprzednie rządy.

- Wojna w Ukrainie zmieni nieco układ sił w UE? Np. stracą Niemcy?  

Wojna w Ukrainie zmienia układ sił na całym świecie, ale dziś nie można stwierdzić jeszcze, w którą stronę to pójdzie. Z pewnością demokratyczny Zachód zjednoczył się w sposób przez nikogo nieprzewidywalny wcześniej. Nie wiem czy Niemcy stracą – na pewno dokonuje się u nich przełom kopernikański jeśli chodzi o patrzenie na bezpieczeństwo energetyczne i na Rosję. Wolałbym jednak mówić nie o tym, kto straci, lecz kto w perspektywie kilku lat zyska. Mam nadzieję, że zyska Polska, że zyska Ukraina i cały nasz środkowoeuropejski obszar.

- Oczywiście Unia ma też swoje słabsze strony, przeżywała kryzysy. Cały czas powinniśmy ją reformować i poprawiać? Jeśli tak, to w których obszarach?

Przede wszystkim nie można jej rozbijać i osłabiać, a to przez ostanie lata, ręka w rękę z Orbanem robiły kolejne rządy PiS. Należy usprawniać działanie UE, która bywa ociążała administracyjnie. Ale pamiętajmy, że UE to nie zewnętrzny twór, jakieś obce mocarstwo z siedzibą w Brukseli, ale wspólnota, którą tworzymy i mamy na nią wpływ poprzez swoich przedstawicieli. Chyba, że świadomie z tego rezygnujemy skłócając nas ze wszystkimi i blokując szanse tak jak w przypadku Krajowego Programu Odbudowy wstrzymanego przez głupi opór PiS w sprawie Izby Dyscyplinarnej.

Warto zastanowić się nad zacieśnianiem współpracy w niektórych dziedzinach. Pandemia i wojna na Ukrainie pokazują, że takie obszary jak ochrona zdrowia, bezpieczeństwo i polityka energetyczna już dziś powinny obfitować w nowe inicjatywy. To się zresztą już dzieje np. w sektorze energetycznym. Oczywiście jest tak, że każde państwo walczy, często brutalnie o swoje interesy, ale sposobem na to jest budowanie ściślejszych polityk wspólnotowych z mocniejszymi instytucjami UE. Sprawna UE to więcej wspólnoty, silniejsze instytucje i szacunek dla reguł prawa.

-  O potrzebie reform najgłośniej mówiły ostatnio rządy Polski i Węgier. Te propozycje są trafione czy jednak idą za daleko?

Rozbijanie Unii, łamanie praworządności, wydawanie pieniędzy unijnych „tylko dla swoich" lub przede wszystkim dla nich - to nie żadne reformy tylko awanturnictwo i naruszanie reguł, na których zbudowana jest współpraca pomiędzy krajami Unii.

Symptomatyczne było to, że ci reformatorzy jak Kaczyński, Le Pen, Orban, Salvini zebrali się w grudniu zeszłego roku w Warszawie, aby wspólnie „reformować" UE według planu Putina, kiedy wszystko już wskazywało na to, że zaatakuje on Ukrainę.

- Teraz spieramy się z Unią głównie o sądy. Solidarna Polska chce nawet zawiesić płacenie składki do UE.

W obecnej sytuacji międzynarodowej, wojny na wschodzie, potrzeby jedności krajów Unii - niech lepiej Solidarna Polska i stający na jej czele pan Z.Z. pukną się mocno w głowę, bo zachowują się tak, jakby działali pod dyktando Putina. A wstrzymywanie składki w momencie kiedy otrzymujemy więcej niż wpłacamy to idiotyzm.

- Solidarna Polska przekonuje, że to Unia szantażuje Polskę, a nie odwrotnie.

Nie chcę się dłużej wypowiadać na temat tych – albo szaleńców, albo pożytecznych idiotów Moskwy.

- Jak ten spór się zakończy, bo scenariuszy jest chyba kilka?

