Strona startowa

Wiadomości - Zdrowie i uroda

18-22 stycznia - Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ŚCO - Najwyższy czas na cytologię!

Dodał: Marta Data: 2022-01-18 14:49:19 (czytane: 3023)

Świętokrzyskie Centrum Onkologii z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w dniach 18-22 stycznia 2022 r. zaprasza panie w wieku 25 - 59 lat na bezpłatne badania cytologiczne.

PHU BOX
https://box-osb.olx.pl/,płyta osb, płyta pilśniowa, płyta wiórowa,płyta szalunkowa, drewnopochodne, sklejka, sklejka szalunkowa,

Jurków 160a. 28-160, Wiślica

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-ZdrójNa pierwsze 20 pań, które wykonają badanie w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy, czekają w prezencie kalendarze.

W ramach jednej wizyty pacjentki będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i cytologię na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek. Zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy, cytologia jest badaniem przeznaczonym dla kobiet w wieku 25-59 lat, należy wykonywać ją co trzy lata. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne obowiązuje rejestracja telefoniczna pod numerem: 609 99 00 33.

 Zobacz

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapewnia bezpłatny transport na badanie cytologiczne pacjentkom, które ze względu na swoją niepełnosprawność mają utrudniony dostęp do diagnostyki cytologicznej. Zgłoszenia zapotrzebowania na bezpłatny transport przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami pod nr tel. 609 99 00 33.

W ŚCO przestrzegane są zalecenia przeciwepidemiczne, diagnostyka jest prowadzona z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego, przy użyciu jednorazowych zestawów do pobierania cytologii, fotel ginekologiczny jest odkażany po każdej pacjentce.

22 stycznia Biała sobota – najwyższy czas na cytologię (i mammografię)

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ŚCO zakończy się 22 stycznia – Białą sobotą – Najwyższy czas na cytologię (i mammografię). W sobotę w godzinach 9.00-14.00 w ŚCO będą dostępne bezpłatne badania:

 • cytologia (konwencjonalna i na podłożu płynnym) – zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy (dla kobiet między 25 a 59 rokiem życia), rejestracja na badania: 609 99 00 33,
 • mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi, rejestracja na badanie: 607 77 88 88.

Na pierwsze 20 pań, które zgłoszą się na badanie cytologiczne w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy, czekają kalendarze na 2022 rok. Zatem najwyższy czas na cytologię!

Cytologia – bezbolesna, bezpłatna, bezpieczna

– Cytologia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla pacjentki. Wykonywana regularnie co trzy lata może uratować kobiecie życie, ponieważ rak szyjki macicy nie daje na wczesnym etapie żadnych objawów – podkreśla dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO. – Dzięki cytologii możemy wykryć nowotwór w stadium przedinwazyjnym i zaoferować pacjentce pełne wyleczenie. Najważniejsze jest, aby w porę wykryć wszelkie nieprawidłowe zmiany w nabłonku szyjki macicy. Pobrany podczas cytologii na podłożu płynnym  materiał może być również zbadany pod kątem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Cytologia ma sens!

Jak zauważa ginekolog onkolog, rak szyjki macicy ze względu na brak objawów na wstępie choroby jest nowotworem lekceważonym przez kobiety. - W momencie gdy pojawiają się objawy, takie jak nieregularne krwawienia z dróg rodnych, krwawienia po stosunku, krwiste upławy, bóle podbrzusza, choroba jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego najlepszą formą profilaktyki jest regularne wykonywanie cytologii. To badanie nie uchroni kobiety przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, ale z pewnością możemy powiedzieć, że uratuje ją przed śmiercią z powodu tego nowotworu – podkreśla dr Leszek Smorąg.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała w całej Polsce spadek zgłaszalności na badania profilaktyczne. Przed pandemią, w 2019 r. badanie cytologiczne wykonywało ponad 22% mieszkanek województwa świętokrzyskiego. - Obecnie bada się co piąta uprawniona do tego badania mieszkanka naszego województwa, natomiast w Kielcach co ósma. Nawet przyjmując, że część kobiet wykonuje cytologię poza Programem profilaktyki raka szyjki macicy, są to wyniki wysoce niezadowalające – ocenia kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.
W 2021r. ponad 4 tys. mieszkanek Świętokrzyskiego zgłosiło się na badanie cytologiczne do ŚCO. Ponad 100 z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. – Jeśli udało się nam uratować życie choćby jednej z nich, te działania mają sens – dodaje dr Leszek Smorąg.

Jak się przygotować do badania

 • wykonuj cytologię najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej

 • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy)

 • co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych

 • na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy

 • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się.