Przeciągając ten spór PiS przegra na tym. I chyba ich bardzo uwiera, że w sprawę rozwiązania sporu z Unią zaangażował się Prezydent Andrzej Duda, który jest bardzo nie lubiany zarówno przez pana Z. i przez pana K. Niezależny i samodzielny Prezydent Duda coraz bardziej drażni tych obydwu liderów niezjednoczonej już prawicy.

- Znowu pachnie też przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Czy jednak Zjednoczona Prawica wytrwa do ustawowego terminu?

Czy dotrwa, czy nie dotrwa – mam nadzieję, że przegra. Dla dobra naszego kraju. Dla dobra bezpieczeństwa Polski i polskich rodzin.

- A wracając do Unii Europejskiej, to jak będzie wyglądała za kolejne 18 lat?

 Oby było równie dobrze jak ostatnich 18 lat. I mam nadzieję, że będzie to Unia bezpieczna i zamożna z takimi krajami w jej ramach jak chociażby Gruzja i Ukraina.

Źródło: www.Onet.pl

/Artykuł sponsorowany/

logogroup_PL_full-color.jpg

Tagi: Adam Jarubas   europoseł   PSL  

Zobacz także

Osoby niepełnosprawne potrzebują pomocy. Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem (video)

Dodane: 2022-08-10 11:00 - Komentarze  (4)  czytane (2819)

TAGI: KO, projekt ustawy, pomoc niepełnosprawnymKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.4.127

Telewizja

Podpisanie umowy pomiędzy Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S. A. i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego

XXVII Międzynarodowy Festiwal 'LATO Z CHOPINEM' im. Barbary Hesse-Bukowskiej

To był świetny występ "Orkiestry Na Dużym Rowerze'"

Aleja Mickiewicza w stylu retro

Adam Zdunikowski odsłonił swoje 'Słoneczko' w buskiej Alei Gwiazd

Beata Szydło odwiedziła Busko-Zdrój

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
więcej

Polityka

Osoby niepełnosprawne potrzebują pomocy. Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem (video)

We wtorek, 9 sierpnia w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju były zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, który zakłada podniesienie renty socjalnej. To inicjatywa grupy osób z niepełnosprawnościami i polityków Koalicji Obywatelskiej. więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Działka budowlana 7800m2. Skorocice, 4km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 89000zl

Oferujemy bardzo atrakcyjną nieruchomość w malowniczej okolicy - Skorocice 4 km od uzdrowiska Busko-Zdrój. Warunki zabudowy na budynek jednorodzinny wydane w tym roku.

Działka budowlana 1247m2, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 115900zl

Atrakcyjne działki budowlane o pow. od 1202m2 do 1957m2, blisko strefy zdrojowej, Busko-Zdrój, Zbludowice.

Działka inwestycyjna 1700m2, Łatanice, gm. Wiślica przy DW 776 Na sprzedaż
Cena: 119000zl

Działka położona przy trasie Busko-Zdrój-Kazimierza Wielka- Kraków - przy Drodze Wojewódzkiej nr 776. Utwardzona, wyłożona płytami betonowymi, idealnie nadaje się na prowadzenie

Dom 140 m2 na pięknej 2000m2 działce. Skotniki Duże, 8 km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 799000zl

Działka budowlana 2700m2, Busko-Zdrój, Pęczelice Na sprzedaż
Cena: 89000zl

Dom 185m2, dzialka 5739m2 z sadem, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 899000zl

Działka budowlana 2600m2, Żurawniki gm.Złota Na sprzedaż
Cena: 49000zl

Dom 96m2, 4 pokoje, Kazimierza Wielka, ul.Piłsudskiego Na sprzedaż
Cena: 529000zl

Działka budowlana 11a, Busko-Zdrój, Zalew Radzanów Na sprzedaż
Cena: 115000zl

Dom 142m2, działka 1229m2, Busko-Zdrój, ul. Karmelowa Na sprzedaż
Cena: 629000zl

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Weekend w regionie - sprawdź co będzie się działo!

W naszej weekendowej ściągawce podpowiadamy, jak spędzić weekend w regionie. Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowo, dużo weekendowych...