Gabinet cytologiczny ŚCO (znajduje się na parterze w budynku głównym, prowadzi do niego szlak zielonych stópek od wejścia głównego) jest czynny w:

 • poniedziałek, wtorek, środa: 8.00 – 14.30
 • czwartek: 10.00 – 17.30
 • piątek: 8.00 – 12.30.

W związku z pandemią przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa, zachowywania dystansu oraz dezynfekcji rąk przy pomocy znajdujących się w budynku ŚCO dozowników z płynem odkażającym.

To warto wiedzieć o RSM

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zwiększają następujące czynniki:

 • infekcja wirusem HPV
 • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów seksualnych
 • liczne ciąże i porody, szczególnie w młodym wieku
 • przewlekłe stany zapalne pochwy
 • wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
 • niski status socjoekonomiczny, niewłaściwa dieta, niski poziom higieny osobistej
 • palenie papierosów.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rekomenduje szczepionkę przeciwko HPV jako skuteczną formę profilaktyki raka szyjki macicy. Na rynku dostępne są trzy rodzaje szczepionek: 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna, zabezpieczające przed najbardziej onkogennymi typami wirusa (16 i 18) oraz przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych. Od listopada  2021 r. szczepionka 2-walentna (przeciwko typom wirusa HPV 16 i 18) jest w Polsce objęta 50% refundacją. Szczepienia przeciwko HPV są zalecane osobom od 9 roku życia.

/Świętokrzyskie Centrum Onkologii/


Reklama

Tagi: Świętokrzyskie Centrum Onkologii   bezpłatne badanie cytologiczne   ŚCO  

Zobacz także

Rak skóry błędnie kojarzony jest głównie z czerniakiem

Dodane: 2022-05-18 10:22 - Komentarze  (0)  czytane (1385)

TAGI: rak, rak skóry, czerniak, Rak UVKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.176.80

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ostatnie pożegnanie Śp. Franciszka Rusaka

Spotkanie w sprawie projektowania i budowy ścieżek rowerowych

Gala 'Buskowianin Roku 2021' - zapis transmisji LIVE

Inauguracja Dni Otwartych dla Turystyki

XLVI Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju

Promocja Książki 'Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska Zdroju

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Dom 87m2, 4 pokoje, działka 2484m2, staw, Busko-Zdrój, Radzanów Na sprzedaż
Cena: 549000zl

Mieszkanie 2pok. 48.9m2, Busko-Zdrój, os. Sikorskiego. OKAZJA! Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Do sprzedania 2 pokojowe mieszkanie o pow. 48,9m2 na 4 piętrze w bloku nr 6 na os. Sikorskiego w Busku-Zdroju. Mieszkanie widne, ustawne. Świetna lokalizacja, wszędzie

Dom 135,6m2, 6 pokoi, centrum Buska-Zdroju, ul. Grunwaldzka. OKAZJA! Na sprzedaż
Cena: 499000zl

Mieszkanie 58,72m2 3pokoje, parter, os. Sikorskiego, Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 339000zl

Oferujemy Państwu atrakcyjne 3 pokojowe przestronne mieszkanie o pow. ok. 59m2 na parterze w bloku nr 5 na os. Sikorskiego w Busku-Zdroju. Świetna lokalizacja, wszędzie

Dom 120m2 w budowie, 5 pokoi, działka 3900m2, Młyny 10km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 329000zl

Działka budowlana 1288m2, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 114500zl

Atrakcyjne działki budowlane o pow. od 1202m2 do 1957m2, blisko strefy zdrojowej, Busko-Zdrój, Zbludowice.

Działka budowlana 1247m2, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 110900zl

Atrakcyjne działki budowlane o pow. od 1202m2 do 1957m2, blisko strefy zdrojowej, Busko-Zdrój, Zbludowice.

Lokal do wynajęcia 30m2, 2 pokoje, Vis a vis Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju Do wynajęcia
Cena: 1000zl

Działka inwestycyjna 4200m2, ul.Jabłoniowa Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 2500000zl

Działka budowlana 2060m2, Falki gm. Gnojno Na sprzedaż
Cena: 32000zl

Do sprzedania oferujemy Państwu działkę o powierzchni 2060m2 położoną w miejscowości Falki, gm. Gnojno, powiat buski. Działka posiada wydane Warunki Zabudowy na budynek

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Weekend w regionie - sprawdź co będzie się działo!

W naszej weekendowej ściągawce podpowiadamy, jak spędzić weekend w regionie. Dla naszych Czytelników mamy kilka interesujących,...